Reklama

Za najbardziej prestiżowy zawód Czesi nadal uważają zawód lekarza, za nim naukowca i pielęgniarki. Z drugiej strony, najmniejszym szacunkiem darzą posłów, niewiele lepiej niż oni skończyły takie zawody jak sprzątaczka i ksiądz. Tak wynika z niedawnego badania przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Publicznej (cz. Centrum pro výzkum veřejného mínění, w skrócie CVVM). W porównaniu z badaniem z 2016 roku ranking zawodów zmienił się minimalnie.

Ludzie ocenili 26 zawodów, którym mogli przyznać od jednego do 99 punktów. W czołówce rankingu od dłuższego czasu utrzymują się lekarze, za nimi znajdują się pozostałe zawody, które zazwyczaj zdobywają o ponad dziesięć punktów mniej. W tym roku 45 procent obywateli przyznało im maksymalną liczbę punktów, średni prestiż zawodu medycznego wynosił więc 88,6 punktów. Pozostali naukowcy otrzymali średnio 77,3 punktów i 11 procent maksymalnych ocen.

Oprócz tego posłowie, którzy są według badania najmniej doceniani, uzyskali średnio 31 punktów. Zawód sprzątaczki otrzymał od Czechów średnio 34,5 punktu. W porównaniu z ankietą przeprowadzoną trzy lata temu poprawił się on o około pięć punktów, co doprowadziło go z ostatniego miejsca na obecne przedostatnie.

W porównaniu z rokiem 2016 swoją pozycję wzmocniły także pielęgniarki, sędziowie, rolnicy, projektanci, policjanci, żołnierze czy pracownicy banków.

„Ponieważ prestiż zawodu należy postrzegać jako pewne skrzyżowanie struktury socjalnej społeczeństwa z jego strukturą wartości, to takie odkrycie oznacza, że ​​nasze społeczeństwo jest ustabilizowane pod względem znaczenia pracy umysłowej i fizycznej, znaczenia kwalifikacji lub pewnych obszarów pracy społecznej” stwierdzili autorzy badania. Inaczej postrzegają jednak zawody programisty lub posła, które są bardziej doceniane przez ludzi wykształconych.

Zgodnie z ich odkryciami ludzie z dyplomem ukończenia szkoły zawodowej oceniają prestiż zawodów fizycznych lepiej niż studenci. Obie grupy zgadzają się następnie co do oceny sekretarek i nie różnią się znacząco ani pod względem oceny zawodów wymagających wyższego wykształcenia, takich jak naukowcy, projektanci lub menedżerowie.

CVVM przeprowadziło ankietę w pierwszej połowie lipca wśród tysiąca osób powyżej 15 roku życia.

 

Autor: 
ČTK/Tłum. Katarzyna Starzec
Źródło: 
lidovky.cz
Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
3 + 16 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.