Reklama

Barceloński uniwersytet Pompeu Fabra po raz trzeci z rzędu zajmuje pierwsze miejsce w rankingu Fundacji BBVA.

Pięć publicznych uniwersytetów: Pompeu Fabra (Barcelona), Politechnika Katalońska (Barcelna), Politechnika w Walencji, Uniwersytet Carlosa III (Madryt) oraz Uniwersytet Rovira i Virgilli (Tarragona) to, jak wynika z raportu na temat szkolnictwa wyższego, najlepsze hiszpańskie uczelnie. U-Ranking 2017 został przygotowany przez Fundację BBVA (Banku Bilbao Vizcaya Argentina, drugiego co do wielkości działającego w Hiszpanii) oraz IVIE (Walencjański Instytut Badań Ekonomicznych).

Wyniki dowodzą, że Katalonia jest Wspólnotą Autonomiczną o najlepszym systemie szkolnictwa wyższego. Za nią uplasowała się Walencja, Baleary i Nawarra.

W piątej edycji badania poddano analizie 61 uniwersytetów, zrzeszających razem ponad 93% studentów i reprezentujących ponad 98% działalności badawczo-naukowej wyższych uczelni. By zbadać jakość kształcenia hiszpańskich szkół wyższych, eksperci wzięli pod uwagę trzy kategorie: poziom nauczania, prowadzone badania naukowe, innowacje oraz rozwój technologiczny. Pod względem jakości kształcenia najlepiej oceniono pięć uczelni: Politechnikę w Walencji oraz cztery prywatne uniwersytety: Uniwersytet Antonio de Nebrija (Madryt), Uniwersytet Nawarry oraz dwie baskijskie szkoły wyższe: Uniwersytet w Deusto i Uniwersytet Mondragon.

Wyróżniony w ogólnym rankingu Barceloński Uniwersytet Pompeu Fabra wiedzie prym również w badaniach naukowych. Politechnika Katalońska wybija się natomiast w dziedzinie innowacji i rozwoju technologicznego – wskaźnika, który w największym stopniu odpowiada za różnice między politechnikami. Najlepsze według tego kryterium uczelnie techniczne znajdują się w Katalonii, w Walencji oraz w Madrycie.

 

Zatrudnienie absolwentów

W tym roku po raz pierwszy zwrócono uwagę na losy absolwentów i łatwość znalezienia przez nich pracy. Fundacja BBVA podkreśla, że „zatrudnienie absolwentów jest istotnym rezultatem kształcenia”. Według wskaźników zatrudnienia przeanalizowanych na potrzeby raportu, o etat najlepiej starać się w Katalonii, Aragonii, na Balearach, w Kraju Basków i w Madrycie.

W raporcie wyjaśnia się, że na zatrudnienie absolwentów mają wpływ maja różne okoliczności, niekoniecznie związane bezpośrednio z jakością danej uczelni, Przede wszystkim należy mieć na uwadze ukończony kierunek studiów, potem dopiero uniwersytet. Do tego dochodzą również cechy osobowościowe danego absolwenta, jego sytuacja osobista, a także sytuacja na rynku pracy, na który zostaje on wypuszczony.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: 
Kamila Wiśniewska
Źródło: 
El Pais
Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
8 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.