Reklama

Rząd hiszpański redukuje bezrobocie za pośrednictwem prywatnych agencji pracy

Ostatnimi czasy hiszpański rząd dokonał dużego postępu przyczyniając się do prywatyzacji publicznych służb zatrudnienia. Nową perspektywą tamtejszego rynku pracy będą prywatne agencje pracy, które staną się odpowiedzialne za zarządzanie zatrudnieniem i przeprowadzanie programów przekwalifikowania osób bezrobotnych.

Rada Ministrów w sierpniu bieżącego roku zatwierdziła podpisanie umowy o świadczenie usług w latach 2014-2015 o początkowym budżecie 41,7 milionów euro. Umowa zostanie zawarta pomiędzy publicznymi służbami zatrudnienia a  osiemdziesięcioma specjalnie wyselekcjonowanymi agencjami pracy. Te, które wygrają konkurs, będą miały za zadanie pomaganie przez pół roku osobom bezrobotnym biorącym udział w Planie Prepara oraz poszukującym pracy z terenów Ceuty i Melilli

W roku 2013 hiszpańskie Ministerstwo Pracy ogłosiło, że pracuje nad zawarciem umowy ramowej pomiędzy prywatnymi agencjami pracy a publicznymi służbami zatrudnienia, które miały stać się ich częścią. Do ich zadań będzie należało: przekwalifikowanie bezrobotnych, organizowanie różnego rodzaju kursów oraz zorientowanie na rynku pracy.

Wśród 700 prywatnych agencji pracy istniejących w Hiszpanii, tylko wybrane będą mogły wziąć udział w programie. W tym czasie Ministerstwo Pracy stworzyło listę osiemdziesięciu agencji, które  mają na stałe współpracować z publicznymi służbami zatrudnienia. Należą do nich między innymi Adecco, Randstad i Manpower.

Nagrody za donoszenie

Rząd Hiszpanii uwzględnił w umowie ramowej punkt, który mówi nie tylko o niesieniu pomocy dla bezrobotnych przez agencje pracy, lecz także donoszeniu na nich w przypadku łamania wyznaczonych zasad. Narodowe Stowarzyszenie Obrony Pracowników (ANDET)  wyraźnie się temu sprzeciwiło. Soledad Becerril przyznała rację stowarzyszeniu i uznała zastosowanie punktu umowy jako bezsensowne. Niestety Publiczne Służby Zatrudnienia odrzuciły petycję oraz nie dokonały zmian.

CCO i UGT stanowczo przeciwstawiła się  intencji władzy wykonawczej o umocnienie współpracy z prywatnymi agencjami pracy. Kilka tygodni temu związki napomknęły, że celem Ministerstwa Pracy był postęp w prywatyzacji oraz postępowanie według wstępnego dokumentu określanego jako Dekret Królewski. Krytykują również fakt umacniania przez rząd prywatnych korporacji i obcinanie budżetu Państwowych Służb Zatrudnienia.

Tłumaczenie: Anna Wolska

Źródło: el diario.es http://www.eldiario.es/economia/Gobierno-privatizacion-servicios-publicos-empleo_0_287671883.html

Tytuł zdjęcia:  Hiszpański rząd organizuje pierwszy konkurs dla prywatnych agencji pracy

Państwo: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
3 + 11 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.