Reklama

 

Publiczne służby zatrudnienia

FÁS to irlandzki urząd do spraw szkoleń i zatrudnienia. Obywatele Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w tym Polski, mają swobodny dostęp do usług irlandzkiego urzędu ds. zatrudnienia.

Informacje o wolnych miejscach pracy na terenie Irlandii można uzyskać w biurach zatrudnienia FAS i/lub na stronie internetowej FAS http://www.fas.ie. Te same informacje można uzyskać, dzwoniąc do FAS NCC (informacja telefoniczna) pod numer 1800 611 116.

Osoby poszukujące pracy mogą składać swoje CV bezpośrednio do bazy danych FAS poprzez stronę internetową http://www.fas.ie. Pracodawcy mają za pomocą tej bazy dostęp do CV i mogą skontaktować się z osobą poszukującą pracy.

Biura Urzędu ds. Zatrudnienia FAS znajdują się na terenie całego kraju. Chcąc znaleźć adres najbliższego biura FAS, zajrzyj do irlandzkiej książki telefonicznej lub na stronę http://www.fas.ie.

Europejskie Służby Zatrudnienia EURES

Irlandia należy do sieci EURES (Europejskich Służb Zatrudnienia). Dane tele adresowe irlandzkich doradców EURES znajdują się na stronie http://ec.europa.eu/eures/ (menu: doradcy EURES).

Irlandia posiada 19 doradców umiejscowionych głównie w FAS (Training and Employment Authority) oraz Northern Ireland/Ireland (IE-UK).

Niepubliczne agencje pośrednictwa pracy

Prywatne agencje nie mają prawa obciążać osób poszukujących pracy opłatami za podstawową usługę, jaką jest rejestracja w ich bazach danych. Wszystkie agencje muszą mieć licencję Ministerstwa Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia. Lista agencji posiadających licencję jest dostępna w: Wydziale ds. Agencji Zatrudnienia Ministerstwa Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia.

Prywatne agencje są również wymienione w rubryce „Agencje Zatrudnienia” na stronie internetowej: http://www.goldenpages.ie oraz w Stowarzyszeniu Agencji na stronie http://www.nrf.ie.

Prasa

Każdy dziennik zawiera kolumnę zatytułowaną „Situations Vacant”, w której zamieszczane są ogłoszenia o pracy. Najwięcej ofert można znaleźć w: The Irish Times - http://www.ireland.com (dodatek „Praca” w piątek) The Irish Independent - http://www.unison.ie/irish_independent (dodatek „Praca” w piątek i niedzielę) The Evening Herald; The Sunday Business Post - http://www.sbpost.ie; Irish Examiner - http://www.examiner.ie innych gazetach lokalnych. Wydania środowe, czwartkowe i piątkowe zawierają najwięcej ogłoszeń.

Inne sposoby poszukiwania pracy

Adresy niektórych internetowych portali pracy:

http://www.irishjobs.ie - Portal prowadzący bazę danych ofert pracy w Irlandii

http://www.monster.ie - Internetowa baza CV oraz ofert pracy

http://www.recruitireland.ie - Portal za pomocą którego możemy wyszukiwać oferty pracy na terenie Irlandii

http://www.ireland.com/jobs - Internetowa baza ofert pracy prowadzona przez „The Irish Times”

http://www.nixers.com - Wyszukiwarka ofert pracy dla szukających oraz wyszukiwarka dla pracodawców

Praca sezonowa i dorywcza

Informacje o pracy sezonowej i dorywczej można znaleźć korzystając z tych samych źródeł co w przypadku ofert pracy stałej. Wystarczy szukać pod hasłem: temporary job - praca tymczasowa, dorywcza, part-time job - na niepełny etat lub summer/ seasonal job - praca sezonowa.

Ubieganie się o pracę (wymagane dokumenty - CV, list motywacyjny i inne)

W pisemnej odpowiedzi na ogłoszenie o pracy należy przedstawić życiorys (curriculum vitae), razem z listem motywacyjnym. CV powinno być zwięzłe. Większość pracodawców preferuje życiorysy długości od dwóch do czterech stron.

Życiorys powinien zawierać:

. dane osobowe;

. umiejętności i zakres możliwości obsługi komputera;

. kwalifikacje zawodowe;

. doświadczenie w pracy i osiągnięcia;

. referencje.

Żródło: eures.praca.gov.pl

Państwo: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
7 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.