Reklama

 

Zespół bułgarskich archeologów prowadzący wykopaliska na wybrzeżu Morza Czarnego odkrył skarb greckich monet z brązu - informuje serwis internetowy Novinite.

Odkrycia dokonano podczas prac badawczych, prowadzonych przez archeologów na starożytnym cmentarzu w rejonie Budżaka, znajdującym się w południowej części miasta Sozopol nad Morzem Czarnym, w starożytności noszącego grecką nazwę Apollonia.

Jak poinformowała prof. Krastina Panajotowa, kierująca pracami wykopaliskowymi na stanowisku, na terenie cmentarza archeolodzy odkryli niewielki dzban zawierający 225 greckich monet z brązu, które zostały wybite w Apollonii w IV wieku.

Według prof. Panajotowej, zajmującej się badaniami archeologicznymi w Apollonii od 25 lat, nigdy wcześniej nie spotkała się z przypadkiem, kiedy skarb nie będący częścią pochówku został odkryty na cmentarzu.

Dzban z monetami nie znajdował się w grobie ani nie był związany z obrządkiem pogrzebowym, lecz został po prostu ukryty na terenie starożytnego cmentarza.

Znany jest jeden przypadek odkrycia naczynia z monetami zakopanego na terenie cmentarza w Rumunii, ale dzban z Sozopola jest pierwszym znaleziskiem tego rodzaju na obszarze Bułgarii.

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.