Niepełnosprawni, a polski rynek pracy
W Polsce jest blisko 3,4 mln osób niepełnosprawnych, w tym 2,1 mln w wieku produkcyjnym. Spośród nich pracuje zaledwie 465 tys. (27,3%) – wynika z danych GUS za III kwartał 2011 roku.
PiS zmienia prawo aby zatrudnianie niepełnosprawnych było mniej opłacalne.
Osoby niepełnosprawne już do tej pory miały duży problem ze znalezieniem zatrudnienia. Teraz prawdopodobnie będzie im jeszcze trudniej.
Magiczne 12 złotych na godzinę
Rząd przyjął nowelizację ustawy o wynagrodzeniach przygotowaną przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Pracownicy fizyczni najbardziej poszukiwani na rynku
Pomimo tego, że stopa bezrobocia w Polsce utrzymuje się na poziomie 10 proc., blisko 41 proc. pracodawców ma problem z pozyskaniem pracowników.
Zarobki w Warszawie w 2015 roku
Zgodnie z powszechnym przekonaniem płace w Warszawie są najwyższe w Polsce. Potwierdzają to również wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z 2015 roku firmy Sedlak & Sedlak. Przyjrzyjmy się więc, jakie wynagrodzenia otrzymywali w ubiegłym roku za
Student zakłada własną firmę
Student-biznesmen? Jeszcze kilka lat temu takie połączenie było niecodzienne. Tylko nieliczni decydowali się na prowadzenie firmy w trakcie studiów. Dziś student z własną firmą już nikogo nie dziwi. Tym nawet się imponuje rówieśnikom.
"Polacy są tanimi wyrobnikami Niemców" krzyczy poseł Jakubiak, a w jego browarach średnia pensja to
Według niego, przez to, że Niemcy są u nas mocno zaangażowani, polska gospodarka pracuje na rzecz Niemiec. Fakt, że w Polsce produkowane są części mercedesów, że są fabryki Siemensa i wielu innych firm, oznacza dla nas sytuację patologiczną.
Najlepiej zatrudnić... rencistę
Dlaczego od kilkunastu lat obserwujemy ciągły wzrost liczby rencistów? W dodatku aktywnych zawodowo.
Umowy śmieciowe tylko z nazwy
Pokutuje u nas specyficzny podział umów na podstawie, których pracodawcy zatrudniają pracowników. Mamy więc „właściwą” umowę o pracę i całą resztę umów „śmieciowych”. Jak każda klasyfikacja, również ta jest daleko idącym uogólnieniem.
Zmieniają się zasady funkcjonowania terminowych umów o pracę
Na podstawie ustawy z dwudziestego piątego czerwca bieżącego roku, w przyszłym roku ulegnie zmianie kodeks pracy w zakresie możliwych do zastosowania terminowych umów o pracę. Najważniejsze nowości, to ograniczenie form zatrudnienia na umowę...
Odczarujmy pracę tymczasową
Dość łatwo przychodzi nam przyklejanie łatek do spraw, których nie znamy i nie rozumiemy. Praca tymczasowa pojawiła się na polskim rynku kilkanaście lat temu. Na chwilę obecną „wypożyczaniem” pracowników zajmuje się około tysiąc osiemset agencji...
Witamy w call center
W Polsce mamy obecnie około stu dużych call center. Szacunkowo daje to ponad dwadzieścia tysięcy stanowisk, gdzie można obsługiwać klienta za pomocą telefonu. Jest więc spora szansa na to, że kiedyś spotkamy się z propozycją takiej pracy.
Pracownik ochrony fizycznej. Czy jest to zawód, na który można zdecydować się świadomie?
Zawód ochroniarza nie cieszy się uznaniem społecznym. Są tego powody. Z osobami, które go wykonują najczęściej mamy do czynienia w dużych sklepach, na parkingach i innych miejscach użyteczności publicznej.
Polscy fachowcy w cenie
Dobrze wykształconych polskich specjalistów do wyjazdu za granicę przekonują przede wszystkim zarobki. Na zachodzie Europy i w bogatych krajach Zatoki Perskiej doświadczeni fachowcy mogą liczyć na wielokrotnie większe pieniądze niż na rodzimym rynku.
Kolejny cios w umowy śmieciowe?
Forma zatrudnienia powinna być coraz ważniejszym kryterium w zamówieniach publicznych – przekonuje rząd i chce zachęcać do tego zarówno zamawiających, jak i oferentów. Poprawiłoby to sytuację pracowników, mogłoby też korzystnie wpłynąć na(...)
Każdy rodzaj zatrudnienia wymaga umowy
W wakacje przy pracach sezonowych nieprawidłowości związane z zawieraniem umów lub ich brakiem zdarzają się częściej. Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że każda praca, nawet na próbę, wymaga sporządzenia umowy na piśmie.
Kandydat do pracy umawia się i nie przychodzi
Kandydaci do pracy gorączkowo poszukują pracy, masowo wysyłają życiorysy, a kiedy dostają zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną – nie przychodzą na spotkanie. Dlaczego
Zawód: Ratownik Medyczny - „Człowiek bez twarzy”
Ilu z was miało okazję jechać karetką na sygnale? Ilu z was zastanawiało się kiedykolwiek czy ją wezwać? I najważniejsze: ilu z was gdy już z niej wysiadło, zapamiętało twarze osób, które udzieliły wam pierwszej pomocy?
Edukacja na własną rękę
Standardowa sytuacja po ukończeniu studiów. Młody absolwent po odbiorze dyplomu siada w domu przed komputerem i zaczyna szukać pracy. Jedyne, co się pojawia, to bezpłatne staże czy próbne, niskopłatne fizyczne zadania.

Strony