Reklama

Zaczyna się od diody w sedesie…

Małe księstwo na styku Francji, Niemiec i Belgii to prawdziwe zarobkowe el dorado. Minimalna pensja (ok. 1800 euro) przy 2700 euro dla Niemca.  Konkurencja jest jednak olbrzymia. Rynek pracy nie jest chłonny, zatrudnienia szukają całe rzesze Niemców oraz Francuzów. W kraju dominują usługi, które tworzą ponad 70 proc. krajowego produktu brutto. Co dla Polaków cierpliwość- i można dostać nawet 3 tys. euro.

Luksemburg jest państwem wielojęzycznym. Dominuje francuski, niemiecki oraz luksemburski. Powszechna jest również znajomość języka angielskiego. 

Podstawowe formalności

Podobnie jak w wielu innych krajach Europy, obowiązek meldunkowy nie istnieje. Pobyt powyżej 90 dni musimy jednak zalegalizować. W tym celu potrzebne nam będzie pozwolenie na pobyt. Aby je zdobyć, musimy zgłosić się do lokalnych organów administracji z wnioskiem o wydanie karty pobytu. Dokument otrzymujemy bezpłatne. Więcej szczegółów (m.in. lokalizacje urzędów) znajdziemy na stronie www.bienvenue.lu .

Jeżeli pracy zaczniemy poszukiwać dopiero w Luksemburgu, należy zgłosić się do Agencji Rozwoju Zatrudnienia (ADEM – l’Administration de l’emploi) podlegającej Ministerstwu Pracy.

Warunki pracy

Tydzień pracy trwa 40 godzin, po 8 dziennie, na niektórych stanowiskach dzienny wymiar czasu pracy jest wydłużony do 10 godzin. Pisemna umowa jest obowiązkowa. W przeciwieństwie do Portugalii czy Hiszpanii, podjęcie pracy na „umowę ustną” jest nielegalne.

Nadgodziny nie mogą przekraczać dwóch godzin dziennie albo trzech dni w miesiącu. Stawka jest oczywiście odpowiednio wyższa i wynosi 150 procent podstawowej dla pracowników umysłowych oraz 125 proc. dla pracowników fizycznych.

Po przepracowaniu minimum 3 miesięcy u jednego pracodawcy, zatrudnieni mają prawo do 25-dniowego wypoczynku. Podobnie jak w Polsce, za każdy przepracowany miesiąc pracownik ma prawo do 1/12 urlopu. 

Świadczenia socjalne

Zasiłek przysługuje osobom, które pracowały co najmniej 16 godzin tygodniowo przez minimum 26 tygodni w ciągu ostatniego półrocza. Okres wypłacania świadczeń jest zależny od tego, jak długo pracowaliśmy. 
Szczegółowe informacje uzyskamy na stronie luksemburskiej Agencji Rozwoju Zatrudnienia (ADEM) pod adresem www.adem.public.lu .

Kto ma szansę na zatrudnienie

Oferty warto śledzić na bieżąco, gdyż zapotrzebowanie na konkretne zawody nieustannie się zmienia. Obecnie, najłatwiej pracę w Luksemburgu znajdą wysokiej klasy specjaliści, personel pomocniczy do pracy w instytucjach unijnych oraz ogrodnicy. O zatrudnienie nie jest jednak łatwo, gdyż rynek jest niewielki, a konkurencja olbrzymia. Pewną przeszkodę stanowi też język luksemburski, którego znajomość jest wymagana na wielu lepiej płatnych stanowiskach. 

Wiele ofert pracy możemy znaleźć na stronie english. monster.lu (w języku angielskim, choć istnieją także wersje w językach niemieckim i francuskim). Pracować mogą również małoletni. Osoby poniżej 18 lat potrzebują zgody rodziców na podjęcie zatrudnienia. Pracownicy w wieku 15-16 lat otrzymują 75 procent minimalnego wynagrodzenia, a 17-latkowie – 80 procent.
Dodatkowe informacje na stronie luksemburskiego Ministerstwa Pracy i Zatrudnienia www.mte.public.lu

Wydatki a koszty życia

Liczby są bardzo zachęcające. Płaca minimalna pracowników niewykwalifikowanych wynosi ok. 1800 euro, a wykwalifikowanych ok. 2150 euro (1 euro to ok. 4,10 zł. Warto zaznaczyć, że są to obecnie najwyższe stawki w całej Unii Europejskiej. 

Średnie zarobki również mogą przyprawić o zawrót głowy. Na stanowiskach dyrektorskich zarabia się miesięcznie ok. 7700 euro, informatycy mogą liczyć na ok. 3300 euro, stróż nocny – 1800 euro.
Wbrew pozorom, wydatki nie są zbyt wysokie, przynajmniej w stosunku do płac. Wynajęcie czteropokojowego mieszkania to ok. 1000 euro miesięcznie, obiad ok. 10 euro, a kawa w barze 2 euro. Ceny alkoholi i innych używek są tu nawet o kilkanaście procent niższe od średniej unijnej. Żywność jest jednak dość droga.

 

Dlaczego Polacy 3 tys. euro - bo brakuje tzw, złotych raczek- wymienić gniazdko, po szpachlować, wymienić sedes, naprawić klamkę, kran wymienić,  grządkę przekopać, chwasty usunąć,  skąd wiem – mam kliku kolegów - co tak żyją już od lat – pracując tam trzy tygodnie - tydzień w kraju. Sam jestem jednym z nich i już zaczyna nas lenistwo powoli podbierać. Jesteśmy najlepsi - za 300 euro mało kto z nas się ruszy- bo jak jest kibel do wymiany-to zaraz trzeba płytkę położyć rurę wymienić z 3 metry kując 2 metry -a to zaraz się znajdzie domofon, elektryczny suwak w klamce od drzwi, naprawa szafy w garderobie, pogawędka z szefowa i życzliwi koledzy… naprawa zraszaczy na 5 metrach kwadratowych plus trzy kwiatki w donicach- jak się uweźmiesz w ciągu dnia masz 1500 euro – oni to lewusy są,- tak ( byłem widziałem, pracuje i mam się dobrze)

Jednoosobowa działalność

Procedury różnią się w zależności od charakteru pracy. Jeżeli chcemy rozpocząć jednoosobową działalność, musimy określić charakter naszej pracy. Prawo Luksemburga wyróżnia trzy kategorie zawodów: rzemieślnicze, handlowe i wolne (m.in. agent nieruchomości). Przed podjęciem działalności, będziemy musieli udowodnić swoje kwalifikacje przed miejscową izbą gospodarczą.

Formalności

Niezależnie od charakteru wykonywanej pracy, będziemy musieli złożyć odpowiedni formularz w Ministerstwie Klas Średnich, Turystyki i Budownictwa. Niezbędna będzie również rejestracja w kasie chorych. Oprócz tego, musimy zdobyć wpis do rejestru spółek. Wymagana jest także rejestracja w urzędzie skarbowym. 
Szczegółowy opis procedur znajdziemy na odpowiednich stronach internetowych.

Adresy WWW

www.mte.public.lu  (Ministerstwo Klas Średnich, Turystyki i Budownictwa)
www.cdm.lu  (Izba Rzemieślnicza)
www.cc.lu  (Izba Handlowa)
www.aed.public.lu  (Urząd Podatkowy w Luksemburgu)

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
6 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.