Reklama

 

Meldunek. Po przybyciu do Bułgarii masz pięć dni na poinformowanie lokalnych władz o swoim miejscu zakwaterowania. By dopełnić formalności, powinieneś zgłosić się do najbliższego urzędu miasta lub gminy albo na posterunek policji. Jeśli zamieszkałeś w hotelu upewnij się, że jego właściciel załatwił sprawę za ciebie – to jego obowiązek, ale w praktyce różnie bywa.

Legalizacja pobytu powyżej trzech miesięcy. Jak w każdym kraju UE, pobyt przekraczający 90 dni musisz zarejestrować. W tym celu wystarczy udać się do lokalnego urzędu i udowodnić, że spełnia się warunki: musisz mieć pracę lub wystarczające środki na utrzymanie, a także polisę ubezpieczenia zdrowotnego. Pozwolenie na pobyt dostaniesz również wtedy, gdy do Bułgarii przyjechałeś na studia.

Formalności przy poszukiwaniu pracy. Pracy możesz szukać na własną rękę albo z pomocą bułgarskiego odpowiednika urzędu pracy – Agencji Zatrudnienia . Jej urzędnicy zapytają cię o miejsce zamieszkania, zażądają też dowodu osobistego lub paszportu, a jeśli od twego przyjazdu minęło więcej niż 90 dni – również potwierdzenia prawa pobytu. Jeżeli znajdziesz pracę, twój pracodawca będzie musiał zawiadomić o tym fakcie właściwy terytorialnie oddział bułgarskiej Agencji ds. Przychodów (Nacjonalna Agencja po prihodite). Pracownicy zatrudniani są zwykle na umowę o pracę, jednak stosowane bywają również umowy-zlecenie (bułg. grażdanski dogowor). Więcej informacji – m.in. o wysokości składek na ubezpieczenia społeczne, znajdziesz na stronie Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Sofii

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
4 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.

r e k l a m a