Reklama

Czy w przypadku zmiany miejsca pracy konieczne jest przedłożenie zaświadczenia o urlopie wypoczynkowym?
Dopiero co zmieniliście pracę, a już wystąpił problem: nowy szef odmawia udzielenia dni wolnych, ponieważ brakuje zaświadczenia o urlopie od poprzedniego pracodawcy. Czy jest to dopuszczalne?

Zmieniłem miejsce pracy. Mój nowy szef chce zaświadczenie o urlopie wypoczynkowym od mojego poprzedniego pracodawcy. Jeśli go nie przedłożę, nie zostanie mi udzielony urlop. Czy ma on do tego prawo? Pyta Michael Hinrichs.

 

Szanowny Panie Hinrichs,

w przypadku, gdy pracownik zmienia pracodawcę, wraz z zakończeniem stosunku pracy powinien on, według § 6 ustęp 2 federalnej ustawy o urlopach (Bundesurlaubsgesetz -BurlG), otrzymać zaświadczenie o przyznanym lub wykorzystanym urlopie wypoczynkowym.
Zaświadczenie to ma na celu zapobiegnięcie sytuacji, w której pracownik skorzystałby z urlopu podwójnie. Jeśli nie dostarczy on takiego dokumentu, nowy pracodawca ma możliwość tak długo odmawiać udzielenia urlopu w bieżącym roku kalendarzowym, aż odpowiednie zaświadczenie zostanie dostarczone. Pracownik ma obowiązek współudziału.

Zaświadczenie to ułatwia pracodawcom rozpatrywanie prawa do urlopu dla nowych pracowników. Jeżeli pracownik cały swój urlop wykorzystał u wcześniejszego pracodawcy, przez co prawo do urlopu zostało zaspokojone, nie ma on u nowego pracodawcy prawa do urlopu według § 6 ustęp 1 federalnej ustawy o urlopach (Bundesurlaubsgesetz -BurlG). Wymieniona norma zawiera regulację mówiącą o tym, że nie istnieje prawo do urlopu, o ile pracownikowi został w bieżącym roku udzielony urlop przez poprzedniego pracodawcę. 

Dlatego pisemne zaświadczenie o urlopie wypoczynkowym powinno zawierać informacje dotyczące długości stosunku pracy w bieżącym roku kalendarzowym, ilości dni roboczych, z których składa się urlop oraz ile z nich już zostało przyznanych lub wykorzystanych. Należy przy tym odnieść się nie do ustawowo minimalnej ilości dni urlopowych, lecz do rzeczywistej ilości na podstawie indywidualnej umowy o pracę lub zbiorowego układu pracy.

Tłumaczenie: Magdalena Walasek

Źródło: http://www.zeit.de/karriere/2016-08/urlaubsbescheinigung-arbeitgeberwechsel-jobwechsel-arbeitsrecht

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.