Reklama

 

Od 26 grudnia dostęp do serwisu poczty Google jest zawieszony. Powodem tego stanu rzeczy jest „Great Firewall”, chiński system monitorujący Internet.

W Chinach znaczna część usług Google jest już zablokowana od momentu trwającego cztery lata sporu pomiędzy amerykańskim kolosem internetowym a władzami Pekinu dotyczącego wolności w sieci. Trzy dni temu kraj zablokował dostęp do Gmaila, serwisu poczty elektronicznej Google. Według danych rozpowszechnionych przez samo Google, od dnia 26 grudnia mamy do czynienia z zawieszeniem dostępu do Gmaila w tym kraju. Zdaniem Greatfire.org, stowarzyszenia monitorującego cenzurę w chińskiej sieci, przyczyną powyższego stanu rzeczy jest „Great Firewall”, chiński system mający na celu kontrolę Internetu. Bezpośredni dostęp do Gmaila jest zablokowany w Chinach od około 6 miesięcy, ale użytkownicy do 26 grudnia mogli połączyć się z nim za pomocą programów, takich jak Outlook i Mail.

Nawiązując do raportu o przejrzystości Google, który w czasie rzeczywistym ukazuje bezpośredni dostęp do produktów i serwisów firmy, połączenia z Gmailem w ciągu ostatnich czterech dni były praktycznie zerowe. W obliczu braku oficjalnych komunikatów ze strony rządu chińskiego i firmy Mountain View, istnieje prawdopodobieństwo, że użytkownicy w Chinach nie będą już mogli dłużej używać poczty elektronicznej poprzez programy zewnętrzne, na przykład Outlook Microsoftu, czy Mail firmy Apple. Tak jak ma to już miejsce w przypadku używania wyszukiwarki Google, być może teraz w celu skorzystania z poczty Gmail, również koniecznym będzie użycie systemów omijających zabezpieczenia "Great Firewall", takich jak na przykład „virtual private Network”, czyli telekomunikacyjnej sieci prywatnej.

(Źródło: La Repubblica)

Elżbieta Szymańczuk

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.