Reklama

 

Nowa edycja festiwalu „Eñe” łączy w Madrycie śmietankę hiszpańskiego pisarstwa, poezji oraz edycji.

Jak co roku w Madrycie gromadzi się niezliczona liczba nowelistów, wydawców, poetów, powieściopisarzy oraz miłośników pisania w celu wymiany doświadczeń na temat ich upodobań to znaczy: pisania, edytowania i czytania. Chociaż inauguracja rozpocznie się od dyskusji pomiędzy chilijskim poetą Jorge Edwardsem oraz pisarzem i dziennikarzem Juanem Cruz w Instytucie Cervantesa, to pierwszą z 64 festiwalowych aktywności będzie „literacka kawa” w Café Bocablo w Hotelu Liter, połączona z poezją Angela Gonzáleza, Luisa Garcia Montero, Glorii Fuentes, Antonio Rubio, Gioconda Belli, i Beatriz Ossés.

Twarzą w twarz

Ideą  spotkań festiwalowych jest to, aby dwóch pisarzy usiadło naprzeciwko siebie, nie po to, by rozmawiać na temat swojej książki, lecz by odnaleźć w cudzych powieściach wspólny temat. Patricio Pron i Rodrigo Fresán, argentyńscy pisarze zamieszkujący Madryt oraz Barcelonę, uważają, że: „Tematem spotkań są książki ich autorzy, umiejący rozmawiać na temat własnego zawodu i efektów swojej pracy” . Na spotkaniach „twarzą w twarz” Selwa Almada zasiądzie z Fernando Iwasaki, Ignacio Martinez de Pisón z Rodrigo Cortesem, oraz Almudena Grandes z Berną González  Harbour.

Poeta czy poetka?

Słowo „poeta” w języku hiszpańskim odnosi się do poetów w ogólnym tego słowa znaczeniu. W wyniku dyskryminacji płci często nie bierze się pod uwagę poetek. Podczas festiwalu 21 hiszpańskich poetek urodzonych w latach 1974-1990, odniesie się do „słowa” Sofii Castañón, która spotka się z Vanessą Pérez Sauquillo i Marthą Asunción Alonso, aby porozmawiać o swoim nowym projekcie. Vanessa i Martha zaprezentują się na jednym z festiwalowych spotkań i wraz z peruwiańską poetką Gabrielą Wiener wyrecytują swoją twórczość. W ostatni dzień festiwalu poezję autorską zaprezentują miedzy innymi: Elvira Sastre, Estel Solé, Marcus Versis oraz Luna Miguel.

Tłumaczenie: Anna Wolska

Źródło: el diario.es http://www.eldiario.es/cultura/libros/ene-literatura_0_326518149.html

 

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
9 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.