Reklama

 

W Austrii jest duża liczba banków i kas oszczędnościowych. Kasy oszczędnościowe są lokalnymi instytucjami z gwarancją. Obcokrajowcom poleca się zawsze duże, międzynarodowe banki, które także w ich krajach maja filie.

Niektóre banki oferują kompletna paletę produktów, zaczynając od kont, przez inwestycje, aż do ofert ubezpieczeniowych. Niektóre banki udzielają też fachowych porad odnośnie kupna mieszkań czy domów. Prawie wszystkie banki oferują dzisiaj też możliwość załatwienia niektórych spraw przez Internet. Opłaca się też porównać ceny i warunki między poszczególnymi bankami.

Alternatywa normalnych banków i kas oszczędnościowych jest, PSK-konto, które ma często niższą opłatę niż normalne konto bankowe. PSK-konto znajdą Państwo w prawie wszystkich Urzędach Pocztowych. To konto jest korzyścią dla Urzędów Pocztowych, ponieważ ma bardzo duży zasięg w filiach, w których czasami serwis pozostawia wiele do życzenia. Tutaj mogą Państwo za okazaniem odpowiedniego dokumentu podjąć pieniądze z konta. PSK oferuje też konto przez Internet.

Godziny otwarcia

Godziny otwarcia mogą być między poszczególnymi bankami trochę zróżnicowane. Niektóre banki są w ciągu tygodnia otwarte od 9 do 16. w przerwie obiadowej są na krótko zamknięte. Niektóre banki są czynne całą dobę tzn. można podjąć pieniądze, zrobić przelew jak również wziąć aktualny wyciąg z konta.

Podjęcie pieniędzy za pomocą bankomatu

ATMs- nazwa bankomatów w Austrii. W przeciwieństwie do innych krajów, mogą Państwo korzystać w Austrii z bankomatów bez dodatkowych opłat. Dzienni limit wynosi ok. 400 €, czasami mniej dla obcokrajowców. Podczas rozmowy z urzędnikiem bankowym można się również targować. Bankomaty funkcjonują z następującymi kartami: Maestro, Mastercard, VISA, Cirrus. Mogą Państwo również ze swojego konta przesłać pieniądze do rodzinnego kraju, ale będzie za to policzona opłata.

Przekazy pieniężne

banki_w_austrii2.jpg

Przelewy pieniężne w Austrii i za granice

Przelewu można dokonać za pomocą specjalnego formularza lub przez Internet. Przy przelewie przez Internet opłaty są często najniższe. Przelew, który pomaga Państwu przeprowadzić urzędnik bankowy może kosztować do 4 €.

W wielu przypadkach (np. przy rachunkach) otrzymują Państwo wcześniej umowę na przelew.

Czas trwania umowy: przy regularnych przelewach (np. czynsz) oferuje się długo trwającą umowę. W związku z tym pieniądze są automatycznie przelewane z Państwa konta na konto odbiorcy. Tą długo trwającą umowę rozpoczyna się osobiście u urzędnika bankowego. Niezbędna jest do tego karta do bankomatu i dane odbiorcy.

Polecenie pobrania pisma: w niektórych przypadkach odbiorca otrzymuje je poprzez Pańską zgodę- podpis. Wszystkie przelewy będą na pewno na Państwa koncie bankowym zarejestrowane, i bank ponosi za to odpowiedzialność. Tak długo jak będą Państwo regularnie sprawdzać wyciągi z konta, to nie ulegnie przedawnieniu Wasz podpis.

Zobacz podobne artykuły:

Jak otworzyć konto bankowe w Austrii?

Międzynarodowe przelewy z i do Austrii

 

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
6 + 6 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.