Reklama

 

Niemcy, a w szczególności Berlin, to ulubiony kierunek urlopowych podróży Polaków. Cała Brandenburgia działa na Polaków jak magnes. Są oni najliczniejszą grupą zagranicznych gości w tym landzie.

Polacy wyjeżdżający na urlop za granicę najchętniej odwiedzają swoich zachodnich sąsiadów. Jak podaje Tourismus Marketing Brandenburg (TMB), firma zajmująca się promocją turystyki w regionie Branderburgii, aż 34% wszystkich zeszłorocznych podróży zagranicznych Polaków wiodło do Niemiec. Zgodnie z przeprowadzoną przez spółkę analizą rynku, Niemcy, z liczbą 4,8 miliona wizyt turystycznych, zajęły pierwsze miejsce na liście najpopularniejszych wśród Polaków miejsc wypoczynku, osiągając wyraźną przewagę nad drugą w zestawieniu Wielką Brytanią (1,4 miliona odwiedzin). W samych Niemczech najbardziej wziętym kierunkiem podróży był Berlin, stolica kraju.

W tym samym opracowaniu Brandenburgia zajęła jedenaste miejsce. Istotnie, goście z Polski nabierają coraz większego znaczenia dla branży turystycznej w regionie. Od 2006 roku liczba noclegów wykupionych przez turystów z Polski potroiła się i osiągnęła 150 tys. – wyjaśnia Dieter Hütte, prezes spółki TMB. Tym samym sąsiedzi ze wschodu stanowią dla Niemców najliczniejszą grupę pośród zagranicznych gości. Na drugim miejscu plasują się Holendrzy.

Znaczne statystyczne rozbieżności

Przeprowadzona wśród 2 000 Polaków ankieta zajmującej się badaniami rynku spółki Gesellschaft für Konsumforschung (GfK), pusłużyła za podstawę opracowania TMB. W badaniu uwzględniono zarówno noclegi u znajomych i rodziny, jak i w małych pensjonatach. Stąd wynikają istotne różnice pomiędzy wspomnianą analizą a niemiecką statystyką urzędową, która uwzględnia jedynie przedsiębiorstwa dysponujące minimum dziesięcioma miejscami noclegowymi. Według danych urzędowych goście z Polski najchętniej wybierają Bawarię. Berlin zajmuje w tym rankingu dopiero trzecią, a Brandenburgia siódmą pozycję.

Pozycje w rankingu GfK oraz rozbieżności względem urzędowych danych pokazują właśnie, w jakim stopniu obcokrajowcy postrzegają Berlin i Brandenburgię jako regiony turystyczne – tłumaczy Hütte.

Tłumaczenie: Maciej Meller

Źródło: Polnische Gäste immer wichtiger für Brandenburg, Rundfunk Berlin-Brandenburg (http://www.rbb-online.de/wirtschaft/beitrag/2014/01/berlin-ist-das-beliebteste-reiseziel-der-polen.html)

Fot. ze strony: http://www.telegraph.co.uk/travel/destination/germany/berlin/34757/Berlin-city-break-guide.html, dostęp on-line 3 XI 2014.

 

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.