Reklama

 

Decydując się na kupno domu lub mieszkania, trzeba oczywiście wziąć pod uwagę koszty życia w niemieckich landach. Poniżej podajemy kilka podstawowych informacji.

W przygranicznych wsiach liczniki spisywane są raz do roku. Na tej podstawie dostawca mediów rozlicza poprzedni okres oraz szacuje średniomiesięczne zużycie, oraz podaje kwotę ryczałtowej opłaty, obowiązującej na następny okres rozliczeniowy. Jeśli obliczona kwota jest Państwa zdaniem zbyt duża, zazwyczaj istnieje możliwość jej zmiany. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Oczywiście niezbędna jest rozmowa z dostawcą danego medium. Osobiście spotkaliśmy się z przypadkiem obniżenia ryczałtu na prąd, warto więc taką rozmowę wykonać.

W przypadku nadpłaty: E.ON (gaz i prąd) zwraca kwotę nadpłaty. Wodociągi nie zwracają pieniędzy, jednakże zaliczają kwotę nadpłaty na poczet przyszłych należności (zmniejszają kwotę ryczałtu lub pisemnie zawiadamiają, że przez najbliższe kilka miesięcy nie trzeba im wpłacać zaliczek).

           1. Woda/ścieki (2011 r.)

Woda i ścieki są droższe niż w Polsce, choć po ostatnich podwyżkach w kraju, różnica ta z roku na rok maleje.

Obecnie koszty wody i ścieków kształtują się następująco:

- woda – 1,80 Eur/m(po liczniku) oraz 92,03 Eur/ rocznych kosztów przesyłu wody (opłata stała).

- ścieki – 4,47 Eur/moraz 92,03 Eur / rok opłata stała przesyłowa.

Aktualne stawki opłat są dostępne na stronie: http://www.tazv-blankenburg.de/

Reasumując, samo posiadanie podłączenia do wodociągu i kanalizacji kosztuje rocznie 182, 68 euro plus koszty licznikowego zużycia wody.  Zdecydowanie opłaca się więc zakładać drugi licznik wody na ujęcie do podlewania np. ogródka, lub wybudowanie studni. 
Jak już wspominano za wodę i ścieki płaci się ryczałtowo. Średnio w pierwszym okresie od podpisania umowy, należy się spodziewać naliczenia ryczałtu na poziomie 30-60 Eur/miesiąc.

2. Prąd

www.eon-edis.com

Stawka w roku 2011:

Koszt 1 kWh = 0,1938 Eur netto 

Koszty i opłaty stałe: 75,38 Eur/rok

Średniomiesięczne zryczałtowane koszty prądu to od 40 do 60 euro, oczywiście są to ilości szacunkowe dla małego domu i niedużej rodziny.

 

3. Gaz płynny

Poniżej podajemy ceny firmy Tyczka, jednego z lokalnych dostawców gazu płynnego na Pomorzu Przednim.

Ceny na wrzesień 2007 wyglądały następująco:

100 litrów gazu (po wszystkich opłatach i podatkach) = 56,47 Eur

Koszt dzierżawy zbiornika na gaz: 107,10 Eur/ rok

Teoretycznie zbiornik 4000 L powinien wystarczyć na rok grzania (C.o. oraz ciepła woda) niewielkiego domu, jednakże zależy to oczywiście od wydajności pieca, wielkości domu, ilości domowników, temperatur w zimie etc.

Uwaga dodatkowa: w przypadku rezygnacji z dalszych usług koszt odebrania zbiornika spoczywa na was. Nie są to małe koszty, Tyczka w roku 2008 za podstawienie dźwigu wystawiła rachunek na 416,50 Eur. Operacja zabierania zbiornika trwała 10 minut. Polski transport nie wchodzi w grę, z uwagi na przepisy.

Ponadto istotnym jest kiedy wypowiadacie umowę dzierżawy zbiornika. Zanim ją wypowiecie –upewnijcie się, że zbiornik jest pusty. Ponieważ nie wolno przewozić pełnych zbiorników, jeśli wypowiecie umowę mając pełny zbiornik – zmuszeni będziecie zapłacić dodatkowe 400 Euro za wypompowanie gazu, przy czy gaz również przepada (nie są zwracane żadne pieniądze). Różnica jest znaczna, dlatego warto wcześniej się zastanowić.

Jeśli jesteście pewni że nie będziecie korzystać z gazu ziemnego – PRZED podpisaniem umowy należy zawiadomić sprzedającego, że ma usunąć zbiornik z działki. Można to zawrzeć również w umowie notarialnej.

            4. Gaz ziemny 2011 r

Kalkulator opłat w zależności od powierzchni domu dla lokalizacji ROSSOW:https://www.eon.de/de/eonde/pk/produkteUndPreise/Erdgas/Produktberater_Erdgas/index.htm

Kalkulator opłat w zależności od powierzchni domu . Aby wybrać lokalizację, w okienku wpisz kod pocztowy: https://www.eon.de/de/eonde/pk/produkteUndPreise/Erdgas/index.htm

 

dla zużycia poniżej 130 000 kWh : 1 kWh = 0,615 centów do 0,715 centów brutto

plus koszty stałe. Roczne koszty stałe wahają się od 120 do 200 Eur. Koszt gazu ziemnego zależy od lokalizacji. Powyżej podano stronę 

Szacunkowy ryczałt miesięczny na gaz ziemny dla potrzeby nieocieplonego domu starego typu (budowanego z cegły, mur trójwarstwowy) to około 140 euro/mc (dane za rok 2009).

Po ociepleniu domu i zmianie systemu grzania (więcej ogrzewania kominkowego niż gazowego) - opłaty mogą spaść do około 80-90 EUR/ mc

           5. śmieci 2011r. 

Wywóz śmieci jest w Niemczech kosztowny. Dlatego bardzo istotną rzeczą staje się segregacja odpadów. Powszechnie dostępne są kontenery na papier i szkło (dzielone wg kolorów na: białe, zielone i brązowe). Większość napojów sprzedawana jest w szklanych kaucjowanych opakowaniach zwrotnych. Kaucję zapłacimy również za plastikowe butelki np. Coca-coli. Plastiki niekaucjowane oraz wszystkie surowce wtórne (aluminium etc) są wywożone bezpłatnie o ile znajdą się w specjalnych żółtych workach. Worki te rozdawane są bezpłatnie przez administrację (AMT). Nie należy ich wrzucać do pojemników na odpady. Powinny leżeć obok kontenerów.

Ponadto 2-3 razy do roku nieodpłatnie wywozi się tzw. gabaryty (stare szafy, krzesła, kanapy,stare urządzenia domowe, jak telewizory oraz inne objętościowo duże śmieci, za wyjątkiem drzwi, okien i lodówek oraz kilku innych produktów). Lodówki wywożone są wyłącznie na podstawie specjalnego zgłoszenia. Największe problemy powodują zazwyczaj okna i odpady budowlane, które należy wywieźć odpłatnie - zamawiając kontener na tego typu śmieci.

Dwa razy do roku odbierane są również odpady chemiczne (oleje, smary, farby,  rozpuszczalniki, baterie, akumulatory, opakowania po wymienionych produktach oraz wszelkie inne niebezpieczne dla środowiska odpady tego typu).  Zazwyczaj należy dostarczyć te odpady we wskazane miejsce i o wskazanym czasie do punktu zbiorczego. Wg informacji Remodisu najlepiej jeśli znajdują się one w oryginalnych opakowaniach, co pozwala na prawidłową i bezpieczną utylizację.

Daty wywozu poszczególnych rodzajów odpadów są podawane do publicznej wiadomości na początku roku kalendarzowego. Informacja ta przychodzi pisemnie do każdego domu, nie sposób jej więc przeoczyć.

W roku 2008 w rejonie Maklemburg-Vorpommern wprowadzono dodatkowe pojemniki na papier - obecnie każdy dom ma swój 120 litrowy pojemnik na papier (blautone) wywożony nieodpłatnie zazwyczaj raz w miesiącu.  Pojemniki na szkło  stoją zazwyczaj w miejscu dostępnym dla wszystkich mieszkańców okolicy (pojemniki zbiorcze) - trzeba więc rozwiązać problem segregacji i przechowywania zużytego szkła we własnym zakresie i  samodzielnie dostarczyć je do właściwych pojemników.

Z naszych doświadczeń wynika że dla dwuosobowej rodziny stosującej zasady segregacji odpadów - na pozostałe śmieci wystarcza pojemnik 60 L wywożony co 2 tygodnie, zastrzegamy jednak że są to szacunki, oparte na doświadczeniach własnych i niekoniecznie muszą się sprawdzać w każdym przypadku!:)

Odpłatnie wywozi się śmieci organiczne.

Więcej o śmieciach tutaj: http://www.lkuer.de/

          6. Obowiązkowy przegląd kominiarski

Dwa razy do roku należy dokonać przeglądu pieca (każdego typu) oraz komina.

Piece sprawdzane są na początku i pod koniec roku kalendarzowego. Kominy - w miesiącach cieplejszych.

Obiema tymi sprawami zajmują się kominiarze. Zwyczajowo to kominiarz informuje o proponowanym terminie wizyty podając datę (często wysyła kartkę pocztową z informacjami). Sprawdzenie instalacji oraz pieca zajmuje około 20 minut i kosztuje około 30-40 Euro. Kominiarz po dokonanym przeglądzie wyśle wam pocztą zaświadczenie o dokonaniu czynności oraz rachunek za usługę. W Niemczech rzadkością jest płatność gotówką za tego typu usługi. Większość rzeczy opłaca się przelewem bankowym, dlatego ważne jest założenie konta jak najszybciej. Koszt przeglądu przewodu kominowego (komina) to około 25 euro.

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.