Wielka Brytania oferuje tysiące programów studiów w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej oraz ułatwiony system aplikowania do uczelni. Osoby, które nie spełniają jeszcze kryteriów przyjęcia na studia, mają duży wybór kursów przygotowawczych.

System szkolnictwa wyższego

W Wielkiej Brytanii możesz studiować na uniwersytecie, w kolegium lub wyższej szkole zawodowej. Uczelnie te oferują m.in. studia pierwszego stopnia (undergraduate), które są odpowiednikiem studiów licencjackich i trwają zwykle 3 lata. Tytuł magistra możesz zdobyć na studiach podyplomowych (postgraduate) i kontynuować karierę na studiach doktoranckich. Ponieważ jednak programów i poziomów studiów oraz samych uczelni jest w Wielkiej Brytanii wiele, występuje też dużo różnic w ich ofercie. Tym bardziej trzeba się dobrze zastanowić nad wyborem konkretnej szkoły. Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić jak jest oceniana przez brytyjską Agencję Zapewnienia Jakości Szkolnictwa Wyższego QAA (Quality Assurance Agency for Higher Education). Raporty QAA możesz przejrzeć według kierunków studiów i uczelni na stronie www.qaa.ac.uk. Koniecznie należy jednak upewnić się, czy dyplom i tytuł, który oferuje wybrana przez Ciebie uczelnia jest uznawany w naszym kraju i na świecie – przeczytaj artykuł„ Uznawalność zagranicznych dyplomów i świadectw w Polsce” Bazy brytyjskich uczelni, kolegiów i szkół wyższych możesz znaleźć na stronach: British Council oraz UK Active Map of Universities and HE Institution.

Wymagania wstępne Kandydaci na studia w Wielkiej Brytanii powinni mieć certyfikat potwierdzający znajomość języka angielskiego. Większość uczelni uznaje następujące egzaminy:

  • International English Language Testing System (IELTS) – minimum 6 punktów,
  • Cambridge Proficiency of English lub Cambridge Advanced English – ocena C,
  • Test of English as a Foreign Language (TOEFL) – minimum 550 punktów,
  • NEAB University Entrance Test in English dla osób posługujących się innymi językami – ocena 3.

W zależności od kierunku studiów i jego popularności przekładającej się na liczbę kandydatów na jedno miejsce, od kandydatów wymaga się spełnienia innych warunków.

Do najczęstszych należą:

  • zdane egzaminy z pięciu przedmiotów (dwa GCE A-levels i trzy GCSE przynajmniej w stopniu C), lub
  • zdane egzaminy z czterech przedmiotów (trzy GCE A-levels i jeden GCSE przynajmniej w stopniu C, lub
  • inne równoważne brytyjskie kwalifikacje (np. Scottish Standards i Highers, zawodowe A-levels), lub
  • równoważne zagraniczne wykształcenie – przeczytaj artykuł „Uznawalność polskich dyplomów i świadectw za granicą”lub zapytaj w ośrodku British Council.

Jeśli nie spełniasz tych kryteriów i musisz uzupełnić wykształcenie, możesz zdecydować się na kurs przygotowawczy, ogólnokształcący lub dostosowawczy, co zazwyczaj trwa rok. Takie kursy można odbyć na uczelni, gdzie chcesz studiować albo na innej.

Rekrutacja

Wielka Brytania stosuje uproszczony system składania wniosków o przyjęcie na studia. Do większości uczelni na studia pierwszego stopnia aplikuje się za pośrednictwem Universities and Colleges Admissions Service (UCAS). Organizacja ta zajmuje się rekrutacją na uczelnie i umożliwia ubieganie się o przyjęcie do maksimum sześciu szkół na podstawie jednego wniosku. Aby skorzystać z tej usługi, musisz wypełnić on-line formularz zgłoszeniowy, zamieszczony na stronie internetowej UCAS (www.ucas.com). Za pośrednictwem UCAS można ubiegać się o przyjęcie na studia od 1 września roku poprzedzającego rozpoczęcie studiów. Jeśli chcesz studiować na Uniwersytecie w Oxford lub Cambridge albo wybierasz się na takie kierunki, jak medycyna, stomatologia, weterynaria – musisz zdążyć do 15 października. Kandydaci na inne uczelnie i kierunki powinni zapamiętać datę 15 stycznia – tego dnia kończy się przyjmowanie zgłoszeń dla studentów brytyjskich oraz z państw członkowskich UE. Generalnie – im wcześniej wyślesz swoją aplikację, tym większe masz szanse na dostanie się na bardziej oblegane kierunki i uczelnie. Jeśli interesują Cię studia podyplomowe i magisterskie, możesz na nie aplikować za pośrednictwem oficjalnego serwisu Prospects (www.prospects.ac.uk) albo bezpośrednio do wybranej uczelni.

Wiza niepotrzebna

Od 1 maja 2004. Polacy nie muszą mieć wizy i pozwolenia na pobyt w Wielkiej Brytanii. Jeśli jednak podejmują zatrudnienie na dłużej niż miesiąc, powinni wcześniej zarejestrować się w Home Office (biurze zajmującym się migracją zarobkową), co kosztuje 70 funtów. Szczegółowe informacje o zasadach rejestracji znajdziesz na stronie brytyjskiego Home Office lub w specjalnej ulotce opracowanej po polsku.

Mieszkanie

Pokój jednoosobowy w akademiku kosztuje od 250 do 300 funtów, a pokój u rodziny od 50 do 80 funtów. O zasadach ubiegania się o miejsce w akademiku dowiesz się wszystkiego na uczelni. Tam również znajdziesz ogłoszenia o mieszkaniach i pokojach do wynajęcia. Możesz też poszukać oferty w sieci, np. na stronie www.acommodationforstudents.com

Ile kosztują studia?

Studenci z państw członkowskich UE płacą za studia w Wielkiej Brytanii tyle samo, co młodzież z Wysp. Cena zależy od rodzaju uczelni, programu studiów, wybranego kierunku i regionu Wielkiej Brytanii. Opłaty za studia pierwszego stopnia wynoszą:

  • w Anglii, Irlandii Północnej, Walii – maksymalnie do ok. 3 tys. funtów rocznie,
  • w Szkocji – nie ma innych opłat oprócz wpłaty na fundusz Graduale Endowment Fund w wysokości ok. 2,2 tys. funtów.

Opłaty za studia podyplomowe są ustalane przez uczelnie bez odgórnie narzuconych ograniczeń. Standardowa opłata za studia Master’s wynosi ok. 3 tys. funtów, ale takie kierunki jak prawo, finanse, medycyna wiążą się już z opłatami od 5 tys. do nawet 10 tys. funtów.

Powalcz o stypendium

Oferta stypendiów na studia w Wielkiej Brytanii nie jest tak bogata jak na przykład oferta Niemiec, ale warto ją szczegółowo przeanalizować i spróbować zdobyć grant lub jakąś formę dofinansowania. Wielka Brytania oferuje następujące stypendia:

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.