Reklama

Pracownicy zestarzeli się, ich średni wiek w ciągu ostatnich dziewięciu lat wzrósł o dwa lata, osiągając 43,3 lat w drugim kwartale tego roku. Powodem takiej sytuacji jest dłuższy okres przygotowywania młodych ludzi do przyszłego zatrudnienia i podwyższenie wieku emerytalnego. Wynika to z danych Czeskiego Urzędu Statystycznego (ČSÚ).

Pracujące kobiety są średnio o rok starsze od mężczyzn, ponieważ młodsze kobiety są na urlopie macierzyńskim. Kobiety pracujące miały w drugim kwartale tego roku średnio 43,7 lat.

Starzenie się nie ominęło także przedsiębiorców. W analizowanym okresie przedsiębiorca z pracownikami miał średnio 49 lat, czyli o 3,7 lat więcej niż dziewięć lat temu. Przedsiębiorcy bez pracowników zestarzeli się w tym czasie średnio o 2,6 lat do 45,8 lat.

Według Czeskiego Urzędu Statystycznego w drugim kwartale tego roku zatrudnionych było 5 296 milionów osób w wieku od 15 do 64 lat, o 0,1% więcej w stosunku rocznym. Wśród nich zmniejszyła się jednak liczba osób w wieku poniżej 40 lat, głównie dlatego, że najsilniejsze roczniki urodzone w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych przeszły do ​​wyższej kategorii wiekowej. Wzrosła natomiast liczba pracowników w wieku powyżej 45 lat. Najbardziej znaczący wzrost liczby zatrudnionych w stosunku rocznym statystycy odnotowali w grupie wiekowej 55–59 lat, a nieznaczny wzrost w grupie wiekowej 65+.

ČSÚ opublikował również dane dotyczące bezrobocia. Ogólna stopa bezrobocia wśród osób w wieku 15–64 lat według metodyki Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO) spadła w drugim kwartale o 0,3 punktu procentowego do 1,9% w stosunku rocznym.

 

 

Autor: 
ČTK/Tłum. Katarzyna Starzec
Źródło: 
zpravy,aktualne.cz
Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
6 + 8 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.