Reklama

 

Wiedeń, dla tych co mniej podróżują - stolica Austrii, jest jednym z przyjemniejszych miast dla emigrantów. Nie słyszymy o nim tyle co miastach angielskich, gdzie Polacy czują się już chyba lepiej niż w ojczyźnie, ale zainteresowani na pewno odnajdą wiele pozytywnych opinii na jego temat.

Jak więc przebijemy się przez trud znalezienia pracy, bądź dla tych odważniejszych, którzy jadą "w ciemno", trzeba się zabrać za szukanie dachu nad głową. Przyznać można, że metody nie różnią się zbytnio od tych w kraju, ale różnicuje je nastawienie ludzi.

Wynajem mieszkania w Austrii

Drobne ogłoszenia i Internet

Oczywiste jest, że ciągłe czytanie przed monitorem czy w fotelu ogłoszeń staje się nudne, a widomo, że w telewizji zawsze pojawiają się wtedy "najciekawsze" programy. Najlepiej było by urozmaicić trochę ten proces. A skoro jesteśmy już w pięknej stolicy Austrii to należałoby się wybrać do kawiarni i tam zabrać się za czytanie gazet (za które na dodatek w takiej sytuacji nie musimy płacić). Polecane gazety to Der Standard, Die Presse i Kurier, w piątki wychodzą często dodatkowe wydania drobnych ogłoszeń. Można też zaglądnąć do gazety specjalizującej się w tej dziedzinie - Bazar, znajdą się tam też propozycje sprzedaży mebli i innych rzeczy do wyposażenia mieszkania.

W Internecie dobrze jest zaglądnąć na strony wspomnianych gazet, ponieważ nie wszystkie ogłoszenia mogły dostać się do druku. A nawigacja powinna być dosyć prosta, ponieważ niektóre strony połączone są w jednym zbiorze, np. www.dermarkt.at  łączy Die Presse, Kleine Zeitung itd. Inne polecane portale to:

            www.derstandard.at

            www.diepresse.at

            www.kleinezeitung.at

            www.kurier.at

            www.bazar.at

Biura nieruchomości

Rzecz jasna są to firmy specjalizujące się w takich problemach, jednak nierzadko wymagają one opłaty od szukającego. W Austrii jest to minimum jedna wartość czynszu za mieszkanie. W sytuacjach wymagających pośpiechu są one jednak najskuteczniejsze i najdokładniej trafią w nasze wymagania.

Kontakty osobiste

I tutaj jest troszkę inaczej niż w Polsce, gdzie często w ramach wrodzonej zazdrości nie wszyscy są przychylni dla nas kiedy się powodzi. A w Austrii często to znajomi są osobami będącymi dla nas "pośrednikami", ponieważ czy to kontaktują nas z ludźmi chcącymi wynająć/ sprzedać mieszkanie, odstępują nam lokal, kiedy się wyprowadzają zanim ten jeszcze znajdzie się w ogólnym obiegu, bądź też z samej życzliwości pomagają przeglądać ogłoszenia.

Mieszkania zbiorowe

To opcja szczególnie przypadająca do gustu studentom, chociaż nie tylko. Dawniej wiedeńskie kamieniczki posiadały na każdym pietrze po jednym - dwa duże mieszkania, które podzielone były na mniejsze pokoje, co spokojnie pozwalało wieloosobowym rodzinom mieszkać bez zbędnych trudności.

Studenckie mieszkania

Studenci trzeba przyznać nie mają łatwo w Austrii - która niestety jest stosunkowo drogim krajem do życia. Nie jest- co prawda tak, trudno jak w Szwajcarii czy Szwecji, ale nie tak "miło" jak w Włoszech, Hiszpanii. Pojawia się jednak wiele udogodnień.

Bursy studenckie występują, w każdym mieście posiadającym uniwersytet i zarządzane są przez rozmaite instytucje (UWAGA: studenci muszą się zarejestrować do takiego mieszkania jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego).

Warto zapoznać się z tablicami ogłoszeń na uczelniach, które najczęściej przed początkiem semestru całe pokryte są ofertami mieszkań ( najczęściej pokoi jednoosobowych w współdzielonych mieszkaniach). A także zwrócić się do związku studentów austriackich (ÖH-Österreichische Hochschülerschaft), który zapewnia informacje o apartamentach tego rodzaju.

Studenci mają też możliwość ubiegania się o mieszkanie w dobrej cenie przez organizację studencką non-profit SWS. Umeblowane apartamenty w starszych budynkach wynajmowane są na roczny okres, z możliwością późniejszego przedłużenia. Student musi jednak okazać aktualne wynika w nauce (warunki przyjęcia dla pierwszoroczniaków) i sytuacje zarobkową, swoją i rodziców.

Wiele pomocnych informacji można zleźć tutaj:      

www.oeh.ac.at/oeh

Porady w różnych problemach

Kiedy już znajdziemy, to odpowiednie mieszkanie i czekać nas będzie podpisanie umowy, należy zwrócić uwagę na znajdujące się tam szczegóły. Jeśli nie jesteśmy zbyt obyci w tego rodzaju działaniach powinniśmy pokazać dokument znajomym, którzy kolejny raz okazać się mogą olbrzymim źródłem wiedzy i pomocy, albo skontaktować się z fachowcem (np. www.mietervereinigung.at). Takie porady nie kosztują dużo, ale będziemy spać spokojniej.

W austriackich nieruchomościach kaucja wynosi zazwyczaj trzykrotność miesięcznego czynszu. Koniecznie należy udokumentować też stan mieszkania, zrobić zdjęcia i spisać wyposażenie. Zdarza się, że właściciele chcąc wyłudzić pieniące na remont zatrzymują sobie kaucję, co często jest nielegalne.

Inne przydatne linki:

www.immobilien.net

Strona dla osób poszukujących nieruchomości w Austrii. Obsługa jest dosyć prosta i wygodna w użytkowaniu. Znajduję sie tutaj sporo ofert, które są jednak w języku niemieckim, więc nie obejdziemy się bez słownika.

www.vor.at/willkommen-bei-vor

Jest to wyszukiwarka połączeń komunikacji miejskiej pozwalająca przedostać się bezpośrednio z jednego punktu do drugiego. Przy odrobinie szczęścia w ustawieniach wyszukiwania przełączymy się na wersję angielską i od razu będzie łatwiej się nawigować. Bardzo przydatne narzędzie przy znajdywaniu dojazdów do pracy czy uczelnie. Dostępna jest też wersja na telefon.

www.car4you.at/Gebrauchtwagen

Portal dla osób zainteresowanych nabyciem samochodu. Przejrzyście zaprezentowane jest dużo ofert, które na pewno pomogą nam się zdecydować.

www.tourmycountry.com/austria/districts-vienna.html

Mapka Wiednia poglądowo prezentująca podział miasta na dzielnice. Znajdują się tam, też odniesienia do opisów poszczególnych dzielnic, ich organizacja i przypisane kody pocztowe.

www.wien.gv.at/verwaltung/meldeservice/stellen.html

Znajdują się tutaj informacje o godzinach pracy poszczególnych urzędów, ich adresy oraz graficzne przestawienie na mapie.

www.wien.gv.at/verwaltung/meldeservice/pdf/meldezettel.pdf

Jest to formularz wniosku meldunkowego, który należy zanieść do odpowiedniego dla miejsca mieszkania biura meldunkowego.

 

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
3 + 9 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.