Reklama

Salamanka to niewielkie, zachwycające architekturą i artystycznym bogactwem miasto w prowincji Kastylia i León. Wzniesione na wzgórzu, na brzegu rzeki Tormes, ok. 200 km od Madrytu, szczyci się słynnym na całą Europę uniwersytetem, a obecność ponad 30 000 studentów wyznacza rytm jego życia. W letnich miesiącach, kiedy opustoszałe miasto pogrąża się w letargu, można liczyć na turystów stanowiących drugą grupę napędzającą lokalną gospodarkę.

Historia miasta sięga epoki żelaza, ale pierwsze informacje o Salamance związane są z jej podbojem przez Hannibala w II wieku p.n.e. Następnie wpadła w ręce Rzymian - pod ich rządami stała się ważnym miejscem na trasie Vía de la Plata, szlaku łączącego północ (kopalnie Asturii) i południe (Andaluzję). W późniejszym okresie znajdowała się pod panowaniem muzułmańskim, aż w końcu została zdobyta przez chrześcijan.

W 1218 roku król Alfons XII założył szkołę, która stała się zalążkiem ufundowanego w 1253 roku uniwersytetu. Powstanie uczelni było kluczowym momentem w dziejach miasta, które urosło do rangi centrum życia kulturalnego na skalę Europy. Dzięki splendorowi uniwersytetu XVI wiek zapisał się w dziejach Salamanki jako jeden z najjaśniejszych okresów. Również dziś budynki uniwersyteckie są obowiązkowym przystankiem dla każdego turysty. Escuelas Mayores – najbardziej reprezentacyjny gmach, zachwyca przednią fasadą w stylu plateresco (złotniczym) bogato zdobioną symbolami, scenami religijnymi i herbami, wśród których wyróżnia się nieduża żaba siedząca na czaszce. Jak głosi legenda, świeżo upieczeni żacy muszą ją odnaleźć, by zapewnić sobie powodzenie na studiach. Wewnątrz warto zobaczyć najstarszą na świecie bibliotekę uniwersytecką.

W XX wieku, uniwersytet z Miguelem Unamuno jako rektorem, zaczął odzyskiwać dawny prestiż utracony w XVI wieku i ponownie stał się głównym ośrodkiem kulturalnym, który w epoce frankizmu sprzeciwiał się wprowadzonym przez władzę restrykcjom w dziedzinie edukacji.

Dzięki uniwersytetowi Salamanka to najbardziej dynamiczne, tętniące życiem (również w nocy) miasto Kastylii i jedna z najchętniej wybieranych przez zagranicznych studentów destynacji. Można studiować tutaj ponad 64 kierunków (artystycznych oraz humanistycznych, ścisłych, z zakresu nauk społecznych i o zdrowiu, a także inżynierskich i architektonicznych). Wiele wydziałów uniwersytetu mieści się w historycznych, monumentalnych gmachach co wpływa na niepowtarzalny klimat studiowania w tym miejscu. W 2010 roku Uniwersytet w Salamance został wyróżniony państwowym odznaczeniem „Campus de Excelencia Internacional” a projekt „Studii Salamantini” wybrany jako najlepszy spośród 14 innych odznkaczonych uczelni. Przy uniwersytecie działają instytuty badawcze zrzeszające specjalistów z różnych dziedzin od nauk ścisłych, po humanistyczne i artystyczne. Bogata oferta edukacyjna jest skierowana nie tylko dla studentów: prowadzonych jest wiele kursów otwartych, w których mogą uczestniczyć wszyscy pragnący pogłębiać swoją wiedzę. Podobne zadanie mają organizowane latem kursy tematyczne.

Autor: 
Kamila Wiśniewska
Źródło: 
universia.es/usal.es
Państwo: 
Dział: 

Komentarze

Wysłane przez Dark (niezweryfikowany) w
Hi! I hope this email finds you well, the purpose of writing this email is to brief you about Hibrew through which you can share the Coffee of your Life. You may often have occasions in your wonderful home in which you will be having a lot of guests, such as a party or a wedding. This is when a home Hibrew really shows its worth. So if you have a coffee machine like Hibrew, you will be easily able to serve coffee to your guests. The product is available in 3 different colors providing you with the ideal balance of style and functionality. That is why we wanted to touch base and make sure you’ve had a chance to check out our awesome offer. We are offering a special gift for you. We welcome you and offers you Free Electric Milk Steamer with Hot or Cold Functionality along with Hibrew. When such amazing service is available to you in a single pack, I don’t find any reason to hold back from it. Reach us out and place your order now: thehibrew.com Regards, TheHibrew.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
8 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.