Reklama

Salamanka to niewielkie, zachwycające architekturą i artystycznym bogactwem miasto w prowincji Kastylia i León. Wzniesione na wzgórzu, na brzegu rzeki Tormes, ok. 200 km od Madrytu, szczyci się słynnym na całą Europę uniwersytetem, a obecność ponad 30 000 studentów wyznacza rytm jego życia. W letnich miesiącach, kiedy opustoszałe miasto pogrąża się w letargu, można liczyć na turystów stanowiących drugą grupę napędzającą lokalną gospodarkę.

Historia miasta sięga epoki żelaza, ale pierwsze informacje o Salamance związane są z jej podbojem przez Hannibala w II wieku p.n.e. Następnie wpadła w ręce Rzymian - pod ich rządami stała się ważnym miejscem na trasie Vía de la Plata, szlaku łączącego północ (kopalnie Asturii) i południe (Andaluzję). W późniejszym okresie znajdowała się pod panowaniem muzułmańskim, aż w końcu została zdobyta przez chrześcijan.

W 1218 roku król Alfons XII założył szkołę, która stała się zalążkiem ufundowanego w 1253 roku uniwersytetu. Powstanie uczelni było kluczowym momentem w dziejach miasta, które urosło do rangi centrum życia kulturalnego na skalę Europy. Dzięki splendorowi uniwersytetu XVI wiek zapisał się w dziejach Salamanki jako jeden z najjaśniejszych okresów. Również dziś budynki uniwersyteckie są obowiązkowym przystankiem dla każdego turysty. Escuelas Mayores – najbardziej reprezentacyjny gmach, zachwyca przednią fasadą w stylu plateresco (złotniczym) bogato zdobioną symbolami, scenami religijnymi i herbami, wśród których wyróżnia się nieduża żaba siedząca na czaszce. Jak głosi legenda, świeżo upieczeni żacy muszą ją odnaleźć, by zapewnić sobie powodzenie na studiach. Wewnątrz warto zobaczyć najstarszą na świecie bibliotekę uniwersytecką.

W XX wieku, uniwersytet z Miguelem Unamuno jako rektorem, zaczął odzyskiwać dawny prestiż utracony w XVI wieku i ponownie stał się głównym ośrodkiem kulturalnym, który w epoce frankizmu sprzeciwiał się wprowadzonym przez władzę restrykcjom w dziedzinie edukacji.

Dzięki uniwersytetowi Salamanka to najbardziej dynamiczne, tętniące życiem (również w nocy) miasto Kastylii i jedna z najchętniej wybieranych przez zagranicznych studentów destynacji. Można studiować tutaj ponad 64 kierunków (artystycznych oraz humanistycznych, ścisłych, z zakresu nauk społecznych i o zdrowiu, a także inżynierskich i architektonicznych). Wiele wydziałów uniwersytetu mieści się w historycznych, monumentalnych gmachach co wpływa na niepowtarzalny klimat studiowania w tym miejscu. W 2010 roku Uniwersytet w Salamance został wyróżniony państwowym odznaczeniem „Campus de Excelencia Internacional” a projekt „Studii Salamantini” wybrany jako najlepszy spośród 14 innych odznkaczonych uczelni. Przy uniwersytecie działają instytuty badawcze zrzeszające specjalistów z różnych dziedzin od nauk ścisłych, po humanistyczne i artystyczne. Bogata oferta edukacyjna jest skierowana nie tylko dla studentów: prowadzonych jest wiele kursów otwartych, w których mogą uczestniczyć wszyscy pragnący pogłębiać swoją wiedzę. Podobne zadanie mają organizowane latem kursy tematyczne.

Autor: 
Kamila Wiśniewska
Źródło: 
universia.es/usal.es
Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
2 + 6 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.