Reklama

W przyszłym roku na edukację powinno pójść z budżetu, inaczej niż pierwotnie zaplanowano, miliard koron, aby zapewnić nowych nauczycieli. O 30 milionów koron więcej powinno zostać przeznaczonych na program dotacyjny ministerstwa na darmowe obiady szkolne dla dzieci z ubogich rodzin. Ogółem w 2020 roku czeskie Ministerstwo Edukacji powinno zarządzać 213 miliardami koron, czyli o około 17 miliardami więcej niż w tym roku.

W poniedziałek minister edukacji Robert Plaga uzgodnił kwestie finansowe z minister finansów Aleną Schillerovą.

„Muszę powiedzieć, że znaleźliśmy zgodę bardzo pragmatycznie we wszystkich omawianych obszarach” powiedział Plaga po rozmowie ze Schillerovą. Ministerstwo Finansów w budżecie weźmie również pod uwagę miliard koron więcej na zapewnienie nowych nauczycieli w oświacie regionalnej, gdzie trzeba przyciągnąć większą liczbę pedagogów ze względu na nadejście liczniejszych roczników dzieci, powiedział.

Projekt budżetu bierze pod uwagę także zwiększenie zarobków nauczycieli o 10 procent w 2020 roku oraz o 9 procent w 2021 r. Wynagrodzenie osób niebędących nauczycielami powinno wzrosnąć w obu latach każdorazowo o siedem procent. W sumie resort Plagi powinien otrzymać na zwiększenie zarobków w szkołach w przyszłych dwóch latach 18,7 miliarda koron więcej niż w tym roku. W ten sposób rząd chce dotrzymać obietnicy dotyczącej podniesienia wynagrodzeń w szkolnictwie do 2021 roku do 150% ich wysokości z roku 2017.

 

Związki są przeciw, chcą obiecanego procentowego zwiększenia wynagrodzeń

Związki zawodowe nie zgadzają się z proponowanym wzrostem. Już wcześniej ogłosili, że w przyszłym roku będą wnioskować o podwyżkę wynagrodzenia nauczycieli o 15 procent oraz dla personelu niepedagogicznego w szkolnictwie o 10 procent. Chcą jeszcze negocjować na ten temat z rządem.

Ministerstwo Finansów bierze również pod uwagę dodanie pieniędzy uniwersytetom, których budżet w tym roku wynosi około 26,5 miliarda koron. W przyszłym roku powinien wzrosnąć o 900 milionów koron. W 2021 roku uniwersytety powinny otrzymać dodatkowy miliard.

Budżet na sport w sekcji Ministerstwa Edukacji powinien spaść w przyszłym roku o pół miliarda koron w porównaniu z tym rokiem, a w kolejnych dwóch latach każdorazowo o kolejny miliard. W tym roku wydatki wynoszą siedem miliardów koron. Według Schillerovej spadek ten związany jest z utworzeniem Narodowej Agencji Sportu oraz z tym, że ministerstwo ogranicza obecnie swoje programy dotacyjne.

Według pani minister część pieniędzy z tegorocznego budżetu się teraz nie wyczerpie i pieniądze powinny zostać przeniesione na następny rok. W rezultacie na sport w przyszłym roku powinna pójść podobna suma pieniędzy jak w tym roku, dodała Schillerová.

 

Wynagrodzenia w szkolnictwie

Średnie wynagrodzenie nauczycieli w pierwszym kwartale tego roku wyniosło 36 224 koron miesięcznie. Zarobki osób niebędących nauczycielami w szkołach, takich jak dozorcy, sprzątaczki i gospodynie, wyniosły w pierwszym kwartale tego roku średnio 19 359 koron.

Średnia płaca w Czechach wyniosła w tym samym okresie 32 466 koron.

 

Autor: 
ČTK/Tłum. Katarzyna Starzec
Źródło: 
idnes.cz
Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
2 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.