Reklama

DOKUMENTY KIEROWCY

W Finlandii nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Wystarczy, że samochód posiada polskie tablice rejestracyjne. Na tej podstawie uznaje się, że posiadacz samochodu ma odpowiednie ubezpieczenie OC. Obligatoryjne jest natomiast posiadanie wszystkich dokumentów samochodu (tj. dowodu rejestracyjnego) oraz ważnego ubezpieczenia.  Z powodu wysokiego kosztu usług w Finlandii zalecane jest posiadanie pełnej polisy ubezpieczeniowej, obejmującej również ubezpieczenie AC i NW, co ma wielkie znaczenie w przypadku naprawy samochodu, holowania lub wypadku. Jeśli tylko przejeżdżacie przez Finlandię, chcąc dostać się do Rosji samochodem z leasingu, należy zabrać ze sobą upoważnienie firmy leasingowej. Niektóre samochody wynajmowane w krajach Unii Europejskiej (przykładowo firm takich jak Avis czy Hertz) nie mogą wjeżdżać do Rosji bez stosownego upoważnienia. Planując dłuższy pobyt o charakterze innym niż turystyczny, należy wymienić na posterunku tamtejszej policji polskie prawo jazdy - na fińskie - przed upływem 12 miesięcy od daty wjazdu do Finlandii.

 

PRZEPISY DROGOWE

Finowie dostosowują się do obowiązujących przepisów, rzadko więc zdarzają się tam korki. Szczególną uwagę należy zwrócić na zwierzynę leśną – renifery i łosie, niebezpieczne dla ruchu drogowego. Przy drogach znajdują się znaki ostrzegawcze, informujące o zagrożeniu ze strony zwierzyny leśnej. Zimą problemy sprawiają również niektóre drogi, których nawierzchnia jest śliska i oblodzona.

 

Najważniejsze zasady ruchu drogowego:

 • jazda z włączonymi światłami mijania obowiązuje przez cały rok

 • zakaz używania przez kierowcę telefonu komórkowego (zestaw głośnomówiący jest dozwolony), również w czasie postoju na światłach

 • na skrzyżowaniach dróg i ulic obowiązuje bezwzględne pierwszeństwo dla jadących z prawej strony

 • pasy bezpieczeństwa muszą być zapięte przez wszystkich pasażerów

 • od 1 grudnia do końca lutego, kierowcy mają obowiązek jazdy na oponach zimowych, jednak zaleca się je również jesienią i wiosną ze względu na panujący klimat (oblodzenia i zalegający śnieg). Prawo zezwala na jazdę w oponach okolcowanych.

 • zakaz tankowania samochodów z silnikami diesla ze specjalnie oznaczonych dystrybutorów z paliwem - przeznaczone są one tylko dla określonej grupy społecznej, która posiada zwolnienia podatkowe

 • LPG niedostępny dla aut prywatnych

 • ruch drogowy w wielu miejscach monitorowany za pomocą kamer, o których informują wcześniej odpowiednie tablice

 • dozwolona ilość alkoholu we krwi to 0,5 promila

 

Ograniczenia prędkości:

 • 120 km/godz – autostrady

 • 90 km/godz - drogi ekspresowe

 • 80 km/godz - poza obszarem zabudowanym

 • 50 km/godz - teren zabudowany

 • 80 km/godz - samochód z przyczepą

 

MANDATY

Autostrady co prawda nie są płatne, lecz fińska policja potrafi karcić kierowców wyjątkowo wysokimi karami za przestępstwa drogowe. Finlandia jako jeden z niewielu krajów nie posiada ustalonego taryfikatora mandatów. Wysokość mandatów obliczana jest na podstawie zarobków i ilości osób na utrzymaniu kierowcy. Nakładane w Finlandii mandaty należą do najwyższych w UE. Przykładowo, fiński milioner został ukarany grzywną wysokości 11 888 euro za przekroczenie prędkości. Jechał z prędkością 82 km/h w miejscu, gdzie nie było wolno przekraczać 60 km/h. Zasada dotycząca dochodu netto w Euro na miesiąc jednak nie dotyczy turystów. Za drobne przewinienia stosuje się równą grzywnę dla wszystkich. Wynosi ona 115 euro. Za nieprawidłowe parkowanie możemy dostać od 10 do 40 euro grzywny, dużo większy wymiar kary nakładany jest w przypadku odholowania pojazdu. 

 

STACJE BENZYNOWE

Serwisy i warsztaty samochodowe zwykle czynne są w godzinach od 7 do 21,stacje benzynowe oferują natomiast całodobową obsługę. Większość stacji jest samoobsługowa. Płatności uiszcza się kartą lub gotówką. Uwaga: automat może nie wydawać reszty!

Ceny paliw (dane z września 2014) :

benzyna bezołowiowa 1,63 EUR

diesel 1,47EUR

 

DOJAZD

Jeśli nie preferujemy podróży samochodem, do Finlandii możemy się dostać drogą powietrzną, morską lub lądową.

• Połączenie lotnicze na trasie Warszawa-Helsinki obsługuje trzech przewoźników: PLL LOT,FINNAIR i BLUE1. Rejsy odbywają się dwa razy dziennie. Dodatkowo 2 razy w tygodniu Finnair uruchomił loty na trasie Helsinki-Kraków.

Całodobowa rezerwacja i sprzedaż biletów w Polsce tel.: 0 801 703 703

przydatne strony internetowe:

www.lot.com
www.finnair.fi
www.blue1.fi

• Promy pasażerskie obsługujące rejsy bezpośrednio do Helsinek są dostepne z miast:

- Tallin (Estonia) liniami: Tallink, Silja Line, Viking Line, Eckerö Line, Linda Line i Nordick Jet Line; 
- Sant Petersburg (Rosja) linią: Silja Line; 
- Sztokholm (Szwecja) liniami: Viking Line i Silja Line; 
- Rostock (Niemcy) linią: Silja Line; 
- Travemünde (Niemcy) linią: Finn Lines. 

 

Więcej informacji na stronach:

www.vikingline.fi
www.silja.fi
www.tallink.fi
www.finnlines.fi
www.njl.fi www.eckero.line.fi
www.lindaliini.ee 

prom towarowy linii Polfin Line – bezpośrednio z Polski:

www.euroafrica.com.pl/uk/przewozy.htm

• Autokar kursuje z Warszawy do Tallina pięć razy w tygodniu (poniedziałek, środa, piątek, sobota i niedziela). Odjeżdża z dworca Zachodniego ze stanowiska nr 13 o godz. 19.50. W Tallinie jest o godz. 14.00, stamtąd do Finlandii kursują promy. Rozkład jazdy: http://www.eurolinespolska.pl/

Via Baltica - to trasa E 67,z Suwałk - przez Litwę, Łotwę i Estonię – pokonujemy trasę ok 700km przy niedużym ruchu na trasie i minimalnych formalnościach przy granicach. Rejs trwa od 1,5 do 4 godzin, w zależności od rodzaju promu(w okresie zimowym pływają tylko promy wolniejsze).

 

Autor: 
Kamila Załęgowska
Źródło: 
viabaltica.net
Państwo: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
2 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.