Reklama

Jeff Koons - Baloon Dog

Ceny za rzeźby Jeffa Koonsa są jednymi z najbardziej wygórowanych na świecie. Wieli zamożnych kolekcjonerów chce mieć Koonsa na własność.

Przypomnijmy kilka faktów z twórczości artysty. Po ukończeniu studiów stał się jednym z najbardziej obiecujących współczesnych artystów. Kontynuuje idee dadaizmu i pop-artu - używa przedmiotów codziennego użytku, zabawek jako ready mades, inspiruje się reklamą, jego dzieła bardzo często przypominają powiększone drobnomieszczańskie bibeloty. Zajmuje się analizą ukrytych mechanizmów władzy w oparciu o obserwacje kina, popkultury i reklamy.

Stał się idolem, o którego zabiega rynek, muzea, kolekcje, galerie oraz ludzie na całym świecie. Koons był wystawiany w wielu prestiżowych galeriach - Gagosian, Zwirner, w Withney Museum w Nowym Jorku; obecnie znajduje się w Paryżu w Centre Georges Pompidou. W Nowym Jorku w Rockefeler Center stała rzeźba przypominająca z jednej strony głowę konia na biegunach, z drugiej zaś głowę dinozaura-zabawki, a całość była ozdobiona kwiatami. W tym samym mieście w witrynach popularnej sieciówki H&M widniały torebki ozdobione jego projektem Baloon Dog. Projekt Popeye, żeglarza z komiksu, reklamował paryski dom handlowy BHV. Zdjęcie Jeffa Koonsa pozującego nago przed lustrem w siłowni i pokazującego doskonałą sylwetkę, w której jedynie napis „Koons is back” zakrywa przyrodzenie, ukazało się w prestiżowym magazynie „Vanity Fair”.

Wielki pies ze stali chromowanej został sprzedany za astronomiczna sumę 47 milionów euro, pewnemu producentowi, Peter’owi Brant’owi, który jest wielbicielem twórczości sławnych mistrzów - Koonsa i Warhola.

Kupowanie jego dzieł daje poczucie należenia do zamkniętego kręgu znawców sztuki. Nowojorscy finansiści, właściciel kasyna, pewien Grek bliski Koonsowi już zdążyli zaopatrzyć się w jego twórczość.

Na aukcjach rzeźby tegoż artysty są sprzedawane nawet za 25 milionów euro, humorystyczne obrazy osiągają cenę 2 milionów euro. W 2014 roku 30 figurek zostało sprzedanych za około 3 mln euro za sztukę. On sam jest często porównywany do Warhola. Nieważne czy porównanie jest do końca słuszne, Koons jest odzwierciedleniem epoki pieniądza i egoizmu.

Kate Krasuska

Źródło: www.liberation.fr

Fot. www.flickr.com

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
2 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.