Reklama

 

Staże i praktyki zawodowe są przydatne do pozyskania nowych kwalifikacji i umiejętności, wykorzystywanych na wybranym przez nas stanowisku pracy. Dla wielu z nas są formą wzbogacenia naszego curriculum vitae i mogą być pierwszym ważnym doświadczeniem w naszym przyszłym życiu zawodowym.

Praktyki i staże oferują nam poznanie realnego świata oraz praktycznych umiejętności wykorzystywanych w miejscu pracy. Bez względu na wszystko zawsze warto je odbyć. Często są one obligatoryjne na większości uczelni. Niekoniecznie musimy wiernie oddawać się praktyce oferowanej przez uczelnie. Na rynku pracy znajduje się wiele ofert stażów zarówno tych odbywanych w kraju, jak i zagranicą. Wszystko jest kwestią aktywnego poszukiwania.

Zapytaliśmy kilku hiszpańskich studentów i absolwentów, jakie są ich wrażenia z odbytych praktyk, jak podoba im się ta forma pracy i jak udało im się je pozyskać.

praktykihisz2.jpg

Oriol Gimeno (23 lata), student studiów magisterskich rynków finansowych

Odbywałem praktykę uniwersytecką w firmie dystrybucyjnej. Niestety, nie pracowałem w mojej dziedzinie oraz nie miałem okazji dotknąć bezpośrednio tematu finansów. Choć praktyka była bardzo nisko płatna, czułem się spełniony, ponieważ pozwoliła mi ona na zdobycie nowych doświadczeń zawodowych. Właściciele firmy byli ze mnie zadowoleni i zaproponowali mi kontynuację współpracy, lecz odmówiłem i poinformowałem, że chcę pracować w zawodzie. Aktualnie jestem studentem studiów magisterskich na kierunku finanse. Uważam, iż odbycie praktyki jest bardzo istotne, ponieważ pozwala młodym ludziom na specyfikację swoich decyzji odnośnie przyszłego życia zawodowego.

praktykihisz3.jpg

 Marta Ruìz (26  lat), architekt

Niedawno skończyłam studia magisterskie. Odbywałam praktykę zarówno podczas studiów licencjackich, jak i magisterskich. Podjęłam decyzję, aby ją odbyć, ponieważ nie mogłam znaleźć pracy. Według mnie znalezienie odpowiedniej dla siebie praktyki nie jest rzeczą trudną. Wystarczy aktywnie jej poszukiwać. Miałam przyjemność odbyć moją praktykę zarówno w Hiszpanii, jak i zagranicą, a konkretnie w Chinach. Bardzo mi się podobało zdobywanie nowego doświadczenia, praca zagranicą przyniosła mi wiele korzyści. Mogłam porównać, jak funkcjonuje to tutaj, a jak tam.  Oprócz tego pozyskałam wiele kontaktów, które mogą mi pomóc w przyszłości. Mam nadzieję że ze zdobytym przeze mnie doświadczeniem będę miała szansę znaleźć pracę na pełen etat, choć wiem, że tutaj jest na to mała szansa. Jestem optymistką i mam nadzieję że znajdę coś odpowiedniego dla siebie, ponieważ posiadam bagaż, którym nie wszyscy mogą się pochwalić.

praktykihisz4.jpg

Ana González (22 lata), studentka Stosunków Międzynarodowych

Niedługo rozpoczynam studia magisterskie na kierunku stosunki międzynarodowe. Mam nadzieję, że będę mogła odbyć na studiach praktykę zawodową, która ułatwi mi dostęp do rynku pracy, jeśli nie, czarno to widzę. Odbywałam już praktyki na studiach licencjackich w dwóch różnych firmach znalezionych przez studenckie biuro pracy. Podczas ich trwania tylko jedna z firm zrobiła na mnie złe wrażenie. Miałam bardzo dużo pracy w krótkim czasie. Lecz ten fakt rekompensowały mi nowo zdobyte umiejętności i możliwość praktykowania wiedzy, którą zdobyłam na studiach. Myślę, że duże znaczenie ma też to, z kim masz przyjemność bądź nieszczęście pracować. Nawet jeśli szef oferuje ci niskie zarobki, a do tego bogaty pakiet szkoleń, sądzę, że jest to bardziej opłacalne niż wykonywanie pracy, za którą nikt nie chce się zabrać.

Tłumaczenie: Anna Wolska

Źródło:  Adecco Blog, http://www.adeccorientaempleo.com/altavoz/que-te-ha-aportado-hacer-practicas-en-empresas/

 Fot. Google oraz prywatne zdjęcia studentów

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
2 + 14 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.