Reklama

 

Uniwersytet Pompeu Fabra znajduje się na miejscu 13 listy, na której królują uczelnie azjatyckie.

 

Według rocznego rankingu „Times Higher Education 100 under 50”, Uniwersytet Pompeu Fabra w Barcelonie prowadzi na liście siedmiu hiszpańskich uczelni znajdujących się wśród stu najlepszych szkół wyższych liczących mniej niż 50 lat.

 

Oprócz katalońskiej uczelni, która osiągnęła 23. miejsce w roku 2013, inne pozycje w rankingu zajmują:

 

- Universidad Autónoma de Barcelona - miejsce 24. (wcześniej 22),

- Universidad Atónoma de Madrid – miejsce 58. (wcześniej 52),

- Rovira i Virgili - miejsce 66.,

- Vigo - miejsce 76. (wcześniej 77.),

- Politechnika w Walencji – miejsce 77. (wcześniej 80.),

- Politechnika Katalonii – miejsce 95. (wcześniej 99. ).

 

W rankingu dominują uczelnie głównie z Azji Orientalnej, a konkretnie Korei Wschodniej, Hong Kongu i Singapuru. Królują one już po raz trzeci w klasyfikacji, liderem jest zaś Postech - uniwersytet Korei Wschodniej.

 

W klasyfikacji przyszłych liderów szkolnictwa wyższego wzięło udział 29 krajów. Jest ona nadzorowana przez brytyjską gazetę „Times Higher Education”. Wielka Brytania i Australia posiadają największą liczbę kandydatów - aż po 14 uczelni. Stany Zjednoczone wytypowały ich tylko 8.

 

Chociaż Hiszpania osiąga niezwykle dobre efekty w tym rankingu, to posiada tylko jeden uniwersytet, który klasyfikuje się wśród 200 najlepszych na świecie. Jest nim wspomniany już La Pompeu de Fabra znajdujący się na 164. miejscu listy. Redaktor naczelny gazety „Times Higher Education” - Phil Baty - wspomniał: „ Zachęcający jest fakt, iż uczelnia z zaledwie 24-letnim stażem, wybrana wśród siedmiu innych wiodących uczelni Hiszpanii, jest liderem w skali światowej wśród uniwersytetów ze stażem mniejszym niż 50 lat”.

 

Fakt, iż większość tych instytucji jest zróżnicowana pod względem geograficznym, misyjnym i stażowym (uniwersytety założone w latach 60., 70., 80. i 90.), objawia się zdrowym i bogatym życiem akademickim oraz posiadaniem przez nie ogromnego potencjału” - dodaje.

 

Ta klasyfikacja jest dowodem siły wschodzących gospodarek, do których zaliczamy Azje Orientalną oraz tych, które prężnie rozwijają młode instytucje i przekształcają je w potencjał międzynarodowy. Te zaś stanowią wyzwanie dla najlepszych uniwersytetów hiszpańskich. Ta zróżnicowana grupa obiecujących instytucji potrzebuje odpowiedniego wsparcia politycznego i gospodarczego, aby móc rozwijać swój potencjał".

 

Tłumaczenie : Anna Wolska

 

Żródło: ABC.es http://www.abc.es/sociedad/20140503/abci-ranking-universidades-jovenes-201405022043.html

 

Tytuł zdjęcia: Studentka przemierzająca kampus Ciutadella uniwersytetu La Pompeu Fabra. Autor zdjęcia: Ines Baucells

 

Autor artykułu: Manuel Trillo.

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
2 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.