Reklama

El loco de los balcónes” będzie gościć na scenie hiszpańskiego teatru do 19 października 2014 roku.

 

El loco de los balcónes” Peruwiańczyka Mario Vargas Llosa jest trzecią produkcją w historii hiszpańskiego teatru nagrodzoną Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury.

 

Spektakl został zrealizowany pod dyrekcją Gustavo Tambascio. W rolę głównego bohatera, czyli Aldo Brunelli wcielił się hiszpański aktor José Sacristán. Do innych znanych sztuk Vargasa Llosy na scenie hiszpańskiej należą: „La Chunga” i „Kathie i hipopotam”.

 

Tragikomedia Peruwiańczyka dotyczy rozmaitych sentymentalnych sytuacji, takich jak: upadek, samotność, melancholia i autentyczność.

 

Dla Vargasa Llosy „El loco de los balcónes” ma coś wspólnego z idealizmem. W sztuce autora przedstawiony jest pewien niepokój artystyczny: od miłości do czegoś pięknego, od szacunku do przeszłości i form, które według niego powinny być częścią rozwoju ludzkiego.

 

José Sacristán wciela się w rolę głównego bohatera, włoskiego historyka sztuki, wdowca, w podeszłym wieku zakorzenionego w Perú, ojca 27-letniej jedynaczki, Lleany, ratującego od zniszczenia balkony epoki kolonialnej w Perú.

 

Lleana poznaje Diego, młodego architekta, za którego wychodzi za mąż. Informuje swojego ojca o decyzji odejścia z domu i ujawnia, iż ratowanie balkonów wydaje jej się absurdalne i prowadzące do nieuchronnej porażki. Przyznaje ponadto, że ta działalność zabrała mu najlepsze lata jego życia i doprowadziła do całkowitego zniszczenia.

 

Tworząc postać głównego bohatera Aldo Brunelli, Vargas Llosa czerpał inspirację z realnej postaci, Bruno Roselliego, profesora historii sztuki, którego autor poznał w Limie Perú w latach 50.

 

W owym czasie Roselli był zdesperowany, widząc znikające balkony Limy, i postanowił przekonać ich obywateli, aby sprzeciwili się temu.

 

W odniesieniu do sztuki Vargas Llosa wspomniał, że przez długi czas borykał się nad określeniem scenariusza, do którego zainspirował go kolega z dawnych lat.

 

Dodał, że projekt sam się skonkretyzował, kiedy poczuł, iż historia nie jest książkowa, lecz nadaje się do wystawienia na scenie.

 

Teatr hiszpański zapewnił, że podczas produkcji sztuki Vargas Llosa skrzętnie ją nadzorował i jest bardzo zadowolony z montażu.

 

Nigdy nie myślałem, że te montaże w pełni ucieleśnią mój pomysł na tę sztukę i jestem w pełni usatysfakcjonowany” – zapewniał Vargas Llosa.

 

Autor od wielu lat miał na uwadze José Sacristiana jako odtwórcy głównej roli w tym spektaklu.

 

Myślę, że wcielenie się Joségo w główną rolę w moim dziele jest w stu procentach trafne. W pełni spełnia on moje oczekiwania” – dodał pisarz.

 

Tłumaczenie: Anna Wolska

 

Źródło: El Universal Cultura

 

http://www.eluniversal.com.mx/cultura/2014/teatro-espanol-obra-vargas-llosa-1038557.html

 

Fot. http://facetczyta.blogspot.com/2011/03/mario-vargas-llosa-szelmostwa.html

 

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
8 + 6 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.