Reklama

To, co początkowo wydawało się zawodem marzeń, z czasem staje się koszmarem, a wyśniona kariera weterynarza kończy się samobójstwem. To właśnie weterynarze odbierają sobie życie trzy razy częściej niż reszta populacji. W Czechach prawie połowa weterynarzy nie dożywa sześćdziesiątki.

Dane dotyczące nowego amerykańskiego badania opublikowanego w Journal of the American Veterinary Medical Association opierają się na informacjach zbieranych przez ponad trzydzieści lat wśród ponad jedenastu tysięcy lekarzy. W tym czasie samobójstwo popełniło około czterystu weterynarzy, głównie mężczyzn. Według statystyk umierają oni najczęściej w wieku od 44 do 65 lat, a kobiety w młodszym wieku, od 25 do 44 lat.

Oprócz dużego stresu związanego z zarządzaniem gabinetem, presji wywoływanej przez klientów domagających się niskich cen oraz agresywności ludzi, tendencje samobójcze wśród weterynarzy zwiększa także fakt, że mają oni prawie codzienne doświadczenia z eutanazją. Mają legalny dostęp do odpowiednich środków. „Widzą, że jest to bezbolesny proces. Podobnie sytuacja wygląda wśród anestezjologów, którzy widzą, jak to się robi” potwierdza psychiatra Martin Anders z Kliniki Psychiatrycznej Pierwszego Wydziału Medycyny Uniwersytetu Karola i Ogólnego Szpitala Uniwersyteckiego w Pradze.

Problem ten nie występuje jedynie za oceanem. Ten sam trend jest widoczny w Czechach. „Znam trzy takie przypadki i były one kombinacją problemów zawodowych i osobistych” potwierdza weterynarz Martin Vlček z Dobronína. „Sam w wieku 30 lat trafiłem na OIOM z powodu wypalenia zawodowego i przepracowania. Dziś jestem ostrożny, ale to trudne. Jesteś dostępny 24 godziny na dobę”.

Jak wynika z badania za większą liczbą samobójstw weterynarzy stoi połączenie kilku czynników. Przede wszystkim są to długie i nienormowane godziny pracy, co często oznacza ciągłe bycie pod telefonem. Jest to również stres związany z wysokimi oczekiwaniami klientów, wysoki stopień współczucia towarzyszący tego rodzaju pracy oraz stres finansowy. Po pierwsze ze względu na pożyczki na założenie biura, a także na konieczność „proszenia o pieniądze”.

„Szczególnie introwertykom trudno mówić o wynagrodzeniu. Wielu ludzi szantażuje nas emocjonalnie. Mówią nam, że nasze usługi są drogie lub próbują się targować. Nie raz spotykam się z sytuacją, że ludzie mówią wprost, że muszą zbadać psa, ale nie mają pieniędzy. Mówią, że ich okradziono, stracili pracę lub żyją z zasiłków. Innym aspektem jest to, że ludzie nie są przyzwyczajeni do płacenia za swoje zdrowie, a zatem nie mają pojęcia, ile kosztuje taka opieka” wyjaśnia Radka Vaňousová, prezes Izby Lekarzy Weterynarii Republiki Czeskiej.

 

W Czechach prawie połowa weterynarzy nie dożywa sześćdziesiątki

Nie istnieją żadne czeskie statystyki, ile osób decyduje się na samobójstwo w związku z wykonywanym zawodem. Jednak dane z Izby Weterynaryjnej jasno pokazują, że prawie połowa jej członków nie dożywa 60. urodzin. „Powszechnie wiadomo, że weterynarze nie żyją długo. Przyczyny to wyczerpanie, stres, a nawet alkohol związany z syndromem wypalenia” wylicza Vaňousová.

Stosownych danych nie udostępnił także Wydział Nauk Weterynaryjnych i Farmaceutycznych w Brnie. Również z nim wiąże się niektóre przypadki samobójstw czeskich weterynarzy. Dla gazety MF DNES potwierdziło to kilku lekarzy, w tym na podstawie źródeł z wydziału.

Wiele lat temu odebrała sobie życie na przykład młoda pani lekarz i asystentka z tamtejszej Kliniki Chorób Małych Zwierząt. Jej problemy dotyczyły zarówno zawodu jak i relacji z partnerem. Inny przypadek dotyczył asystenta z Kliniki Chorób Psów i Kotów, a kolejna smutna historia była bezpośrednio związana ze studentką ostatniego roku studiów tego wydziału, której studia były bardzo wymagające i popełniła samobójstwo przed jednym z ostatnich egzaminów państwowych.

„Byłoby dobrze, gdyby Wydział Weterynarii włączył temat zdrowia psychicznego do swojego programu nauczania. Kolega weterynarz powiedział mi, że na wydziale uczył się głównie pracy ze zwierzętami, ale dziś weterynaria dotyczy także biznesu. Nie mieli w ogóle psychologii, a w praktyce brakuje im właśnie psychologii handlu” mówi psychiatra Martin Anders.

Izba Lekarzy Weterynarii zareagowała na coraz częstsze przypadki samobójstw, depresji i stanów lękowych. „Już od trzech lat staramy się uczyć naszych weterynarzy, aby lepiej rozporządzali czasem, a także staramy się prowadzić do tego, aby byli w stanie rozpoznać u siebie objawy wypalenia i zareagowa

w odpowiednim momencie” mówi Radka Vaňousová.

 

Eutanazja zwierząt jest bardzo wymagająca psychicznie

Osobnym problemem w pracy weterynarzy jest eutanazja zwierząt. Weterynarze mają legalny dostęp do roztworu T61, substancji przeznaczonej do eutanazji, a zakończenie cierpienia zwierząt jest stałym elementem ich pracy. „Jeśli dobrze wiesz, jak wywołać szybką i bezbolesną śmierć, samobójstwo może stać się łatwo dostępną opcją w ekstremalnych sytuacjach” wyjaśnia weterynarz Zuzana Svobodová, która uczestniczy w zajęciach z profilaktyki wypalenia zawodowego dla lekarzy i studentów ostatnich lat wydziału weterynaryjnego.

Według źródeł MF DNES samobójstwo substancją T61 miało miejsce w przeszłości także w Czechach. Ale eutanazji towarzyszą również wielkie ludzkie emocje. To z kolei powoduje silny stres u lekarzy. Reakcje właścicieli są czasami bardzo silne. „Istnieje dobra i zła eutanazja, ale zdarzyło mi się, że ludzie nazywali mnie katem” opisuje Vaňousová.

Kolejnym czynnikiem wywołującym stres jest doba internetu i Facebooka, który przyjmie wszystko. „Szczególnie kobietom weterynarzom jest czasami bardzo trudno poradzić sobie z tymi atakami i skargami, zwłaszcza jeśli są one prowadzone przez tak zwaną wojnę okopową portali społecznościowych” potwierdza Svobodová.

Właśnie portale społecznościowe to kolejny obszar, na którym Izba chce się skupić. „Weterynarze powoli podnoszą się po tym, co ktoś o nich pisze na Facebooku. Ale w naszym fachu działa to tak, że najlepszą rekomendacją jest opinia pacjenta. A każdy z nas ma tylko jedną reputację” podsumowuje Vaňousová.

 

 

Autor: 
Eva Zahradnická/Tłum. Katarzyna Starzec
Źródło: 
idnes.cz
Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
4 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.