Reklama

 

Jedno z pism zawiera autograf autora Don Quijotz. Zostały znalezione przez badacza José Cabello Núñez w lokalizacji sewilijskiej w La Puebla de la Cazalla.

 

Cztery dokumenty powiązane z Cervantesem, które do tej pory nie zostały przebadane, jeden z nich posiadający autograf autora słynnego „Don Quijota” oraz te, które przedstawiają nowe dane z jego życia, zostały odnalezione w archiwach Sewilli w La Puebla de Cazalla (Sewilla), przez badacza José Cabello Núñeza.

 

Archiwista z Puebla de Cazalla, José Cabello wyjaśnił EFE, iż pierwszy z tych rękopisów odnalazł w archiwach miejskich w lokalizacji sewilijskiej, i dotyczy on umowy między Urzędem Miasta a samym Cervantesem, aby ten mógł dokonać uzupełnienia brakujących zapasów pszenicy i jęczmienia, jako komisarz Skarbca Królewskiego.

 

Ten pierwszy dokument według badacza, pochodzi z marca 1593 roku. Na ten rok biografowie lokalizują Cervantesa w Sewilli, nieaktywnego zawodowo i społecznie. Rękodzieło wspomina również, że Cervantes pracuje dla dostawców Floty Indyjskiej Cristóbala de Barros, nazwisko to jak wspomina Cabello również nie figuruje w biografii autora.

 

Wspominając rękodzieło „Floty Indyjskiej” Cabello przewertował Archiwum Indyjskie w Sewilli, gdzie odkrył kolejne dwa dokumenty, które także nie były zbadane jeden z nich przedstawia Cervantesa w Puebla de Cazalla, między lutym i kwietniem 1593 roku, jako komisarza dostaw, oraz drugi, który odnotowuje iż honoraria Cervantesa pobierała kobieta zwana Magdalena Enriquez.

 

Na koniec Cabello odnajduje w Archiwum Protokołów Sewilli, akt notarialny w którym autor z wielkim zaangażowaniem uprawnia Magdalenę Enriquez do pobierania swoich honorariów jako komisarz dostaw, dokument ten posiada oficjalny podpis autora.

 

Dla badacza ten ostatni jest jakże niezwykle istotny z biograficznego punktu widzenia. Cabello zapewnił także, że biografowie Cervantesa nie inicjują spotkania z Magdaleną Enriquez, która musiała być kimś niezwykle ważnym w życiu autora, zważając na fakt, iż została ona upoważniona do pobierania jego honorariów.

 

Według Cabello w owej epoce kobiety nie były upoważnione do wykonywania tego typu transakcji bez zgody mężczyzny, poza przypadkami wdów. W związku z tym Magdalena Enriquez i jej bliskie relacje z autorem stały się obiektem godnym dochodzenia.

 

Inną linią badań, którą powinny otworzyć dane odkrycia według Cabello, jest ta dotycząca usług wykonywanych przez Cervantesa dla Corony, ponieważ do tej pory nie było żadnej wzmianki o jego pracy na zlecenie Cristobala de Barros.

 

Badacz wyjaśnił, że Cristobal de Barros i Peralta był głównym dostawcą w Izbie Handlu w Sewilli dla galeonów Marynarki Wojennej i Floty Indii. Uznawano go za najlepszego budowniczego okrętów Filipa II i architekta organizacji technicznej, zwycięskiej floty hiszpańskiej w Lepanto i Armadzie.

 

Barros, zdobył również stanowisko nadinspektora fabryk, parków, leśnictwa i plantacji na wybrzeżu Kantabrii, po otrzymaniu mienia najlepszego fabrykanta, udał się do Sewilli w 1592 roku jako generalny dostawca.

 

José Cabello, przewidział opublikowanie artykułu przybliżającego te odkrycia na wielką skalę, pod tytułem: „Pszenica i olej dla Marynarki Wojennej, komisarza Miguela de Cervantesa w Królestwie Sewilli”, planuje zebrać informacje od archiwistów i naukowców z prowincji na temat pracy Cervantesa, jako komisarza dostaw w La Puebla de Cazalla, Marchena, Osuna, Ēcija, Sevilli i Carmonie, gdzie jest przechowywany inny autograf autora, odkryty wiek temu.

 

Cervantes, przybył do Sewilli, kiedy miasto było stolicą imperium gospodarczego, a jednocześnie największym i najbardziej zaludnionym miastem Europy, poza portem de Indias, którego mieszkańcy żyli w ciężkich warunkach, jak zresztą autor opisuje w swoich nowelach, stworzonych między innymi w więzieniu w Sewilli, gdzie odbywał karę za nieregularność w poborze podatków.

 

Przetłumaczyła: Anna Wolska

 

Źródło: Gazeta „EL MUNDO” Dział: literatura/odkrycie http://www.elmundo.es/cultura/2014/08/11/53e894d422601d0b7a8b456f.html

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
4 + 6 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.