Reklama

Francuska stolica spadła o 10 pozycji w rankingu miast, które oferują najlepszą na świecie jakość życia, prowadzonym przez amerykańską firmę Mercer. Za to Wiedeń pozostaje nie do pobicia.

 

Siódmy rok z rzędu austriacka stolica, Wiedeń, uplasowała się na pierwszym miejscu w klasyfikacji miast oferujących najlepszą jakość życia na świecie, według amerykańskiej firmy Mercer. Europa zachodnia okazała się wielkim zwycięzcą z siedmioma miastami w najlepszej 10: Wiedeń (1), Monachium (4), Düsseldorf (6), Frankfurt (7), Genewa (8) i Kopenhaga (9).

 

Na kontynencie amerykańskim tylko jednemu miastu, Vancouver (5), udało się wślizgnąć do najlepszej dziesiątki. Natomiast Australia i Nowa Zelandia wypadają całkiem dobrze, dzięki Auckland (3), Sydney (10), Wellington (12) i Melbourne (15). W Azji Singapur (26) pozostaje na czele rankingu pod względem jakości życia. Nie zaskakuje, że Bagdad i Damaszek znalazły się odpowiednio na ostatnim i przedostatnim miejscu na liście zbierającej 230 miast.

 

Inny ranking przeprowadzony równolegle opiera się na kryterium bezpieczeństwa osobistego. Ocenia w ten sposób poziom stabilizacji politycznej, przestępczości, przestrzegania prawa oraz stosunków między krajem przyjmującym, a innymi państwami. Tu także Europa wyróżnia się dzięki takim miastom, jak: Luksemburg (1) oraz Berno, Helsinki i Zurych, które dzielą drugie miejsce. Wiedeń zajmuje piątą pozycję w tej klasyfikacji, a tuż za nim Genewa i Sztokholm, obydwa na szóstym miejscu.

 

Miasta francuskie daleko w tyle

Ukarany za zamachy Paryż, spadł o 10 pozycji w rankingu oceniającym jakość życia, w którym zajmuje odtąd 37 miejsce. Wyprzedza mimo wszystko takie miasta, jak Mediolan (41), Nowy Jork (44), czy Madryt (52). Lyon, który dzieli 39 miejsce z Londynem, jest drugim francuskim miastem, w którym dobrze się żyje.

 

Pod względem samego tylko bezpieczeństwa osobistego, Paryż zajmuje zaledwie 71 miejsce w rankingu. Nic dziwnego, skoro zauważa się ostatnio, że duże miasta europejskie, takie jak Londyn (72), Madryt (84) i Ateny (124), straciły na atrakcyjności „z powodu ataków terrorystycznych i rozruchów społecznych”, według firmy Mercer.

Autor: lefigaro.fr , AFP agence

Tłumaczenie: Małgorzata Witkowska

Źródło: http://www.lefigaro.fr/conjoncture/2016/02/24/20002-20160224ARTFIG00119-les-attentats-font-chuter-paris-au-classement-des-villes-o-il-fait-le-mieux-vivre.php

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
6 + 13 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.