
Całkowita ciemność #4, 2015 Vika Shumskaya, źródło: www.viennacontemporary.at/en/
Targi, które po raz drugi odbyły się pod nazwą viennacontemporary, stanowią pomost łączący sztukę zachodniej i wschodniej Europy. To wielkie wydarzenie skupiające miłośników sztuki, kolekcjonerów, właścicieli galerii oraz ekspertów z całego świata. Wystawa prezentuje głównie sztukę współczesną Europy Środkowej i Wschodniej. Po raz pierwszy targi odbyły się w nowej lokalizacji- Marx Halle. Objęty ochroną zabytków budynek został wybudowany w 1870 wieku. Pierwsza w Wiedniu konstrukcja ze stali kowalnej na początku służyła przemysłowi rzeźnickiemu, obecnie otwarta jest na targi oraz wystawy.
Swoich artystów zaprezentowało 99 galerii z 25 krajów. W tym roku skupiono się na sztuce bułgarskiej, jednak licznie reprezentowani byli także twórcy rosyjscy. Na Targach zaprezentowało się dziesięć rosyjskich galerii oraz kilka stowarzyszeń kulturalnych.
Galeria Pop/off/sztuka przedstawiła twórczość dwóch malarzy, Vlada Yurashko oraz ukraińskiej artystki Viki Shumskaya. Malarka tworzy głównie w nurcie malarstwa abstrakcyjnego. Obrazy przedstawione w Wiedniu były reakcją na wydarzenia odbywające się na Ukrainie. Cykl Całkowita ciemność utrzymany jest w ciemnej kolorystyce, prezentuje abstrakcyjne kształty.
W podobnej tematyce są również obrazy Vlada Yurashko. W serii Odmowa lądowania artysta prezentuje odrealnione postacie żołnierzy oraz sprzęt wojskowy.
Galeria Regina zaprezentowała między innymi cykl fotografii Gdybym był Niemcem autorstwa Grupy Szybkiej Reakcji.
Grupa Szybkiej Reakcji, Gdybym był Niemcem, źródło: www.viennacontemporary.at/en/
Galeria Triumph pokazała dwie rzeźby Grupy Recyklingu. Rzeźby łączą elementy kultury starożytnej i świata współczesnego. Projekt inspirowany jest kulturą sieciową, szczególnie platformą społeczną Facebook. Galeria zaprezentowała także grafiki Alexandra Brodskiego oraz obrazy Taisiy Korotkovej z projektu Zamknięta Rosja. Artystka na obrazach prezentuje opuszczone budynki oraz ruiny. Kilka dzieł przedstawia pokoje z Instytutu Fizyki Teoretycznej i Eksperymentalnej, pełne naukowej aparatury oraz przewodów.
Zamknięta Rosja, Taisia Korotkova, źródło: http://www.viennacontemporary.at/en/
Galeria Iragui pokazała ostatnie dzieła rosyjskich artystów konceptualnych: Nikity Alexeeva, Pavela Peppersteina, Valerii Nibiru, Viktora Pivovarova i Brigitte NaHoN. Zaprezentowano między innymi obrazy Z cyklu badań nad amerykańskimsuprematyzmem Pavela Peppersteina.
Karolina Andrzejewska
Dodaj komentarz