Do teatru hiszpańskiego przybywa dzieło Vargasa Llosy
„El loco de los balcónes” będzie gościć na scenie hiszpańskiego teatru do 19 października 2014 roku. „El loco de los balcónes” Peruwiańczyka Mario Vargas Llosa jest trzecią produkcją w historii hiszpańskiego teatru nagrodzoną Nagrodą Nobla...
La Ruche
Alfred Boucher, francuski rzeźbiarz, podjął decyzję o zainwestowaniu swojej fortuny w budowę pracowni dla artystów, w której będą mogli znaleźć spokój, potrzebny do tworzenia i medytacji bez obaw o troski dnia dzisiejszego.
Między młotem a bębnem
Nie produkuje ani bram, ani ogrodzeń. W swojej kuźni nie ma nawet podkowy. Mimo to, szczęścia mu nie zabrakło. Marcin Widera jest artystą, któremu fundusze z Unii Europejskiej pozwoliły kuć żelazo, póki gorące.
Spotkanie ze sztuką – wystawa Jacopo Ligozzi
W ciągu dziejów sztuka wyrażała ludzkie uczucia i wierzenia. To coś więcej niż szczególne umiejętności. Artysta nadal pojmowany jest jako ktoś obdarzony wyjątkową wyobraźnią. Dziś możemy podziwiać skarby przeszłości.
Mona Lisa Léonarda da Vinci
Joconda jest obrazem namalowanym przez Léonarda da Vinci w latach 1503-1506. Jest to portret kobiety o imieniu Mona Lisa del Jocondo. Znajduje się w muzeum Luwru w Paryżu. Jest to obraz przypisywany w niemal 100% Léonardowi da Vinci.
Gertruda Stein: „Róża jest różą jest różą jest różą…”
Kim naprawdę była Gertruda Stein? Pani Stein (1874 – 1946) była antypatyczna, ekscentryczna, złośliwa, inteligentna, pełna humoru i po prostu brzydka. Kiedy Picasso malował jej portret w 1906, starała się podkreślać tę brzydotę(...)
Michel Gondry na festiwalu PLANETE+ DOC FILM
Planete+ Doc Film Festival to jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych. Tegoroczna, 11. edycja, odbędzie się w dniach 9-18 maja 2014 w Warszawie i we Wrocławiu. Oprócz filmów, w programie festiwalu znalazły się wykłady, spotkania(...)
Sztuka i architektura w wydaniu Szwajcar
Szwajcaria jest otwarta na nowe impulsy w sztuce i architekturze, ale również przywiązuje duże znaczenie do zachowania swojego dziedzictwa kulturalnego. Wśród 930 szwajcarskich muzeów znajdują się zarówno duże muzea, których sława sięga daleko...
'Miłość to święto ruchome'
Każdy z nas w swym życiu przechodził pewien stan emocjonalny zwanym kolokwialnie „motylami w brzuchu” . Wspaniałe uczucie buzujących endorfin, uruchamiających pierwiastek szczęścia.
Namalował obraz z prochów z Majdanka. „Nielegalnie”
- Szwedzki artysta nie wszedł legalnie w posiadanie prochów ofiar – oświadczyło Muzeum na Majdanku po tym, jak malarz wystawił obraz powstały z prochów pomordowanych. Carl Michael von Hasswolff wystawił swój obraz w galerii w Lundzie, w Szwecji.
Wystawa włoskiego prowokatora w Warszawie
Wernisaż wystawy Maurizio Cattelana "Amen" w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. W Polsce Cattelan jest znany szerszej publiczności jako autor rzeźby "Dziewiąta godzina", przedstawiającej papieża Jana Pawła II przygniecionego meteorytem.
Kontrowersyjna wystawa Polaka
Wystawa zdjęć ukazujących nocne życie mieszkańców Cardiff niebawem zostanie pokazana w mieście, w którym zdjęcia zostały zrobione.
Umaniec odpowie za akt wandalizmu w Tate Modern
26-letni Włodzimierz Umaniec, oskarżony formalnie o uszkodzenie jednego z obrazów Marka Rothki w londyńskiej galerii Tate Modern, nie przyznał się do aktu wandalizmu. Polakowi zarzucono spowodowanie szkody na sumę przekraczającą 5 tys. funtów.
Wiedeń - metropolia europejskiej klasy
Imponująca oferta kulturalna, niesamowite atrakcje turystyczne oraz sympatyczny nastrój wiedeńskich kawiarenek i lokali Heuriger sprawiają, że Wiedeń cieszy się sympatią całego świata.
Muzeum Goethe'go w Rzymie
Były apartament Goethe'go w Rzymie stanowi dzisiaj często odwiedzane muzeum oraz ważniejsze centrum kultury niemiecko-włoskiej. Budynek "Casa di Goethe" oferuje dodatkowo wolne pokoje mieszkalne dla jego gości.
„Pod prąd“ – wystawa w Muzeum Żydowskim
Prezenter TV, Hans Rosenthal, przeżył lata terroru w ogródkach działkowych. Pisarz Valentin Senger miał lewe papiery. O żydowskich losach i - nielicznych - Niemcach, którzy ratowali prześladowanych opowiada wystawa.
Ubrania z czekolady- hitem Czekoladowego Festiwalu w Brugii
Każdy wie, że Belgia słynie z wytwórstwa czekoladek i wyrobów czekoladowych.