Reklama

 

Według danych z Indeksu Handlu Detalicznego opublikowanego dziś przez Narodowy Instytut Statystyki (INE), sprzedaż detaliczna w Hiszpanii spadła o 0,4%, jednocześnie wzrastając w siedmiu jednostkach autonomicznych. Wraz z nowym spadkiem, który rozpoczął się od lutego 2008 w nawiązaniu do inicjacji kryzysu, sprzedaż detaliczna wzrosła tylko w październiku i listopadzie 2013 roku – ukazują to dane INE, które pokazują, że zatrudnienie w sektorze również spadło o 1% w odniesieniu do roku ubiegłego.

Po dokonaniu klasyfikacji według produktów wynika, iż sprzedaż żywności obniżyła się o 1,3%; pozostałe kategorie wzrosły o 0,2% w odniesieniu do innego rodzaju asortymentu. Największy spadek sprzedaży zanotowały artykuły gospodarstwa domowego - aż 1,6%.

Wszystkie tryby sprzedaży dystrybucji spadły w lutym w stosunku do poprzedniego miesiąca, z wyjątkiem małych sieci, które wzrosły o 0,3%. Hiszpańska Konfederacja Handlu (SCC) zapewnia, iż obniżenie sprzedaży detalicznej o 0,4%  i zatrudnienia o 1% wykazuje „skrajną słabość ożywienia konsumpcji, której nie udaje się osiągnąć pozytywnego wskaźnika pomimo licznych wyprzedaży”

W oświadczeniu CEC zauważa, że spadek konsumpcji wpływa negatywnie  na małe sklepiki, obniżając ich aktywność handlową, powoduje stagnacje konsumpcji oraz obniżenie środków z kredytów bankowych. Dlatego domagają się oni pilnych działań poprzez wzywanie do „natychmiastowego wykonania cięć podatku dochodowego, ogłoszonych przez rząd”, co ma umożliwić konsumentom większe środki. Oprócz tego, proszą o nowe bodźce dla ożywienia popytu konsumentów, w tym powołania systemu odnowy dla sektorów takich jak meble czy sprzęt gospodarstwa domowego, które są najbardziej poszkodowane przez kryzys. Pomimo kryzysu i znacznego spadku handlu detalicznego, małe lokalne sklepiki podtrzymują stopę zatrudnienia na bardzo wyrównanym poziomie.

Tłumaczenie: Anna Wolska

Źródło:idnews.idaccion.com http://idnews.idaccion.com/news-la-caida-de-las-ventas-minoristas-alertan-a-los-comerciantes-espanoles/

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
9 + 9 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.