Reklama

W miniony (18.03.14) wtorek oficjalnie ogłoszono, iż nowa fabryka Volkswagena powstanie pod Wrześnią. Inwestycja warta będzie około pół miliarda euro. Pracę w zakładzie znajdzie około 3 tysięcy osób.

- „Jesteśmy zadowoleni z zakładu w Poznaniu. Ich bliskość oraz cały szereg przeszkolonych i doświadczonych pracowników spowodowały, że nową fabrykę dostawczego auta Volkswagen Crafter postanowiliśmy ulokować we Wrześni” – powiedział Leif Ostlig, odpowiadający w Volkswagenie za samochody użytkowe.

- „Zebraliśmy się rano w urzędzie. Na środku stołu stał telefon. Wiedzieliśmy, że zadzwonią do nas i do Stargardu” – burmistrz Wrześni wspomina, jak dowiedział się o decyzji Volkswagena.

W 2016 roku kończy się współpraca niemieckiego koncernu z Daimlerem, który dotychczas zajmował się Crafterem. Dlatego VW szukał miejsca, gdzie można taniej montować niż w Niemczech.

Jeszcze jesienią tego roku rozpoczną się prace związane z budową fabryki. Pierwsze samochody Crafter z taśmy produkcyjnej zjadą w 2016 roku. – „Ta produkcja na pewno zwiększy polski eksport” – stwierdził wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

- „To duża szansa dla miasta i tysiące miejsc pracy” – tak mieszkańcy Wrześni mówią o inwestycji Volkswagena. Nowy zakład pracy ma szansę stać się dla Wrześni i okolic tym, czym trzydzieści lat temu był Tonsil. Wtedy prawie każdy miał w rodzinie kogoś związanego z tym zakładem.

Powstanie zakładu w powiecie wrzesińskim to szansa na przyspieszenie rozwoju całego regionu. – „Dzięki temu za kilka lat Września może być zupełnie innym miastem” – mówi doktor Agnieszka Ziomek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Volkswagen jest już piątym dużym pracodawcą, który zainwestował w okolicy Wrześni. Doktor Ziomek uważa, że szybko kurczące się miejsce na nowe inwestycje może spowodować, iż niedługo w tym rejonie pojawią się kolejne duże firmy.

Stopa Bezrobocia w powiecie wrzesińskim wynosi obecnie ponad 16 procent i jest o ponad 6 procent wyższa od średniej w województwie. W nowej fabryce znajdą pracę między innymi inżynierowie, specjaliści i technicy. Przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy utworzą we Wrześni centrum, w którym szkoleni będą pracownicy.

Specjaliści z WUP twierdzą, iż w VW zatrudniani będą mieszkańcy powiatu wrzesińskiego, a także sześciu z nim graniczących, czyli miedzy innymi powiatu słupeckiego, gnieźnieńskiego czy też jarocińskiego.

Nowa fabryka Craftera to trzecia inwestycja Volkswagena w Polsce. Pierwszą jest działająca od ponad 20 lat fabryka w Poznaniu, drugą – budowane obecnie centrum logistyczne w podpoznańskich Komornikach. Wrzesiński zakład będzie produkował około 70 tysięcy samochodów rocznie.

Michał Sobkowiak  

Fot. wikipedia

Państwo: 
Dział: 
Dział Specjalny: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.