Reklama

 

Mit, że jakoby mieszkańcy południa Europy mają więcej dni urlopu, niż mieszkańcy północy został właśnie obalony. Wszystko za sprawą badania przeprowadzonego przez Expedia-Harris – jeden z największych portali pośredniczących w sprzedaży lotów i wycieczek. Wyniki wskaują, że średnia liczba dni urlopu w roku jest taka sama dla Hiszpanów, Francuzów i Niemców i wynosi 30.

Co więcej, taki rezultat nie odbiega od średniej europejskiej. Porównując te dane ze średnią dni urlopu na świecie, która wynosi jedynie 15 rocznie, okazuje się, że to właśnie Europejczycy wypoczywają najczęściej. Dla porównania pracownikom w USA przysługuje średnio 15 dni urlopu na rok, a w Chinach i Kanadzie tylko 10.

Dodatkowo, mieszkańcy USA na ogół nie wykorzystują wszystkich przysługujących im dni wolnych. Portal www.abc.es wyciąga z tych badań daleko idące wnioski stwierdzając, że Europejczycy pracują, aby żyć, a Amerykanie żyją, aby pracować. Ci pierwsi postrzegają urlop jako swoje prawo, a drudzy raczej jako przywilej.

Oprócz ustawowych dni urlopu święta państwowe mogą wyraźnie zwiększać wymiar czasu, jaki pracownicy mogą pozostawać poza pracą. Hiszpania ma takich dni aż 14 (w Europie więcej ma tylko Cypr i Słowacja). Według Matthew Hunt – szefa zespołu firmy Mercer, która doradza międzynarodowym firmom w zakresie praktyk związanych z zatrudnieniem: “Są bardzo duże rozbieżności w realizacji lokalnych praktyk w zakresie świąt państwowych. Pracodawcy mają często prawo żądać od pracowników, aby pracowali w święta państwowe lub wymagają, by pracownicy święta państwowe potraktowali jako dni wole w ramach swojego rocznego urlopu”.  

Anna Unton

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
17 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.