Reklama

1_1.jpg

Wiedeń, dla tych co mniej podróżują - stolica Austrii, jest jednym z przyjemniejszych miast dla emigrantów. Nie słyszymy o nim tyle co miastach angielskich, gdzie Polacy czują się już chyba lepiej niż w ojczyźnie, ale zainteresowani na pewno odnajdą wiele pozytywnych opinii na jego temat.

Jak więc przebijemy się przez trud znalezienia pracy, bądź dla tych odważniejszych, którzy jadą "w ciemno", trzeba się zabrać za szukanie dachu nad głową. Przyznać można, że metody nie różnią się zbytnio od tych w kraju, ale różnicuje je nastawienie ludzi.

 

Wynajem mieszkania w Austrii

Drobne ogłoszenia i Internet

Oczywiste jest, że ciągłe czytanie przed monitorem czy w fotelu ogłoszeń staje się nudne, a widomo, że w telewizji zawsze pojawiają się wtedy "najciekawsze" programy. Najlepiej było by urozmaicić trochę ten proces. A skoro jesteśmy już w pięknej stolicy Austrii to należałoby się wybrać do kawiarni i tam zabrać się za czytanie gazet (za które na dodatek w takiej sytuacji nie musimy płacić). Polecane gazety to Der Standard, Die Presse i Kurier, w piątki wychodzą często dodatkowe wydania drobnych ogłoszeń. Można też zaglądnąć do gazety specjalizującej się w tej dziedzinie - Bazar, znajdą się tam też propozycje sprzedaży mebli i innych rzeczy do wyposażenia mieszkania.

 

W Internecie dobrze jest zaglądnąć na strony wspomnianych gazet, ponieważ nie wszystkie ogłoszenia mogły dostać się do druku. A nawigacja powinna być dosyć prosta, ponieważ niektóre strony połączone są w jednym zbiorze, np. www.dermarkt.at łączy Die Presse, Kleine Zeitung itd.ze wymagania.

 

Kontakty osobiste

I tutaj jest troszkę inaczej niż w Polsce, gdzie często w ramach wrodzonej zazdrości nie wszyscy są przychylni dla nas kiedy się powodzi. A w Austrii często to znajomi są osobami będącymi dla nas "pośrednikami", ponieważ czy to kontaktują nas z ludźmi chcącymi wynająć/ sprzedać mieszkanie, odstępują nam lokal, kiedy się wyprowadzają zanim ten jeszcze znajdzie się w ogólnym obiegu, bądź też z samej życzliwości pomagają przeglądać ogłoszenia.

 

Mieszkania zbiorowe

To opcja szczególnie przypadająca do gustu studentom, chociaż nie tylko. Dawniej wiedeńskie kamieniczki posiadały na każdym piętrze po jednym - dwa duże mieszkania, które podzielone były na mniejsze pokoje, co spokojnie pozwalało wieloosobowym rodzinom mieszkać bez zbędnych trudności.

 

Studenckie mieszkania

Studenci trzeba przyznać nie mają łatwo w Austrii - która niestety jest stosunkowo drogim krajem do życia. Nie jest- co prawda tak, trudno jak w Szwajcarii czy Szwecji, ale nie tak "miło" jak w Włoszech, Hiszpanii. Pojawia się jednak wiele udogodnień.

Bursy studenckie występują, w każdym mieście posiadającym uniwersytet i zarządzane są przez rozmaite instytucje (UWAGA: studenci muszą się zarejestrować do takiego mieszkania jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego).

Warto zapoznać się z tablicami ogłoszeń na uczelniach, które najczęściej przed początkiem semestru całe pokryte są ofertami mieszkań ( najczęściej pokoi jednoosobowych w współdzielonych mieszkaniach). A także zwrócić się do związku studentów austriackich (ÖH-Österreichische Hochschülerschaft), który zapewnia informacje o apartamentach tego rodzaju.

Studenci mają też możliwość ubiegania się o mieszkanie w dobrej cenie przez organizację studencką non-profit SWS. Umeblowane apartamenty w starszych budynkach wynajmowane są na roczny okres, z możliwością późniejszego przedłużenia. Student musi jednak okazać aktualne wynika w nauce (warunki przyjęcia dla pierwszoroczniaków) i sytuacje zarobkową, swoją i rodziców.

Wiele pomocnych informacji można zleźć tutaj: www.oeh.ac.at/oeh

 

Porady w różnych problemach

Kiedy już znajdziemy, to odpowiednie mieszkanie i czekać nas będzie podpisanie umowy, należy zwrócić uwagę na znajdujące się tam szczegóły. Jeśli nie jesteśmy zbyt obyci w tego rodzaju działaniach powinniśmy pokazać dokument znajomym, którzy kolejny raz okazać się mogą olbrzymim źródłem wiedzy i pomocy, albo skontaktować się z fachowcem (np. www.mietervereinigung.at). Takie porady nie kosztują dużo, ale będziemy spać spokojniej.

W austriackich nieruchomościach kaucja wynosi zazwyczaj trzykrotność miesięcznego czynszu. Koniecznie należy udokumentować też stan mieszkania, zrobić zdjęcia i spisać wyposażenie. Zdarza się, że właściciele chcąc wyłudzić pieniące na remont zatrzymują sobie kaucję, co często jest nielegalne.

 

Inne przydatne linki:

www.immobilien.net

Strona dla osób poszukujących nieruchomości w Austrii. Obsługa jest dosyć prosta i wygodna w użytkowaniu. Znajduję sie tutaj sporo ofert, które są jednak w języku niemieckim, więc nie obejdziemy się bez słownika.

 

www.vor.at/willkommen-bei-vor

Jest to wyszukiwarka połączeń komunikacji miejskiej pozwalająca przedostać się bezpośrednio z jednego punktu do drugiego. Przy odrobinie szczęścia w ustawieniach wyszukiwania przełączymy się na wersję angielską i od razu będzie łatwiej się nawigować. Bardzo przydatne narzędzie przy znajdywaniu dojazdów do pracy czy uczelnie. Dostępna jest też wersja na telefon.

 

www.car4you.at/Gebrauchtwagen

Portal dla osób zainteresowanych nabyciem samochodu. Przejrzyście zaprezentowane jest dużo ofert, które na pewno pomogą nam się zdecydować.

 

 

www.tourmycountry.com/austria/districts-vienna.html

Mapka Wiednia poglądowo prezentująca podział miasta na dzielnice. Znajdują się tam, też odniesienia do opisów poszczególnych dzielnic, ich organizacja i przypisane kody pocztowe.

 

www.wien.gv.at/verwaltung/meldeservice/stellen.html

Znajdują się tutaj informacje o godzinach pracy poszczególnych urzędów, ich adresy oraz graficzne przestawienie na mapie.

 

www.wien.gv.at/verwaltung/meldeservice/pdf/meldezettel.pdf

Jest to formularz wniosku meldunkowego, który należy zanieść do odpowiedniego dla miejsca mieszkania biura meldunkowego.

 

Samochód w Austrii

Policja poluje na samochody z zagranicznymi blachami należące do osób zameldowanych na stałe w Austrii. Nie jest to wcale żaden nowy przepis po prostu wzięli się ostro za egzekwowanie prawa istniejącego już od dawna. Nie jest to także wycelowane tylko na Polaków bo mandaty dostają też Turcy, Jugosłowianie, Rosjanie, a także rodowici Austriacy. I jak zwykle w tego typu akcjach chodzi o nic więcej jak tylko o pieniądze.

 

Według przepisów jeśli masz stałe zameldowanie w Austrii i jeździsz po austriackich drogach samochodem to pojazd musi być zarejestrowany i ubezpieczony w Austrii. Część ubezpieczenia to po prostu podatek drogowy więc każde euro wędrujące do ubezpieczalni poza granicami „małej rzeszy” to strata dla budżetu państwa. A państwo nie lubi tracić kasy, no chyba że samo ową stratę generuje.

 

Mandaty jakie wlepia ludziom policja są tak wysokie, że nie opłaca się ryzykować. Standardowo dostajemy kwitek na 5000 euro.

 

I co najciekawsze w przypadku kontroli drogowej mandatu nie dostaje właściciel auta tylko ten kto akurat siedzi za kółkiem. Czyli generalnie odpada nawet darowizna samochodu na przykład komuś z rodziny w Polsce - bo nie liczy się czyj jest samochód tylko fakt, że prowadzi go osoba zameldowana na stałe w Austrii.

Więcej napiszemy na ten temat później.

 

 

Koszty przerejestrowania auta

Pierwszym powodem jest oczywiście kasa. Trzeba zapłacić co najmniej 180 euro podatku ekologicznego NOVA (wysokość opłaty zależy od emisji spalin), zrobić przegląd za około 100 euro, zarejestrować auto – znowu około 200 euro, a ubezpieczenie to kolejny 1000 euro (samo OC).

 

Przygoda z bankiem opis

 

Założyłem sobie konto w Bank Austria. Jeszcze nie miałem czasu ani siły sprawdzać dokładnie oferty austriackich banków więc możliwe, że nie jest to najlepszy gracz na rynku, ale na to przyjdzie jeszcze czas. Co jest ważne ten bank ma mnóstwo placówek w tym jedną tuż przy firmie więc wszelkie załatwianie spraw wymagających odwiedzin w placówce macierzystej będzie łatwiejsze.

Wybrałem konto Erfolgskonto Plus, które od wersji "nie plus" różni się ceną za prowadzenie i wydaniem karty kredytowej. W zamian za 25.73 euro kwartalnej opłaty dostajemy konto, kartę bankomatową także do płacenia w sklepach, dostęp online i kredytówkę z limitem zależnym od zarobków.

Limity używania konta i karty bankomatowej i tak; w placówce mogę wypłacić do 1500 euro dziennie, w bankomacie poza placówką lub obcego banku do 100 euro dziennie, natomiast w sklepach mogę wydać płacąc kartą bankomatową maksymalnie 200 euro tygodniowo. Zapytałem obsługującej mnie pani co jeśli będę chciał kupić pralkę za 210 euro? Wtedy trzeba przyjść do banku i wybrać to z wewnętrznego bankomatu lub kasy. Na szczęście po 3 miesiącach te limity się zmienią do nieco bardziej użytecznych wartości. Bank ma taką politykę na początku, ale po ustaleniu regularnych wpływów klienci zyskują nieco więcej swobody.

Kartę kredytową także dostanę dopiero za 3 miesiące. Wyrobienie jej będzie wymagało odwiedzin w placówce. Kartę bankomatową mam dostać za tydzień więc teoretycznie powinna na mnie czekać w skrzynce pocztowej kiedy zajadę do Wiednia. Tu też trzeba będzie przyjść do placówki i ustawić sobie PIN.

System online jest dość przejrzysty i ma angielską wersję językową. Pierwszym ekranem jaki zobaczyłem po zalogowaniu było pytanie czy chcę zamienić analogową listę kodów TAN na potwierdzenia kodami wysyłanymi przez SMS na komórkę. Jak tylko wyrobię sobie austriacki numer na pewno skorzystam z tej opcji. Noszenie papierowej listy kodów jest nieco problematyczne.

Zarejestrowanie się w Wien Energie (w innych miastach są inni operatorzy )

Można to zrobić mailowo .

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
4 + 14 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.