Reklama

 

Królestwo Belgii jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Państwo to często jest celem podróży, ale równie dużo osób zwiedza je tranzytowo. Najwięcej gości pochodzi z Holandii, Niemiec, Francji i Anglii. Najczęściej zwiedzane są zabytkowe miasta: Bruksela, Antwerpia, Gandawa czy Brugia. Popularnością cieszą się także nadmorskie uzdrowiska - Spa i Ostenda.

Belgia znajduje się w Europie Zachodniej, nad Morzem Północnym, rozdziela Francję i Holandię. Graniczy również z Niemcami i Luksemburgiem.

Obok Polski i Irlandii Belgia stanowi północnoeuropejską ostoję katolicyzmu. Na jej terenie znajdują się znane miejsca kultu religijnego – Benneux, Saint-Hubert i Beauraing. Belgowie uczynili atrakcją turystyczną mocno kultywowane tradycje ludowe: tkactwo czy koronkarstwo.

Najwyżej położonym punktem Królestwa jest góra Signal de Botrange, licząca 694 m n.p.m.

Góry Ardeny to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Zimą dominują tam narciarze, latem spadochroniarze, amatorzy wspinaczki i piesi turyści. Dla miłośników ekstremalnych wrażeń organizowane są spływy po górskich potokach i strumieniach. Popularne jest także jeździectwo i rowerowe zjazdy downhill.

Bruksela

Jednak symbolem Belgii pozostanie Bruksela - siedziba króla i parlamentu belgijskiego oraz ważnych międzynarodowych instytucji: NATO i wielu jednostek organizacyjnych Unii Europejskiej, od 1958 roku Komisji Europejskiej, a także kilkudziesięciu mniejszych organizacji międzynarodowych.

Bruksela zwana jest „stolicą czekolady”, „sercem Europy” i uważana za najbardziej zbiurokratyzowane miasto na świecie. Na milion mieszkańców przypada tam 700 tys. urzędników. Niektórzy mieszkają tam na stałe, inni dojeżdżają. Mają do dyspozycji 2 lotniska.

Symbolami miasta są Manneken Pis, Jeanneke Pis – siusiające rzeźby chłopczyka i dziewczynki, Atomium – powiększony 150 miliardów razy model kryształu żelaza o wysokości ponad 100 metrów oraz Mini Europa – park miniatur, w którym można oglądać modele najsłynniejszych europejskich budowli. Cała Belgia jest znana z czekolady, ale to w Brukseli znajdziemy najciekawsze małe sklepiki z ręcznie wykonanymi czekoladowymi pralinkami o przeróżnych kształtach i smakach. Ceny są adekwatne do trzystuletniego doświadczenia i kunsztu.

Noclegi

Spośród belgijskiej bazy noclegowej turyści najchętniej wybierają hotele. W 2007 roku gościły one 8 498 283 turystów. Najmniej osób korzystało z campingów.

Od wielu już lat hotele w Belgii przeżywają prawdziwe oblężenie. Nie jest to jednak sprawka samych turystów. Dołączyli tu także ci, którzy odwiedzają Belgię w interesach oraz urzędnicy Unii Europejskiej i ich bliscy.

Jakość usług hotelowych w Belgii jest na bardzo wysokim poziomie. Znajdziemy tu wiele hoteli o zróżnicowanym standardzie. Prawie zawsze zaleca się rezerwację z wyprzedzeniem, gdyż w przeciwnym wypadku może nas spotkać rozczarowanie. Recepcjonista może być bardzo zdziwiony, widząc gościa, którzy przyjeżdża „w ciemno”.

Gastronomia

Kuchnia belgijska jest dość zróżnicowana. Specjałem na wybrzeżu są krokiety krewetkowe, w Mechelen najlepiej smakują potrawy ze szparagów, a w Gandawie i okolicach zjemy najlepszy gulasz z kurcząt (waterzooi). Z kolei mieszkaniec Liége może zaserwować wspaniałą sałatkę Liégoise z fasolą i bekonem. Wszędzie można nabyć wspaniałe sery, których Belgia oferuje mnóstwo gatunków i odmian. Mimo to na świecie znacznie bardziej znane jest belgijskie piwo i jego niespotykane bogactwo smaków i gatunków. Najpopularniejsze z nich to: Konnick, Carolus, Gouden, Gueuze, Tarwebier.

Zakupy

Zakupy w Belgii można robić między 10:00 a 18:00, a w piątki nawet dłużej. Karty kredytowe zazwyczaj są akceptowane. W wielu jednak przypadkach płatności można dokonać jedynie gotówką lub belgijską kartą debetową.

Służba zdrowia

Osoby opłacające w Polsce składki na NFZ mogą – w nagłych wypadkach – korzystać z opieki zdrowotnej w Belgii. Dokumentem, na którego podstawie osoby przybywające w celach turystycznych mogą korzystać w Belgii z opieki medycznej, jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Zgodnie z prawem belgijskim pacjent musi najpierw sam pokryć w całości koszty świadczeń medycznych, a następnie ubiegać się o ich zwrot w miejscowej belgijskiej kasie chorych. Jednakże kasa zwraca tylko część kosztów, pomniejszonych o tzw. udział własny pacjenta. Pacjent sam opłaca także koszty transportu sanitarnego na terenie Belgii, jak również z Belgii do Polski.

Klimat, flora i fauna

W Belgii panuje klimat morski, ciepły, charakteryzujący się dużym zachmurzeniem, opadami i mgłami (do 200 dni w roku). Naturalną szatą roślinną kraju są wrzosowiska i torfowiska oraz lasy wierzbowe, bukowe, olchowe i dębowo-brzozowe.

Najlepszym okresem na zwiedzanie Belgii i Luksemburga jest lato. Południe i zachód są cieplejsze od części północno-wschodniej i Arden. Zima jest dość chłodna i śnieżna, zwłaszcza w Luksemburgu.

Dojazd

Samolotem – Największe lotnisko w Belgii znajduje się w Zavantem, około 11 km od Brukseli i obsługuje bezpośrednie połączenia z Warszawy. Dojazd z lotniska do miasta możliwy jest pociągiem (5.10 €, odjazdy co 15 minut, czas dojazdu do centrum 25 minut) lub autobusem numer 12/21 (3 €), pociągiem można też dostać się bezpośrednio do Gandawy i Leuven.Taksówka do centrum Brukseli kosztuje około 30 €

Pozostałe 2 lotniska obsługujące ruch pasażerski to Charleroi (czasem określane jako Brussels South), mniej więcej 50 km od Brukseli i Antwerpia-Deurne. Z portu lotniczego Charleroi korzystają głównie tani przewoźnicy (w tym Ryanair do Wrocławia, WizzAir do Katowic i Warszawy), a Deurne przyjmuje przede wszystkim loty biznesowe.

Wybierając się samolotem do Belgii warto też rozważyć lot do Amsterdamu a później dojazd pociągiem.

Koleją – Po Belgii można śmiało przemieszczać się pociągami, ponieważ kraj ten posiada jedną z najgęstszych sieci kolejowych na świecie.

Samochodem - Sieć autostradowa w Belgii jest jedną z najgęstszych w Europie. W dodatku autostrady są bezpłatne i w całości oświetlone.

Informacje dla kierowców

Maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy to 0,5 promila. Kary za przekroczenie prędkości wynoszą od ok. 140 do 400 EUR. Przekroczenie dozwolonej prędkości o 40 km/godz. (30 km/godz. na obszarze zabudowanym) może skutkować zatrzymaniem prawa jazdy. Mandaty trzeba płacić niezwłocznie gotówką. W przeciwnym razie możemy spodziewać się unieruchomienia pojazdu do czasu wniesienia opłaty. Może to narazić podróżującego na dodatkowe koszty za parkowanie pojazdu na parkingu policyjnym.

Przepisy celne

Na teren Belgii można przywieźć „na użytek własny” 200 sztuk papierosów i tyleż cygar, 1 kilogram tytoniu, 10 litrów spirytusu, 20 litrów wina mocniejszego i 90 litrów słabszego (w tym do 60 litrów wina musującego). Wszystko to można jeszcze doprawić 110 litrami piwa. Aby móc wwieźć te „skarby” na belgijską ziemię, trzeba mieć ukończone 17 lat.

Michał Sobkowiak

Fot. belgia.lovetotravel.pl

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
2 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.