Reklama

 

Chociaż Hiszpania jest pogrążona w kryzysie, turystyka w tym kraju ma się dobrze. Przez pierwsze 10 miesięcy 2012 roku jego granice przekroczyło 52,1 miliona zagranicznych turystów, czyli o 3,1% więcej, niż w tym samym okresie w 2011 roku.

Badania ruchu turystycznego na granicach przeprowadzone przez instytut turystyki międzynarodowej w Hiszpanii (Frontur) wskazują, że najwięcej przyjezdnych pochodzi z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Skandynawii oraz Włoch. Pod tym względem nic się nie zmieniło, gdyż narodowości te od dawna wymieniane są wśród najczęściej wypoczywających w Hiszpanii.

Obserwując dane z pierwszych 10 miesięcy roku można zauważyć, że ilość odwiedzających z zajmujących piąte miejsce na liście Włoch spadła o 3,7% w porównaniu z poprzednim rokiem. Najwięcej turystów w dalszym ciągu przyjeżdża z Wielkiej Brytanii, a ich liczba utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie (zwiększyła się jedynie o 0,6%).

Skąd zatem wspomniany wzrost ogólnej liczby zagranicznych turystów? Okazuje się, ze statystyki poprawiają Rosjanie, których do października włącznie przyjechało do Hiszpanii 1,12 miliona, czyli aż o 41,3% więcej, niż w ubiegłym roku.

Wśród odwiedzających napędzających hiszpańską turystykę, obok Rosjan coraz częściej wymienia się Amerykanów, których liczba wzrosła o 14,7%.

W jakie regiony Hiszpanii przezywają rozkwit turystyki? DANE wskazują na rosnące zainteresowania Katalonią (wzrost liczby przyjeżdżających o 10,5%) oraz nieznaczny spadek popularności Wysp Kanaryjskich.

Jeżeli wziąć pod uwagę tylko dane z października, a nie z całego roku, statystyki nie wyglądają już tak optymistycznie: liczba turystów spadła o 3,2% w porównaniu z poprzednim rokiem. W październiku zmalała liczba turystów z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Włoch, czyli z 4 z 5 największych grup odwiedzających. Czyżby zapowiedź kryzysu w branży?

Na szczęście Hiszpania może liczyć na Rosjan, którzy w październiku również nie zawiedli. Liczba rosyjskich turystów wzrosła w ubiegłym miesiąc aż o 61,3% w porównaniu z rokiem 2011.

Anna Unton na podstawie www.20minutos.es

Państwo: 
Dział: 
Dział Specjalny: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
8 + 11 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.