Reklama

Według nowej sondy Écoscope’u, Francuzi mają bardzo negatywne zdanie na temat odpowiedzi rządu na kryzys w rolnictwie. 73% uważa, że Stéphane Le Foll (minister rolnictwa – przyp.tłum.) nie ma dobrego rozeznania, a 78%, że nie podejmuje właściwych środków. W efekcie dziewięciu na dziesięciu Francuzów rozumie obecną złość rolników.

 

To bezapelacyjny wyrok w przeddzień 53. Międzynarodowych Targów Rolnictwa, zapowiadających się tym razem na szczególnie niebezpieczne dla ministrów, którzy będą musieli być w tym roku bardziej, niż zwykle przekonujący. Według 14. sondy Écoscope’u, miesięcznego raportu gospodarczego realizowanego przez OpinionWay dla Le Figaro i BFM Business, Francuzi bardzo krytycznie oceniają działalność rządu, mającą rozwiązać kryzys w rolnictwie, jaki silnie wstrząsa obecnie Francją.

 

Po pierwsze, negatywnie oceniają bilans przedstawiony przez Stéphane’a Le Folla. I to w przytłaczającej większości: 73%, co daje wynik niemalże radziecki! Najbardziej surowi dla poczynań ministra rolnictwa są 50-64-latkowie (81%), niższe grupy społeczno-zawodowe (74%), funkcjonariusze (75%), bezrobotni (83%), emeryci (76%), zwolennicy Republikanów (82%) i Narodowcy (86%). Nawet wyborcy socjalistów, choć w nieznacznej większości (51%), mają złe zdanie o ministrze rolnictwa. Być może teraz François Hollande żałuje, że nie posłuchał Manuela Vallsa, gdy ten doradzał mu odsunięcie Stéphane’a Le Folla przy okazji ostatniej reorganizacji rządu, na tej podstawie, że wzbudza złość rolników. Rolników, którzy zresztą nie wahali się w tym tygodniu wprosić się do niego wieczorem. Faktem jest, że Stéphane Le Foll wyraźnie irytuje znaczną większość naszych współobywateli…

 

95% Francuzów jest gotowych faworyzować krótkie kanały dystrybucji, aby wspomóc rolników

 

Po drugie, Francuzi nie zgadzają się z zapowiedzianymi przez ministra środkami, mającymi zwalczyć panujący kryzys (obniżenie siedmiu składek odprowadzanych przez pracodawcę, rok wolny od podatków dla rolników z niskim dochodem, kryzysowe zebranie w Brukseli…). Blisko ośmiu na dziesięciu (dokładnie 78%) jest zdania, że nie idą one w dobrym kierunku, a po przeciwnej stronie tylko dwóch na pięciu aprobuje politykę rządu w tej kwestii. Coraz lepiej da się zrozumieć brak poparcia dla władzy, obserwując wzrost liczby niezadowolonych: 85% wśród 18-24-latków, 83% niższej klasy społecznej, 83% bezrobotnych – czyli trzech grup stanowiących stały elektorat Partii Socjalistycznej, oraz, nic dziwnego, 93% zwolenników Republikanów. Tylko najbardziej zagorzali zwolennicy Partii Socjalistycznej uważają, w niewielkiej większości (51%), że Stéphane Le Foll podejmuje właściwe kroki.

 

75% Francuzów jest gotowych płacić kilka centów więcej za litr mleka, czy kilo mięsa, aby wspomóc rolników

 

Na pytanie, czy powinien robić więcej, również odpowiedzi nie pozostawiają złudzeń: 83% Francuzów uważa, że minister rolnictwa nie działa wystarczająco dużo. Niezadowolenie jest tym razem szczególnie głośne u kobiet (85%), młodzieży (88%), 50-64-latków (86%), niższych warstw społecznych (89%), funkcjonariuszy (87%0, bezrobotnych (90%), Republikanów (94%) oraz wyborców Frontu Narodowego (90%). Nawet najbliżsi zwolennicy Partii Socjalistycznej są niezadowoleni, gdyż zaledwie 34% z nich uważa, że rząd robi wystarczająco dużo, aby wesprzeć rolników… W rezultacie 87% Francuzów rozumie obecną złość rolników i 69% ich popiera.

Autor: Marc Landré

Tłumaczenie: Małgorzata Witkowska

Źródło: http://www.lefigaro.fr/conjoncture/2016/02/26/20002-20160226ARTFIG00243-crise-agricole-pour-les-francais-le-gouvernement-n-est-pas-du-tout-a-la-hauteur.php

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
10 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.