Reklama

 

Stromae to artysta, który sprzedał najwięcej albumów we Francji w 2013, niemal dwa miliony sprzedanych płyt „Racine Carrée”. Jak na ironię nie jest Francuzem, ale Belgiem. Od sukcesu „Alors on danse” stał się czołową postacią francuskiej piosenki popowej. W oczekiwaniu na premierę albumu w Stanach Zjednoczonych oraz na powrót muzyka na stary kontynent z trasą koncertową przytoczę kilka ciekawostek, których na pewno o nim nie wiecie.

Jego pierwsze wynagrodzenie?

W wieku 20 lat zarobił 300 euro, śpiewając przed prawie pustą salą. Był tak podniecony, że po koncercie zaprosił swoich przyjaciół na kolację i wydał zarobione pieniądze. W tym czasie pracował w barze fast-food i oszczędzał, aby dziesięć lat później w 2013 wydać album zatytułowany „Racine Carrée” – francuskojęzyczne  piosenki, które stały się numerem jeden w sieci, najchętniej słuchanymi utworami wszechczasów we Francji. Stromae był numerem jeden na liście sprzedaży, wyprzedzając Daft Punk, którzy w tym samym czasie wydali swoją „Get Lucky”.

Był niegrzecznym uczniem

Według swoich nauczycieli był roztargniony. Jego matka podjęła decyzję o wysłaniu go do szkoły katolickiej. Zamieszkał w internacie jezuickim. Czuł się tam bardzo samotny. To właśnie go naznaczyło i o tym mówi dzisiaj w swoich piosenkach.

Gwiazdy są jego fanami

Co mają ze sobą wspólnego Jean Claude Van Damme, Nicolas Sarkozy i Anna Wintour? Wszyscy są wielbicielami muzyki Stromae. Kanye West myślał o remixie jego piosenki „Alors on danse” w 2010, zanim jeszcze wyszły „Papaoutai” lub „Tous les mêmes”. Nie każdemu dane jest znaleźć się na playliście najbardziej wpływowej kobiety w świecie mody i byłego prezydenta Republiki. Ciekawe, kiedy pojawi się na okładce „Vogue”?

Swoją matkę nazywa „Najwyższą Matką”

Jest to pieszczotliwe określenie dla kobiety, która wychowała sama pięcioro dzieci. P – „Nie mieliśmy najnowszego modelu Nike, ale jedliśmy wystarczająco” – wyjaśniał  później artysta. Swojej matce zawdzięcza odkrycie muzyki Jamesa Browna, która ma największy wpływ na jego twórczość. Podczas jednego z jego koncertów, Stromae, jeszcze dziecko, został zauważony. To zainspirowało go, aby ze śpiewania uczynić swój zawód.

4 godziny, aby zmienić płeć

Potrzebował 4 godzin, aby nakręcić interpretację swojej piosenki „Tous les mêmes”. Śpiewał w duecie z samym sobą jako kobietą. Były to 4 godziny piosenki powtarzanej non stop, aby móc zmontować film trwający 4 minuty. Zmartwienie o każdy detal typowe dla każdego maestro.

Kate Krasuska

Źródło: www.elle.fr

Fot. www.flickr.com

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 8 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.