Reklama

 

Joconda jest obrazem namalowanym przez Léonarda da Vinci w latach 1503-1506. Jest to portret kobiety o imieniu Mona Lisa del Jocondo. Znajduje się w muzeum Luwru w Paryżu. Jest to obraz przypisywany w niemal 100% Léonardowi da Vinci.

Model: Lisa Maria Gherardini

Léonardo da Vinci urodził się w 1452 roku niedaleko Florencji, umarł w 1519 w Amboise we Francji. We Florencji, do której powrócił po kilku przeprowadzkach,  między 1503 a 1506 maluje portret kobiety znanej jako Joconda. Nie zachował się najmniejszy dowód świadczący o zamówieniu portretu, pracy nad nim i płatności za obraz przez zamawiającego. Według hipotezy Giorgio Vasari modelka nazywała się Lisa de Giocondo, urodziła się jako Lisa Maria Gherardini w maju 1479 we Florencji i była sąsiadką sławnego malarza. Pochodziła z ubogiej rodziny, poślubiła w wieku 16 lat syna kupca handlującego jedwabiem, Francesco di Bartolomeo del Giocondo. Dwukrotnie żonaty wdowiec był od niej o 19 lat starszy. Urodziła mu troje dzieci, przy narodzinach trzeciego dziecka w grudniu 1502 i kupnie nowego domu Francesco del Giocondo zamówił portret dla swojej żony. Tajemniczy uśmiech Jocondy to uśmiech kobiety będącej w ciąży lub która właśnie urodziła dziecko.

Mityczny obraz

Joconda stała się obrazem mitycznym, ponieważ przez wszystkie epoki stanowiła punkt odniesienia. Jest zwieńczeniem XV-wiecznych poszukiwań dotyczących malowania portretów. W epoce romantyzmu malarze byli zafascynowani zagadką Jocondy i przyczynili się do rozwoju mitu, który ja otacza. Obraz stał się jednym z najsławniejszych na świecie, jeśli nie najsławniejszym.

Léonardo da Vinci zaczął malować obraz w 1502 i ukończył prawdopodobnie po czterech latach. Joconda nie opuściła swojego twórcy za życia, zabrał ją również do Amboise we Francj,i gdzie zaprosił go król Franciszek I w 1516.

Uśmiech Mona Lisy

Uśmiech Jocondy stanowi jedną z zagadek obrazu i przyczynił się do powstania mitu. Jej uśmiech wydaje się jakby zawieszony, gotowy, aby się rozszerzyć. Jest ważny, ponieważ jest jednym z pierwszych w historii malarstwa. Na jego opisy wylano wiele atramentu.

O sukcesie Mona Lisy świadczą hołdy składane przez artystów dziełu Leonarda da Vinci. Giorgio Vasari potwierdził swoją admirację dla dzieła na wielu stronach swojej  książki. Wśród romantyków XIX-wiecznych wzbudziła wielkie zainteresowanie. Camille Corot, zainspirowana obrazem, namalowała Kobietę z perłą, nie wzorowała się na obrazie Vermeera, ale na obrazie da Vinci.

Joconda, najsławniejszy portret, zwłaszcza od kradzieży w 1911, jest często imitowana i parodiowana. Portret renesansowy, który tak bardzo inspirował artystów, jest sztuką oficjalna lub komercyjną. Niedługo po swoim powrocie do Paryża w 1914 zaczęła interesować awangardę artystyczną, która ją „maltretowała”. Z czasem to tylko zwiększyło popularność dzieła i fascynację, jaką wzbudza.

Kate Krasuska

Fot. Kate Krasuska

www.histoireontheway.blogspot.fr

 

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
16 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.