Reklama

 

Program Severo Ochoa wyłonił osiem centrów naukowych uznawanych za najlepsze na świecie. W związku z tym ten oto międzynarodowy sędzia, uhonorowany trzema nagrodami Nobla w tym sektorze, przedstawił najlepszej jakości centra naukowe, znajdujące się wśród 22 finalistów narodowych Hiszpanii. Czy chcesz się dowiedzieć, gdzie bada się najwięcej i najlepiej?

 

Wydział Nauk Fizyki i Inżynierii w Barcelonie jest najlepszym miejscem w dziedzinie badań naukowych. Posiada cztery oddziały: Barcelona Supercomputing Center (BSC- CSN), Instytut Nauk Matematycznych (ICMAT), Instytut Nauk Fotonicznych (ICFO), Instytut Astrofizyki na wyspach Kanaryjskich (IAC). Każdy z tych instytutów specjalizuje się w innej dziedzinie. Prowadzą różnego rodzaju badania niezbędne do rozwoju nauki i innowacji w Hiszpanii. W BSC-CNS na przykład znajduje się najnowocześniejszy komputer świata MareNostrum, podczas gdy IAC jest najlepszym centrum obserwacji i badań wszechświata ze względu na swoje położenie geograficzne.

 

Nie tylko wydziały inżynierii i fizyki są wspaniałymi centrami naukowymi. Trzy centra Nauk Medycznych zostały również uhonorowane w programie Ochoa: Centrum Naukowe Badań Onkologicznych Carlos III (CNIO), prowadzące intensywne badania na temat walki z rakiem, Instytut Badań Biomedycznych w Barcelonie (IRB Barcelona), który współpracuje z wieloma międzynarodowymi organizacjami badawczymi, oraz Narodowe Centrum Badań Układu Sercowo-Naczyniowego (CNIC), którego fundamentalnymi celami są podstawowe badania medyczne oraz szkolenie kadry.

 

Oprócz wymienionych wyżej centrów należy także wspomnieć o wyróżnionym przez Barcelonę Wydziale Nauk Społecznych i Humanistycznych. Ten Instytut badań naukowych znajduje się w rejestrze UPF i pomimo swojego niewielkiego stażu (inauguracja w roku 2006) jest doceniany na całym świecie za jakość przeprowadzanych badań.

 

W tym artykule przedstawiliśmy Państwu listę najlepszych centrów naukowych Hiszpanii. Są one niewątpliwie bardzo istotne oraz rozpoznawalne na skalę światową. A wykonywane przez nie badania naukowe mają ogromny wpływ na rozwój ludzkości.

 

Tłumaczenie: Anna Wolska

 

Źródło: Muy Interesante

 

http://www.muyinteresante.es/innovacion/sociedad/articulo/los-ocho-mejores-centros-de-investigacion-de-espana

 

Fot. Google

 

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
18 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.