Reklama

 

Co warto zobaczyć w Belgii, jest to seria niewielkich artykułów którą zamierzam prowadzić na stronie Belgia.net, z niej dowiecie się rzeczy o których być może wcześniej nie wiedzieliście lub wiedzieliście ale nie mieliście okazji ich jeszcze zobaczyć. Wpisy będą się ukazywać na stronie mniej więcej dwa razy w miesiącu będą dotyczyć ciekawych miejsc w Belgii, gdzie warto się wybrać z rodziną lub samemu, w weekend lub innych wolnych chwilach.

Warto rozszerzyć horyzonty poznając Belgię z zupełnie innej strony. Mam nadzieję że tematyka się Wam spodoba i zachęci do zwiedzania.

Pierwszym miejscem jakie opiszę i które zrobiło na mnie duże wrażenie jest największa w Europie Wystawa Dinozaurów.

Muséum Des Sciences Naturelles (Muzeum Nauk Przyrodniczych) znajdującym się na Rue Vautier 29 w Brukseli (blisko budynków instytucji Europejskich, niedaleko Ronda Shumana) można zobaczyć, wystawę dinozaurów które wg. naukowców przez 160 milionów lat zamieszkiwały naszą planetę Ziemię. Około 65,5 milionów lat temu katastrofalne wymieranie skończyło ich dominację na lądzie na wszystkich kontynentach. Na dzień dzisiejszy prawie wszystko co człowiek może powiedzieć o dinozaurach wie z informacji odczytanych z ich odnalezionych szkieletów i innych skamieniałości – właśnie te szkielety można zobaczyć w muzeum.

muzeum_nauk_przyrodniczych_2.jpgPo tym jak już trafimy do odpowiedniego wejścia, bo nie trudno się pogubić a nawet wejść do nieodpowiedniego muzeum (ja za pierwszym razem wylądowałem w muzeum Antoine Wiertz o którym też napiszę w kolejnych wpisach) udajemy się do kasy aby zakupić bilet (ceny biletów podałem w wolnej części wpisu). Kiedy już mamy bilet, wchodzimy… Warto zastanowić się jaką drogę wybrać, jest kilka możliwości. Możemy iść po prostu przed siebie „za nosem” lub według odpowiednich znaków dzięki którym nic nie ominiemy, ale i też może nas nic nie zaskoczy. Ja wybrałem tę pierwszą opcję i poszedłem za nosem jak Gandalf w Morii, zawsze dzieje się coś ciekawego, można nawet lekko zabłądzić.

Skupiłem się przede wszystkim na zwiedzaniu wszystkiego co dotyczy dinozaurów, taki był cel mojej wizyty ale to nie wszystko co można zobaczyć w tym muzeum, jest naprawdę bardzo dużo muzeum_nauk_przyrodniczych_3.jpgciekawych atrakcji (proszę mnie źle nie zrozumieć, to nie plac zabaw). Galeria ma około 3000 metrów kwadratowych, zbudowana została w 1905 roku, obecnie jest pięknie odrestaurowana i prowadzona według najwyższych standardów. Zawiera ponad 35 unikatowych i autentycznych szkieletów dinozaurów. Jest tam niezwykła atmosfera, ale żeby ją poczuć musimy się tym naprawdę zainteresować a nie pstrykać tylko fotki. W Sali szkieletów często można trafić na młodych ludzi szlifujących swoje umiejętności w rysunku, nie jest łatwo przenieść wielki i skomplikowany szkielet dinozaura na papier, oczywiście w odpowiedniej skali, kto by tle papieru ze sobą nosił…

Prócz przeogromnych szkieletów, skamielin czy meteorytów (są i takie które spadły na Belgijską ziemię) możemy zobaczyć wystawy zwierząt, które można jeszcze spotkać na naszej planecie, takie które dawno wyginęły a nawet zagrać w interaktywne gry i quizy. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych tj. specjalna sala Bebe Animaux, gry i zadania specjalne dla dzieci. Są interaktywne ekrany, gdzie możemy zadawać z góry ustalone pytania (w kilku językach). Szczerze mówiąc trzeba naprawdę pół dnia tam przechodzić aby wszystko obejrzeć i dowiedzieć się trochę więcej niż z filmu Jurasic Park.

muzeum_nauk_przyrodniczych_4.jpgTysiące skamieniałości, muszle, minerały wprowadzą nas w strefę niesamowitego bogactwa życia i mechanizmów ewolucji jakie zachodziły w tym czasie. Sale muzeum są pełne skarbów tj. kości Ishango ,mamuta Lier, wilka tasmańskiego. Ogromne Tyranozaury, kolczaste Triceraptosy i wiele innych, naprawdę warto to zobaczyć i odbyć taką nieco inną niż na filmach SF podróż w czasie, zobaczyć kto kiedyś zamieszkiwał naszą Ziemię, kto był najwyższą formą życia. Fascynującym przeżyciem jest stąpanie po szklanej podłodze w dolnej części muzeum, pod którą znajdują się szkielety dinozaurów które są w identycznym położeniu, w którym zostały odkryte w 1878 roku.

Gorąco polecam zwiedzanie muzeum, jest to największa w Europie wystawa tego typu.

 

muzeum_nauk_przyrodniczych_5.jpgmuzeum_nauk_przyrodniczych_6.jpgmuzeum_nauk_przyrodniczych_7.jpgmuzeum_nauk_przyrodniczych_8.jpgmuzeum_nauk_przyrodniczych_9.jpgmuzeum_nauk_przyrodniczych_10.jpgmuzeum_nauk_przyrodniczych_11.jpgmuzeum_nauk_przyrodniczych_12.jpg

Godziny otwarcia:

Od wtorku do piątku: 9.30 – 17.00
W soboty, niedzielę, wakacje szkolne (od wtorku do niedzieli): 10.00 – 18.00

Ceny biletów:

Dorośli 7 €
Dzieci (6-17) 4,50 €
Studenci, osoby w wielu 65 + oraz osoby niepełnosprawne € 6
Wejście grupowe (min 15 osób) dorośli 6 €, dzieci i studenci (2-25) € 3

Informacja i rezerwacja na grupy: 02/627.42.52

Wycieczki z przewodnikiem
Grupy szkolne € 35 €
Grupy dorosłych w tygodniu 65 € i w weekendy 75 €

Rue Vautier 29
Bruxelles

Państwo: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
6 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.