Reklama

Stolica Królestwa Belgii położona jest nad rzeką Senne, liczy 952 000 mieszkańców. Bruksela to ważny w skali całej Europy ośrodek kulturalny, naukowy i gospodarczy.

Graniczy od zachodu z Francją (620 km), od południa z Luksemburgiem (148 km), od wschodu z Niemcami (167 km) i od północy z Holandią (450 km). Łączna długość granic lądowych wynosi 1385 km, ponadto istnieje 64 km fragment wybrzeża Morza Północnego. Podzielona jest na trzy strefy językowe: francuską, niderlandzką i niemiecką.

Oficjalnie pogadasz po francusku i niderlandzku, ot, choćby odwiedzając siedzibę Unii Europejskiej, czy Sekretariat NATO.

ue.jpg

 

Funkcje miasta stołecznego Bruksela pełni od 1830 roku. Jej sercem jest wspaniały Grand Palace, gdzie możesz podziwiać mnóstwo bogato zdobionych kamienic oraz imponujący Ratusz (Hôtel de Ville), pochodzący jeszcze z XV wieku. Znajdziesz tu też Dom Króla (Maison du Roi) - w tym XVI-wiecznym pałacu znajduje się obecnie Muzeum Miejskie, którego dumą jest imponująca kolekcja ceramiki i wyrobów ze srebra, będących chlubą Brukseli. O ile wieczorami pogoda dopisuje, turyści mogą zachwycać się fantastycznymi pokazami son-et-lumiére (światło i dźwięk).

3_2.jpg

Kiedy zapoznasz się już ze wszystkimi atrakcjami, jakie kryje w sobie Grand Palace, udaj się do XIX-wiecznych galerii św. Huberta - wędrowanie wśród szeregów uroczych galerii, przytulnych kafejek i restauracji (oferujących kuchnię z każdego niemal zakątka świata) na pewno Ci się nie znudzi.
Pałac Królewski i Pałac Narodów, gdzie obraduje belgijski parlament, łączy ze sobą świetnie utrzymany Park Brukselski.

Zwiedzając Bruksele warto z pewnością zobaczyć katedrę św. Michała (Cathédrale St-Michel), z XII wieku, a której największą chyba atrakcją są niesamowite XVI-wieczne witraże.

 4_3.jpg5_4.jpg

Przy pełnym uroku placu Grand Sablon znajdziesz gotycki kościół Notre Dame du Sablon. Natkniesz się też na Czarną Wieżę (Tour Noir), będącą pozostałością po XII-wiecznych fortyfikacjach. Gdy nagle zobaczysz figurkę siusiającego chłopca, pamiętaj, że to jeden z najsłynniejszych symboli miasta, a pochodzi z 1619 roku.

Stolica Belgii kryje w sobie bogatą historię, której namiastką z całą pewnością są brukselskie muzea. Warto odwiedzić Królewskie Muzeum Sztuki Dawnej (Musée Royale d'Art Ancien), które wystawia prace holenderskich i flamandzkich malarzy m.in. Rubensa, Van Dycka, Cranacha, J. L. Davida, Breughela. Z kolei w Musée d'Art Moderne zobaczysz sporo ciekawych prac twórców XIX i XX wieku - np. 
Gauguina, Dalego, Matisse'a czy Degasa.

6_4.jpg

Jeśli natomiast jesteś melomanem, koniecznie odwiedź Muzeum Instrumentów Muzycznych (Musée Instrumental), gdzie zaskoczy Cię kolekcja ponad tysiąca wspaniałych eksponatów. Z kolei nieopodal Waterloo, miejscu wielkiej bitwy z 1815 roku uznawanej za kres epoki napoleońskiej, znajdziesz muzea poświęcone obu bohaterom wspomnianej bitwy - Napoleona i Wellington

Opr. redakcja portalu  

7.jpg

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
4 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.