Reklama

 

Rozporządzeniem włoskiego ministerstwa kultury od 1 lipca 2014 zostały wprowadzone następujące zmiany (według najnowszych doniesień z „La Repubblica”):

  • muzea gratis w każdą pierwszą niedzielę miesiąca,
  • powyżej 25-ego roku życia płacą wszyscy, w tym również seniorzy po ukończeniu 65 lat,
  • dwie noce w roku muzea za 1 euro,
  • wielkie muzea otwarte w każdy piątek do godz. 22.00

Darmowy wstęp mają zawsze osoby do 18 roku życia, obniżki przysługują młodym ludziom do 25 lat.

Każdy, kto zechce zaoszczędzić na biletach, powinien zaplanować zwiedzanie na pierwszą niedzielę miesiąca. Musimy nastawić się wówczas na zwiększoną ilość turystów.

Jak wiadomo, we Włoszech zwłaszcza w okresie letnim są tłumy w takich miastach jak: Rzym, Florencja, Wenecja. Nie zapominajmy, aby mieć ze sobą butelkę wody – bez niej nie należy wybierać się nawet na krótkie wojaże w panujących tam temperaturach. Obowiązkowo: okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy. Bardzo pożyteczna jest chusta, którą możemy zakryć ramiona, wchodząc na przykład do świątyń. Każdego traktujmy tak, jakbyśmy sami chcieli być potraktowani. Zwracajmy uwagę na sztucznie robiony tłum, gdzie kieszonkowcy mają swoje pole do popisu. Jeżeli jesteśmy w grupie – niech jeden drugiego pilnuje i zwraca uwagę na podejrzane sytuacje, których jest wiele. Podziwiając zabytki i robiąc zdjęcia, miejmy też na uwadze nasz bagaż podręczny.

Warto zabrać ze sobą w podróż zdrowy rozsądek.                                                    

Danuta Balbus

Fot. © Danuta Balbus

italia.jpgitalia2.jpgitalia3.jpgitalia4.jpgitalia5.jpgitalia6.jpg

Państwo: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.