Reklama

 

Całkowita ciemność #4, 2015 Vika Shumskaya, źródło: www.viennacontemporary.at/en/

Targi, które po raz drugi odbyły się pod nazwą viennacontemporary, stanowią pomost łączący sztukę zachodniej i wschodniej Europy. To wielkie wydarzenie skupiające miłośników sztuki, kolekcjonerów, właścicieli galerii oraz ekspertów z całego świata. Wystawa prezentuje głównie sztukę współczesną Europy Środkowej i Wschodniej. Po raz pierwszy  targi odbyły się w nowej lokalizacji- Marx Halle. Objęty ochroną zabytków budynek został wybudowany w 1870  wieku. Pierwsza w Wiedniu konstrukcja ze stali kowalnej na początku służyła przemysłowi rzeźnickiemu, obecnie otwarta jest na targi oraz wystawy.

Swoich artystów zaprezentowało 99 galerii z 25 krajów. W tym roku skupiono się na sztuce bułgarskiej, jednak licznie reprezentowani byli także twórcy rosyjscy. Na Targach zaprezentowało się dziesięć rosyjskich galerii oraz kilka stowarzyszeń kulturalnych.

Galeria Pop/off/sztuka przedstawiła twórczość dwóch malarzy, Vlada Yurashko oraz ukraińskiej artystki Viki Shumskaya. Malarka tworzy głównie w nurcie malarstwa abstrakcyjnego. Obrazy przedstawione w Wiedniu były reakcją na wydarzenia odbywające się na Ukrainie. Cykl Całkowita ciemność utrzymany jest w ciemnej kolorystyce, prezentuje abstrakcyjne kształty.

 W podobnej tematyce  są również obrazy Vlada  Yurashko. W serii Odmowa lądowania artysta prezentuje odrealnione postacie żołnierzy oraz sprzęt wojskowy.

Galeria Regina zaprezentowała między innymi cykl fotografii Gdybym był Niemcem  autorstwa Grupy Szybkiej Reakcji. 

rosyjska_sztuka_2.png

Grupa Szybkiej Reakcji, Gdybym był Niemcem, źródło: www.viennacontemporary.at/en/

Galeria Triumph pokazała dwie rzeźby Grupy Recyklingu. Rzeźby łączą elementy kultury starożytnej  i świata współczesnego. Projekt inspirowany jest kulturą sieciową, szczególnie platformą społeczną Facebook. Galeria zaprezentowała także grafiki Alexandra Brodskiego oraz obrazy Taisiy Korotkovej z projektu Zamknięta Rosja. Artystka na obrazach prezentuje opuszczone budynki oraz ruiny. Kilka dzieł przedstawia pokoje z Instytutu Fizyki Teoretycznej i Eksperymentalnej, pełne naukowej aparatury oraz przewodów.

rosyjska_sztuka3.png

Zamknięta Rosja, Taisia Korotkova, źródło: http://www.viennacontemporary.at/en/

Galeria Iragui pokazała ostatnie dzieła rosyjskich artystów konceptualnych: Nikity Alexeeva, Pavela Peppersteina, Valerii Nibiru, Viktora Pivovarova i Brigitte NaHoN. Zaprezentowano między innymi obrazy Z cyklu badań nad amerykańskimsuprematyzmem  Pavela Peppersteina.

Karolina Andrzejewska

 

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
11 + 8 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.