Reklama

Fot. stock.xchng / sanja gjenero

Belgia, poza słynnymi na cały świat czekoladkami oraz pięknymi krajobrazami, słynie także z fali emigracji zarobkowej naszych rodaków. Statystyki pokazują, że bardzo duża liczba Polaków przybywa do tego kraju celem poszukiwania pracy oraz decyduje się na zarabianie pieniędzy właśnie w Belgii.

A dlaczego? Kusi ich nie tylko wysoka pensja, ale i bardzo etyczny stosunek pracodawcy do tamtejszych pracowników.  Belgijski system pracy jest skonstruowany w taki sposób, aby jak najbardziej chronić pracowników, ich prawa oraz przywileje. To bardzo działa na wyobraźnię uciśnionych nieraz u polskich pracodawców ludzi, którzy nieraz decydują się na pracę za granicą z powodu lepszych warunków socjalnych.

Jak zapewne wszyscy już wiedzą, każda osoba, która pracuje w Belgii, ma obowiązek rozliczenia się z podatku w tym kraju. Co więcej, w trakcie wypełniania deklaracji podatkowej należy wykazać nie tylko swoje dochody z Belgii, ale i z innych krajów, np. z Polski, jednocześnie unikając podwójnego opodatkowania.

Rozliczenia podatku z pracy w Belgii jest w wielu przypadkach bardzo korzystne. Dla osób, które przepracowały krótki okres czasu w tym kraju istnieje możliwość odzyskania całości podatku zapłaconego przez swojego pracodawcę. A gra jest warta świeczki, ponieważ Belgia należy do krajów, w których płaci się jedne z najwyższych podatków na całym świecie – sięgają one nawet do 50%.

Natomiast dla osób, które pracują w Belgii dłuższy okres czasu bardzo korzystne jest rozliczanie wspólne z małżonkiem, który ma niskie dochody, ponieważ dzięki temu można uzyskać (poza samym zwrotem nadpłaconego podatku) małżeńską ulgę podatkową sięgającą nawet 9.500 euro.

Belgia jako kraj bardzo prorodzinny oferuje również różnego rodzaju ulgi na dzieci oraz inne osoby dorosłe, które utrzymuje podatnik (np. rodziców czy dziadków). Istnieje także możliwość uzyskania różnorakich odpisów od podatku, np. za płacone kredyty hipoteczne czy wydatki remontowe.

Ale jak się rozliczyć? Podstawą do rozliczenia podatku z Belgii jest posiadanie tamtejszej karty podatkowej, tzw. Loonfische. To na niej wyszczególnione są wszystkie dochody i zapłacone podatki. Na jej podstawie wypełnia się deklarację podatkową i wysyła do Federale Overheidsdienst Financien, który opracowuje decyzję podatkową oraz wypłaca zwrot podatku.

Termin do rozliczenia mija wraz z końcem października roku następnego po roku podatkowym, tak też żeby rozliczyć podatek z Belgii z dochodów za rok 2012 mamy czas do 31 października 2013 roku. Oczywiście jeśli urząd nie wezwał nas do rozliczenia, to możemy złożyć deklarację nawet do 3 lat wstecz, ale wtedy procedura oczekiwania na zwrot podatku może się wydłużyć.

Mimo tego, iż pozostało jeszcze półtora miesiąca do końca terminu należy się spieszyć, ponieważ rozliczenia można dokonać tylko na podstawie specjalnych formularzy, które w przypadku osób niezameldowanych w Belgii trzeba w szczególny sposób zamawiać w Belgijskim Urzędzie Podatkowym, a to może trwać nawet do kilku tygodni. Potem formularze należy wypełnić, doliczyć przysługujące ulgi i odliczenia oraz spokojnie czekać na swój zwrot podatku.

Artykuł powstał przy współpracy
z Kancelarią Podatkową mgr Anna Kłosowska rozliczsie.pl
 
Źródło: GoniecPolski.nl
goniecpolski.png
Państwo: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.