Reklama

Czeskie uniwersytety są ponadprzeciętne we współpracy międzynarodowej, ale problemem jest jednak zamiana teorii w praktykę, co widać głównie w niewielkiej liczbie patentów, które uzyskały uniwersytety. Są również opóźnieni w zaangażowaniu sektora prywatnego w finansowanie badań lub w niewielkiej liczbie studentów, którzy kończą studia licencjackie. To wykazało porównanie uniwersytetów z całego świata U-Multirank.

Spośród monitorowanych kryteriów czeskie uniwersytety radziły sobie najlepiej w tak zwanej internacjonalizacji. W tym kryterium ocenia się liczbę kierunków nauczanych w języku obcym, procent studentów z zagranicy lub możliwość wyjazdu studentów za granicę. Ponadprzeciętną ocenę według U-Multirank uzyskało 56 procent z 18 badanych uniwersytetów w Czechach.

Jednak czeskim uniwersytetom pomaga w tym kryterium także wysoka liczba studentów ze Słowacji, którzy liczą się jako obcokrajowcy, ale mogą uczyć się w swoim języku ojczystym.

Czeskie uniwersytety są również ponadprzeciętne pod względem liczby publikacji naukowych, ale gorzej jest już z ich wykorzystaniem w innych pracach. Jedynie bardzo niewielka część czeskich publikacji znajduje się wśród 10 procent najczęściej cytowanych badań w danej dziedzinie. Duża część z nich powstała we współpracy z instytucją zagraniczną.

Czechy pozostają w tyle także pod względem oceny nauczania. Głównym problemem jest niski odsetek studentów studiów licencjackich, którzy ukończą swój kierunek. W zeszłym roku było to tylko około 40 procent, większość studentów kończy studia tylko na dwóch z siedemnastu monitorowanych uniwersytetów – Uniwersytecie Mendela w Brnie i Uniwersytecie Tomasza Bati w Zlinie. Natomiast najmniej studentów kończy studia licencjackie na Uniwersytecie Chemiczno-Technologicznym w Pradze, zaledwie 30 procent.

Jednocześnie Uniwersytet Chemiczno-Technologiczny wypadł najlepiej w porównaniu z pozostałymi czeskimi uniwersytetami, otrzymał najwięcej ocen „bardzo dobrych” (dziewięć). Za nim znajdują się, z siedmioma najlepszymi ocenami, Uniwersytet Tomasza Bati w Zlinie i Zachodnioczeski Uniwersytet w Pilźnie. Największy i najstarszy Uniwersytet Karola zyskał tylko trzy, ale wynika to również z faktu, że autorom porównania brakowało pewnych danych, więc w niektórych kryteriach uniwersytet w ogóle nie mógł być oceniany.

 

Współpraca z sektorem prywatnym opóźnia się

Największą wadą czeskiego szkolnictwa wyższego jest, jak wynika z porównania, zamiana teorii w praktykę i ogólna współpraca z sektorem prywatnym. Wynika to głównie z liczby uzyskanych patentów, która w ubiegłym roku wynosiła tylko 81. W porównaniu z uniwersytetami na całym świecie, ponadprzeciętną liczbę patentów uzyskał tylko praski ČVUT i Uniwersytet Palackiego w Ołomuńcu.

Od dłuższego czasu problemem jest również finansowanie badań z sektora prywatnego. W 2017 roku tylko 6% wydatków przedsiębiorstw na naukę i badania trafiło do uniwersytetów, reszta ponownie trafiła do sektora przedsiębiorstw. Jednocześnie Agencji Technologicznej Republiki Czeskiej, która zajmuje się współpracą uniwersytetów i przedsiębiorstw, zostały w ubiegłym roku niewykorzystane 2 miliardy koron, co stanowiło ponad połowę rocznego budżetu całej organizacji.

W styczniu przewodniczący agencji Petr Konvalinka powiedział dziennikowi E15, że jego zdaniem problemem jest rozdrobnienie pomocy państwa. „Nadal istnieje wiele ministerstw, które dotują różne programy, a firmy gorzej się w tym orientują. Nie jest to zbyt przejrzyste, a co najważniejsze, trudno korygować nakładanie się i możliwe powielanie w programach”.

U-Multirank to ranking uniwersytetów z całego świata, którego powstanie i rozwój wspiera Komisja Europejska. W tym roku autorzy uwzględnili w rankingu 1600 uniwersytetów z 90 krajów. W przeciwieństwie do zwykłych rankingów, ten porównuje uniwersytety w ramach dyscyplin, a następnie przyznaje oceny od A do E, gdzie C jest średnią szkół w danej dziedzinie. W oparciu o U-Multirank nie można powiedzieć, który uniwersytet jest najlepszy.

 

Autor: 
Matej Pur/Tłum. Katarzyna Starzec
Źródło: 
zpravy,aktualne.cz
Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
2 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.