Reklama

 

Jedną z największych porażek systemu gospodarczego Hiszpanii jest bezrobocie wśród młodzieży. W dodatku rząd ogłosił, że do połowy 2014 roku nie powstaną nowe miejsca pracy. Aktualnie liczba bezrobotnej młodzieży poniżej 25 roku życia wynosi 930.200 osób, aż 55% w skali kraju.

Perspektywy zatrudnienia pozostają pesymistyczne. W związku z tym liczba ofert pracy stanowczo zmalała, zaś liczba kandydatów na jedno miejsce cały czas wzrasta i pomimo to cały czas pojawiają się nowe oferty dla różnych sektorów.

Pozyskanie doświadczenia oraz samorozwój  (pomijając fakt, iż nie zawsze będziemy pracować na stanowisku odpowiadającemu naszym kwalifikacjom – to  maksyma, za którą powinna podążać każda młoda osoba, aby ułatwić sobie wdrożenie na rynek pracy. W tym artykule odpowiadamy na pytanie: Gdzie i jak szukać pracy w Hiszpanii?

Gdzie można szukać?

Mimo że stanowiska pracy dla osób młodych zazwyczaj charakteryzują się niskim wynagrodzeniem oraz niedogodnymi godzinami pracy, warto przyjąć ofertę ze względu na możliwość pozyskiwania doświadczenia.

Mniej niż 10% młodzieży hiszpańskiej rozpoczyna swoją karierę zawodową w pracy stałej odpowiadającej ich kwalifikacjom. W odniesieniu do sektorów posiadających oferty pracy dla osób poniżej 25 roku życia jeden z pięciu oferuje zatrudnienie w branży gastronomicznej, blisko 15% w handlu, 8% w edukacji, pozostałe 23% obejmuje inne usługi prywatne. Lecz pytanie brzmi: Gdzie powinni szukać pracy ludzie młodzi poniżej 25 roku życia, będący osobami bezrobotnymi?

Do głównych możliwości w poszukiwaniu pracy należą:

– ogłoszenia o prace w prasie, portalach internetowych, uniwersyteckich biurach pracy oraz urzędach pracy lub w ETT (hiszpańskie biura pracy tymczasowej). W tych miejscach głównie powinni szukać pracy ludzie młodzi, którzy nie ukończyli 25 roku życia.

– przyjaciele i rodzina; chociaż praca ta nie zawsze może być satysfakcjonująca ze względu na to, iż odbiega od naszych kwalifikacji, jest wielką szansą na wdrożenie się w rynek pracy.

 – Publiczny Sektor Zatrudnienia; należy do najwolniejszych, lecz bardzo efektywnych procesów. Znalezienie pracy za ich pośrednictwem może nam zająć około 15 miesięcy, lecz uzyskana praca jest zazwyczaj stała.

 – „małe prace”; pomaga osobie młodej utrzymać aktywność, a przy okazji stwarza możliwość poznania nowych ludzi, którzy w przyszłości mogą zaoferować jej stałą pracę. Do standardowych obowiązków należą: korepetycje z języka, tłumaczenia, reportaże fotograficzne, utworzenie strony internetowej lub pisanie bloga, opieka nad dziećmi lub starszymi osobami, usługi cateringowe, sprzątanie lub praca jako „złota rączka”.

Jeśli „małe prace” staną się naszą codzienną rutyną, w przyszłości możemy stać się freelancerem lub osobą samozatrudniającą się. Hiszpański rząd planuje wprowadzić symboliczne opłaty za prowadzenie własnej działalności gospodarczej, co w przypadku osób młodych ma wynosić zaledwie 50 euro przez okres pierwszych sześciu miesięcy.

 W związku z tym osoby młode poniżej 30 roku życia ( w przypadku kobiet 35 roku życia), którzy zarejestrują własną działalność gospodarczą, przez pierwsze sześć miesięcy zapłacą wspomnianą już kwotę 50 euro miesięcznie. Podczas następnych 24 miesięcy będzie to kwota 175 euro, zaś kiedy ich działalność przekroczy okres 30 miesięcy opłata za jej prowadzenie wyniesie 250 euro w całej Hiszpanii.

Dobrym rozwiązaniem dla wdrożenia się w rynek pracy jest też współpraca z małymi restauracjami. Te przedsiębiorstwa zatrudniają personel z lub bez doświadczenia. Jest to praca zazwyczaj cztero- lub sześciogodzinna, elastycznie dopasowująca się do dyspozycyjności ludzi młodych, która pozwala im jednocześnie bez przeszkód kontynuować naukę czy studia.

Pracy można też szukać w branży marketingowej jako operator telefoniczny call center. Jest to ogromna szansa na pozyskanie pracy bez doświadczenia. Takie firmy zazwyczaj organizują szkolenia personelu pozwalające im na optymalne funkcjonowanie w miejscu pracy, zaś czas pracy jest bardzo elastyczny (są to zazwyczaj zmiany sześciogodzinne). Na tym stanowisku wymagana jest komunikatywność i dobra dykcja.

Szansę na znalezienie pracy w Hiszpanii dają również sieci supermarketów. Zatrudniają zazwyczaj personel bez specjalnego doświadczenia na stanowiska takie, jak pomoc gastronomiczna, magazynier czy osoba wykładająca towar.

Niektóre firmy zatrudniają młode osoby do przedsięwzięć związanych z reklamą. Zazwyczaj są to prace czasowe wręcz kilkudniowe, a głównymi cechami, które musi posiadać kandydat, są komunikatywność i dobra prezencja.

Podczas wakacji czy świąt wiele firm szuka nowych pracowników w branży handlowej, ochronie, turystyce bądź gastronomii.

Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas formy pozyskania pracy w Hiszpanii dla osób młodych posłużą Wam i pomogą w znalezieniu wymarzonego zatrudnienia.

Tłumaczenie: Anna Wolska

Źródło: 20 minutos.es

http://www.20minutos.es/noticia/1727191/0/donde-pueden/buscar-trabajo-empleo/jovenes/

 

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
6 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.