Reklama

 

Podczas gdy lawina turystów, pije z kielicha jej wysp siostrzanych, Menorka staje się całkowicie obca echom cywilizacji odbijającym się daleko poza jej klifami. Życie na tej ziemi jest wolne, spokojne i pacyficzne, cechy te są charakterystyczne dla jej mieszkańców, którzy przyjmują zagranicznych gości z ogromną bezinteresownością, empatią, ludzkością i wrażliwością ludzką. Są zarówno bardzo mili i uprzejmi.

 

Pomimo że atrakcje tej wyspy są niezliczone - miasta o ciekawej historii tak jak: Ciutadella i Mahón, zróżnicowana gastronomia z wysokiej jakości serami na czele, czy flora i fauna, z powodu których kierowca wynajętego samochodu terenowego, może kłócić się z samym sobą, aby nie poddać się rozkojarzeniu spowodowanym przez nie. Ich dzikie i czasem ukryte zatoczki są głównymi atrakcjami dla tych, którzy zbliżają się do tego Rezerwatu Biosfery UNESCO od roku 1993. Zwiedzamy pięć ruchomych piasków, które z pewnością wytatuują w pamięci zwiedzającego, ducha tysiącletniego i przejrzystego wyspy.

 

Zatoczka Pilar

 

Gliniane gleby, które zbierają się na tej plaży, pokrywają ciała kąpielowiczów, a ci przekonani są o ich właściwościach złuszczających. Drogi dostępu oddalone o 45 minut pieszo, posiadają biegnące wzdłuż ścieżki z górami i dolinami. Koniecznie trzeba zatrzymać się i podziwiać Ets Alocs, boczną zatoczkę posiadającą płaszcz skał powierzchownych i podwodnych.

 

Zatoczka Macarella

 

Razem ze swoją młodszą siostrą Macarralletą, cierpi na masywny napływ turystów w porze letniej z powodu łatwego dojazdu samochodem. Jednakże wypoczynek na obydwu zatoczkach bywa zapewniony wówczas, gdy wczasowicz wstanie o świcie, aby umieścić swój parasol lub poczeka do zachodu słońca, żeby móc spędzać na nich czas. Pomimo, że Macarella jest bardziej rodzinna – Macarelleta, na którą można dotrzeć z tej pierwszej pieszo w 10 minut specjalną ścieżką, która zapewnia wspaniały widok na obydwie plaże. Można zobaczyć tam kąpielowiczów, którzy uprawiają nudyzm oraz posiada ona klimat bardzo młodzieżowy i alternatywny.

 

Zatoczka Pregonda

 

Po wycieczce na Faro de Cavalleria, który znajduje się w odległości zaledwie kilku kilometrów, grzechem byłoby nie wykąpać się w kryształowych wodach zatoczki Pregonda. W zatoczce Pregonda dominują małe wysepki, mewy i przede wszystkim bryza, która wprowadza odwiedzających ją w totalny stan spokoju.

 

Zatoczka Mitjana

 

Parking dostępu usytuowany jest na zatoczce Galdana, przy jednej z najbardziej turystycznych plaż Menorki. W przeciwieństwie do niej, zatoczka Mitjana potrafiła konserwować swoją oryginalną magię, będąc odseparowana od cywilizacji innym obszarem tj. Cami de Cavalls, mierzącym półtora kilometra. Zatoczka ta posiada najdelikatniejszy i najjaśniejszy piasek z wyspy; w jej wodach, całkowicie przezroczystych, mógłby się przejrzeć nawet najbardziej nieśmiały księżyc. Jej usytuowanie na południe od wyspy, robi z niej najbardziej atrakcyjną, szczególnie pod koniec lata.

 

Zatoczka „Es Talaier”

 

Zadziwia niezwykle niska liczba turystów w tej zatoczce, usytuowanej między dwiema sławnymi plażami, takimi jak Son Saura i zatoczką Turqueta. Dotarcie do tej pierwszej jest niezwykle łatwe i pozwala cieszyć się plażą, która emanuje esencją śródziemnomorską, chociaż droga do niej może wydawać się nieco przytłaczająca, szczególnie w najbardziej upalnych godzinach. Nagrodą jest usytuowana niedaleko zatoczka, z wyglądu bardzo mała, która otwiera się na morze wzdłuż otaczających ją skał.

 

Przetłumaczyła: Anna Wolska

 

Źródło: „El pais”

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
5 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.