Reklama

 

Pierwsze skojarzenia z Hiszpaniˆ to flamenco, corrida i niekończąˆca się fiesta, ale niekoniecznie na studiach. Na uczelniach dominuje organizacja i wysoki poziom kształcenia. Jak widać, polskich studentów takie połąˆczenie przyciąˆga, bo z roku na rok jest ich w Hiszpanii coraz więcej. Chcesz do nich dołąˆczyć? Przeczytaj jak i dlaczego warto.

Sądząc z osobistych rozmów z tymi, którzy w Hiszpanii studiowali i z opinii na forach internetowych, trudno znaleźć kogoś niezadowolonego z pobytu w tym kraju. Dotyczy to zarówno tych, którzy wyjeżdżają na pełne studia, jak i tych, którzy spędzają tam tylko kilka miesięcy w ramach programów wymiany. Wiele osób mówi również, że wbrew pozorom Polacy i Hiszpanie to bardzo podobne narody. Polskich studentów jest tam coraz więcej, a kolejne osoby, zarówno Hiszpanie, jak i Polacy potwierdzają, że korzyść jest obustronna, bo Hiszpania to wspaniały, słoneczny kraj, a Polacy to pracowici studenci, a później pracownicy. Od kilku lat rozpoczynanie studiów w Hiszpanii jest jeszcze łatwiejsze, bo weryfikacja maturzystów odbywa się na podstawie świadectw dojrzałości z ich macierzystego kraju. 

Fiesta i nauka

Wiele osób decyduje się też na wyjazd edukacyjny do Królestwa Hiszpanii ze względu na zainteresowanie tamtejszą kulturą, jej energią, ciepłym klimatem oraz dobrym poziomem nauki. Studenci chwalą także wyposażenie uczelni. Ten, kto liczy na permanentną fiestę, może się przeliczyć. Uczelnia to uczelnia, trzeba się uczyć, choć bywają lżejsze kierunki. – Studiowałam na Complutense w Madrycie i byłam bardzo zadowolona, chociaż przyznam, że bardziej zależało mi na zabawie niż porządnym studiowaniu. Moje studia były mocno humanistyczne, a wszystkie przedmioty opcjonalne, ale mam znajomych, którzy studiowali np. informatykę i podobno było ciężko. Jednak byli zadowoleni ze względu na wyposażenie, nowoczesne podejście do studiów – pisze jedna z użytkowniczek forum na www.hiszpanski.ang.pl.

Taka „wolność” na uczelniach hiszpańskich wynika z tego, że student uczęszcza na zajęcia z trzech grup przedmiotów:

  • obowiązkowych dla danego kierunku, których najczęściej nie jest dużo;
  • fakultatywnych z zakresu danego kierunku, które można wybierać;
  • fakultatywnych dla wszystkich studiów humanistycznych czy ścislych.

Raj dla artystów Studia w Hiszpanii chwalą bardzo studenci szkół artystycznych. Doceniają bogactwo kulturowe – liczne festiwale filmowe, wystawy i imponującą architekturę. – W Madrycie pomysły na miłe i pożyteczne spędzenie wolnego czasu czekają za każdym rogiem. Inspiracji dostarczają bezpłatne magazyny miejskie, np. tygodnik „GuÍa del Ocio”. Działa kilka bardzo dobrych szkół flamenco i tańców arabskich, w publicznych ośrodkach sportowych świetnie wyposażonych i ogólnodostępnych w każdej dzielnicy są bardzo tanie zajęcia sportowe, a latem otwarte są baseny na świeżym powietrzu – wymienia Natalia, która wyjechała do Escuela Superior del Arte Dramático w Madrycie.  Jednak, jak podkreśla Małgorzata, studentka warszawskiej ASP, która uczyła się na uniwersytecie w Granadzie, materiały plastyczne są w Hiszpanii drogie i trzeba wziąć to pod uwagę planując wyjazd.  Studenci, którzy odwiedzili Hiszpanię, zwracają również uwagę na dobrze wyposażone biblioteki i ciekawie prowadzone wykłady. 

Dogadaj się zanim  wynajmiesz

Wszyscy jednak podkreślają, że trzeba być ostrożnym przy szukaniu mieszkania zarówno w kwestii współlokatorów, jak i wynajmujących. Z jednymi i drugimi trzeba szczegółowo omawiać zasady współpracy – np. zwroty kaucji za lokum.  

Jak aplikować?

Formalnymi kwestiami rekrutacji na hiszpańskie uczelnie zajmuje się La Universidad Nacional de Educación a Distancia (UNED). Do tej jednostki wysyła się świadectwo dojrzałości, z którego wyniki przeliczane są według wskaźnika i na podstawie tych obliczeń wydawane jest credencial – taki sam dokument, który otrzymują hiszpańscy licealiści po zdaniu matury. Wydanie tego dokumentu zastępuje zdawanie egzaminów Selectividad, które obowiązywały jeszcze jakiś czas temu. Na stronie www.uned.es/accesoUE znajdują się szczegółowe informacje dla studentów z krajów Unii Europejskiej.  Mając w ręku credencial można sobie rezerwować miejsce na wybranej uczelni, na którą trzeba też złożyć wypełnione podanie. Dokumenty do UNED-u składa się do końca czerwca, a na uczelniach rekrutacja odbywa się w lipcu (podstawowy termin) i we wrześniu (dodatkowy nabór). Na jesieni przyjmują kierunki, które nie zostały zapełnione w pierwszej turze kwalifikacji lub takie, które posiadają bardzo dużo miejsc. Jednak jeżeli ktoś chce się dostać na popularny kierunek to musi brać pod uwagę termin lipcowy. 

Kandydaci muszą się również wylegitymować odpowiednio zaawansowaną znajomością języka hiszpańskiego. Dlatego każda uczelnia ma możliwość zorganizowania własnych egzaminów lub może uznać egzaminy, do których ubiegający się o miejsce na uniwersytecie przystapił wcześniej. Najbardziej wymagające w tej kwestii są uczelnie w Andaluzji, które zmuszają do zarejestrowania się na egzamin językowy, nawet jeżeli na podstawie CV kandydat zostanie później z niego zwolniony. Przed wyjazdem warto zajrzeć na stronę www.universia.es, która zawiera aktualności dotyczące wszystkich uniwersytetów w Hiszpanii i na http://www.universia.es/cronica/tuUniversidad.jsp oraz http://web.micinn.es/contenido.asp?dir=04_Universidades, gdzie znajdują się listy wszystkich hiszpańskich uczelni. Niezbędnych informacji udziela również Biuro Radcy ds. Edukacji przy Ambasadzie Królestwa Hiszpanii w Warszawie.

JOANNA SOPYŁO

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.