Reklama

 

Jaskinie i kopalnie w Hiszpanii są wielką atrakcją dla miłośników turystyki związanej z naturą.

Hiszpania posiada ogromną liczbę jaskiń i kopalń, bogate dziedzictwo geologiczne i turystyczne, które warto zobaczyć ( i które jest nawet nagrodzone). Juan Jose Duran, prezydent Stowarzyszenia Turystycznych Jaskiń Hiszpańskich (ACTE), Rafael Pages, wiceprezydent (ACTE) i Javier Valanzuela, odpowiedzialny za Komunikację Fundacji Dziedzictwa Naturalnego w Castilli i León, wybrali 15 jaskiń i kopalń turystycznych w porządku alfabetycznym, po których można zrobić interesującą przechadzkę.

„Hiszpania posiada dużą liczbę atrakcyjnych jaskiń i kopalń, które przyciągają turystów lubiących naturę”

 1. Jaskinia Altamira (Santillana del Mar, Cantabria). Aktualnie ponownie otwierają się drzwi pierwszej jaskini, gdzie pobity został rekord obecności skalnej sztuki paleolitu. Dla tych, którzy nie będą szczęśliwcami, żeby móc za przyzwoleniem ją zobaczyć, sztuczna reprodukcja oryginalnej jaskini (neojaskinia) pozwala stworzyć pewną ideę i zdobyć wiedzę na temat jej historii i bogactwa.
 2. Jaskinia de Campanet (Campanet Majorka). W przeciwieństwie do innych jaskiń na wyspie, skupionych na masowej liczbie turystów, w Campanet wizyta jest prawie niestandardowa, z przewodnikami, którzy podziwiają ją tak samo jak turyści. Poza tym posiada niezliczoną ilość wnęk (bajoskiej tektoniki synsedymentacyjnej).
 3. Jaskinia Don Juan (Jalance, Walencja). Jest usytuowana w spektakularnym środowisku naturalnym. W otoczeniu kanionu del Jucar, utworzył ją jeden z jego dopływów. Zachwyca wspaniałymi formacjami. Wizyta z przewodnikiem po prostu zachwyca.
 4. Jaskinia de la Galiana (Ucero, Soria). Znajduje się we wnętrzu terenów krasowych Parku Naturalnego Kanionu Rio Lobos. Realizowane w tym miejscu wizyty posiadają szeroki wskaźnik przygody.
 5. Jaskina de los Franceses (Revilla de Pómar, Palencja). Leży między Covalagua i Paramo de la Lora. Była naturalną grzebaniną galijskich żołnierzy w wojnie o niepodległość. Wnętrze posiada piękny krajobraz między innymi formacje naciekowe, które można podziwiać wzdłuż 500 metrów długości.
 6. Jaskinia de Pozalagua (Carranza, Bizkaia). Przewodnik „Repsol” oznaczył ją jako „Najlepszy zakątek roku 2013” za bycie „fenomenem natury prawie jedynym w swoim rodzaju”. Przeplatające się ze sobą wyjątkowe stalaktyty łączą się i stanowią wyzwanie dla grawitacji.
 7. Jaskinia de Valporquero (Valpolquero del Torio, León). Położona u szczytu góry. Posiada swoje wejście na wysokości 1300 metrów. Zimą jest w całości pokryta śniegiem. Cechują ją przestronne sale o dużych wymiarach oraz spektakularne formacje. Wizyta w niej dostarcza mnóstwo atrakcji – przechodzi się przez podziemną rzekę, pułapki wypełnione wodą oraz zjeżdżalnie.
 8. Jaskinia del Viento (wiatru), (Icod de los Vines, Teneryfa). Ten ogromny tunel o pochodzeniu wulkanicznym zawiera kilka unikalnych form wewnętrznych oraz świadectwo przepływu lawy. Jego wymiary i kontrastowe kolory sprawiają, iż ta jaskinia jest wyjątkowym przykładem tego typu wnęk.
 9. Jaskinia Palomera (Quintanilla de Rebollar, Burgos). Powierzchnia naturalna Oka Guareńa jest złożona z kompleksu krasowego o międzynarodowym znaczeniu. Z ponad 100-kilometrową trasą podziemną jest największą wnęką Hiszpanii i jedną z najbardziej rozwiniętych na świecie.
 10.  Jaskinia de Aguila (orła), (Arenas de San Pedro, Avila). Położona w Dolinie del Tiétar, wyróżnia się „Wielką Salą Jaskini” i jej formacji, takich jak: kolumny, stalaktyty, kamienne obręcze i liczne warstwy gliny, które przedstawia powyższa fotografia.
 11.  Jaskinia de El Soplao (Celis, Rionansa, Cantabria). Ostatnio udostępniona dla turystyki, zarówno aktywnej, jak i związanej z przygodą. Najciekawsza w niej jest jedna z wnęk europejskich z największą różnorodnością nacieków jaskiniowych, które są nie lada atrakcją dla zwiedzających.
 12.  Grota de las Maravillas (cudów), (Aracena, Huelva). W roku 2014 obchodzi swoje stulecie publicznego otwarcia. Przyciąga wielu pasjonatów geologii swoimi dużymi salami i galeriami ozdobionymi wspaniałymi konkrecjami o rozmaitych kolorach i kształtach. Jezioro podziemne o pięknym niebieskim kolorze sprawi, iż Państwa wizyta będzie niezapomniana.
 13.  Kopalnia La Jayona (Fuente del Arco, Badajoz). Kopalnia z żelaza, osiągnęła swój szczyt eksploatacji w czasie I Wojny Światowej. Po jej opuszczeniu natura wróciła do kolonizacji z obszarami bardziej typowymi dla śródziemnomorskich gatunków leśnych.
 14.  Park kopalniany de Almaden (Almaden, Ciudad Real). Domy kopalniane były aktywne przez ponad 2000 lat. Zostały uznane za Światowe Dziedzictwo UNESCO w 2012 roku.
 15.  Rzeka z podziemną jaskinią de San Jose (Vall’d Uixó, Castellón). Jest to jedyna rzeka podziemna najczęściej odwiedzana w Barce Hiszpanii. Przewodnik zarządza tutaj rozładowaniem drewnianych statków o dużej powierzchni.

Tłumaczenie: Anna Wolska

Źródło: „Eroski Consumer”- Fundación Eroski,

http://www.consumer.es/web/es/medio_ambiente/naturaleza/2014/02/12/219308.php

       Fot. Fundacja Dziedzictwo Naturalne

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 13 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.