Reklama

Bez znajomości niemieckiego ani rusz. Znając język można znaleźć wymarzone miejsce nauki zawodu. Praktyczne wskazówki naszej redakcji dla wszystkich tych, którzy chcą nauczyć się zawodu w Niemczech.

Jest kilka warunków, jakie musi spełnić uczeń z Polski, aby podjąć naukę zawodu w Niemczech. „Pierwszy i podstawowy to konieczność znajomości języka niemieckiego na poziomie średnio zaawansowanym” – zaznacza Barbara Fabian, szefowa działu edukacji w Zrzeszeniu Niemieckich Izb Przemysłowo Handlowych i członek podkomisji ds. kształcenia zawodowego w polsko-niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Edukacji. Ukonstytuowała się ona w styczniu 2011 roku, a jej prace świadczą o znaczeniu, jakie Polska i Niemcy przypisują współpracy w tej dziedzinie - zaznacza Barbara Fabian. To znaczy, że będzie rosła z czasem liczba ofert edukacji zawodowej dla Polaków w Niemczech.

Jak znaleźć miejsce nauki zawodu?

W kształceniu zawodowym w Niemczech udział bierze dwóch partnerów: szkoły zawodowe oraz pracodawcy. Taki dwutorowy system kształcenia zawodowego nazwano „systemem dualnym”. Nauka zawodu w Niemczech trwa w zależności od branży od dwóch do ponad trzech lat. Przeważnie jedną trzecią czasu uczniowie poświęcają na zajęcia teoretyczne w szkole, resztę w zakładzie na praktyczną naukę zawodu.

Zorientuj się najpierw na multimedialnym portalu www.beroobi.de, w jakich zawodach możesz się w Niemczech kształcić, i który z nich do ciebie najbardziej pasuje. Znajdziesz na tej stronie filmy, w których o różnych zawodach opowiadają twoi niemieccy rówieśnicy. Możesz nawet otrzymać od nich odpowiedź na interesujące cię pytanie. Możesz wziąć udział w zabawnych quizach i ankietach. Odwiedź też portale:

www.handwerksberufe.de

www.planet-beruf.de

www.handwerks-power.de

www.handfest-online.de

www.back-dir-deine.zukunft.de

www.metalhandwerk.de

Na stronie główniej portalu Federalnej Agencji Pracy www.arbeitsagentur.de  zamieszczono w zakładce JOBBÖRSE informacje dla osób poszukujących pracy i osób poszukujących miejsca nauki zawodu (Ausbildungsplatz), a także adresy przedsiębiorstw oferujących kształcenie zawodowe (Berufsbildung).

Zapamiętaj koniecznie hasła: JOBBÖRSE – to giełda pracy, LEHRSTELLENBÖRSE – to giełda miejsc nauki zawodu, a BERUFSINFORMATIONSMESSE – to targi, na których prezentują się przedsiębiorcy ze swoją ofertą nauki zawodu.

Miejsca nauki zawodu znajdziesz na portalach izb rzemieślniczych i izb przemysłowo-handlowych – to taka niemiecka specjalność. Jeśli coś cię zainteresuje, nie krępuj się i szukaj kontaktu z doradcami w izbach: telefonicznie, mailowo lub listownie (wyłącznie po niemiecku). Oni mogą ci pomóc w znalezieniu miejsca nauki zawodu, skontaktują z firmą, wesprą przy załatwianiu formalności i podpisaniu umowy z pracodawcą. IPH i IR w miejscowościach nieopodal granicy z Polską, w takich landach jak Berlin, Brandenburgia, Meklemburgia, Saksonia często zatrudniają osoby mówiące po polsku. Zapytaj o to.

Nauka zawodów rzemieślniczych

Zrzeszenie Niemieckich Izb Rzemieślniczych (Handwerkskammer) przygotowało na stronie www.handwerkskammer.de  interaktywną mapkę Niemiec. Znajdziesz tam adresy i telefony wszystkich regionalnych izb rzemieślniczych w całych Niemczech, terminy organizowanych w regionach giełd miejsc nauki zawodu (Lehrstellenbörse) i innych imprez tego rodzaju. Szukaj najpierw informacji na portalach izb rzemieślniczych na polsko-niemieckim pograniczu. Tam przedsiębiorcy są najbardziej zainteresowani kształceniem władających dwoma językami specjalistów w różnych zawodach. Wzdłuż polsko-niemieckiej granicy jest też najwięcej niewykorzystywanych od lat miejsc nauki zawodu.

Cottbus ruszył, Frankfurt czeka

Od początku maja w Cottbus niemiecki wkuwa grupa 22 uczniów z Polski, którzy 1 września rozpoczną naukę zawodu. Izba Przemysłowo Handlowa w Cottbus (www.hwk-cottbus.de ) rozpoczęła też program dla stu uczniów z Zielonej Góry, który ma im pomóc w wyborze zawodu. Dyrektor Zarządzający IPH Andreas Kotzorek twierdzi, że w następnych latach jeden procent wszystkich miejsc nauki zawodu w południowej Brandenburgii będzie obsadzanych uczniami z Polski. Na razie tylko Izba Rzemieślnicza w Cottbus oferuje kursy doskonalące znajomość języka niemieckiego dla uczniów z Polski. Dowiedz się o następne oferty dla uczniów z Polski pisząc na adres mailowy: hwk@hwk-cottbus.de

Do Izby Rzemieślniczej we Frankfurcie nad Odrą zgłosiło się w maju niewielu zainteresowanych nauką zawodu z Polski. Tymczasem w okolicach jest wiele takich możliwości, informuje Aleksandra Ziomko, która mówi po polsku. Adresy firm kształcących zawodowo znajdziesz na stronie www.hwk-ff.de  w zakładce Berufsausbildung/ Lehrstellenbörse. Izba organizuje często spotkania informacyjne w polskich szkołach. Możesz też sam się zgłosić do Izby we Frankfurcie pisząc na adres:

Handwerkskammer Frankfurt (O)
Region Ostbrandenburg
Bahnhofstraße 12
15230 Frankfurt (Oder)

Tel.: 0335-56190
Fax: 0335-535011

Adres mailowy Izby znajdziesz w zakładce „Kontakt“.

Izba Rzemieślnicza we Frankfurcie nad Odrą współpracuje z frankfurcką Szkołą Nauki Języków i zamierza zorganizować w czasie wakacji intensywny kurs nauki niemieckiego, informuje Aleksandra Ziomko, odpowiedzialna za kształcenie zawodowe młodzieży z zagranicy. Uczniowie starający się o miejsce nauki zawodu muszą znać język niemiecki na poziomie co najmniej średnio zaawansowanym, tzw. B1, zarówno w mowie jak i piśmie.

Każdy uczeń z Polski, który podejmie naukę zawodu w Niemczech musi sam pokryć koszty czynszu, wyżywienia i przejazdów, tak samo jak niemieccy uczniowie. Musi też sam kupić sobie podstawowe narzędzia pracy i podręczniki. Wysokość wynagrodzenia ucznia-czeladnika w Niemczech zależy od układów zbiorowych (Tarifverträge) dla różnych grup zawodowych. Istnieją też spore rozbieżności w poszczególnych landach. Informacje na ten temat znajdziesz pod adresem www.bis-handwerk.de. W zakładce Datenbanken (bazy danych/ Tarife und Auszubildendenvergütungen).

Chcesz się kształcić w zawodzie mechanika samochodowego?

Branża motoryzacyjna w Niemczech zadbała pod koniec maja 2011 o stworzenie ciekawego multimedialnego portalu, na której znajdziesz dosłownie wszystkie informacje o miejscach nauki zawodu w 34 niemieckich i międzynarodowych koncernach samochodowych i szczegóły o perspektywie zatrudnienia po zakończeniu nauki. Na stronie www.autoberufe.de  znajdziesz też informacje praktyczne, dotyczące sposobu ubiegania się o miejsce nauki w różnych zawodach w branży motoryzacyjnej w Niemczech i przebiegu edukacji. Poinformuj się też o branży motoryzacyjnej w Niemczech na portalu: www.kfzgewerbe.de .

Kształcenie zawodowe poprzez IPH

Możliwości kształcenia zawodowego oferują też izby przemysłowo-handlowe. Informacji szukaj na portalu DIHK, w zakładce IHK-Finder. Wybierz na interaktywnej mapie Niemiec dowolną IPH i szukaj w zakładce Aus- und Weiterbildung. Podane są tam też nazwiska i numery telefonów pracowników (Ansprechspartner), którzy informują i udzielają porad.

Program kształcenia zawodowego dla uczniów z polski przygotowała IPH w Cottbus. Na stronie http://www.cottbus.ihk.de/ znajdziesz także wszystkie informacje w języku polskim.

Malgorzata Knop (jęz. polski i niemiecki)
tel.: +49 (0)355 365 212
faks: +49 (0)355 365 26 212
e-mail: knop@cottbus.ihk.de

Informacje o przedsiębiorstwach oferujących naukę zawodu znajdziesz także na tych portalach: www.potsdam.ihk24.de, www.ihk24.de, www.jobboerse.arbeitsagentur.de , www.berufsorientierung-brandenburg.de , www.ihk-ostbrandenburg.de  w zakładce Aus- und Weiterbildung/IHK-Lehrstellenörse. Dowiedz się też w izbach przemysłowo-handlowych na polskim pograniczu, czy nie przygotowują one programów edukacji zawodowej z niemieckimi partnerami.

Nauka języka

  Znajomość języka niemieckiego w nauce zawodu w Niemczech jest nieodzowna. Równolegle do nauki praktycznej w przedsiębiorstwie odbywa się nauka teorii w szkole. Na koniec uczeń musi zdać egzamin końcowy i czeladniczy. Znajomość języka niemieckiego można w Niemczech doskonalić np. na Volkshochschule (Uniwersytet Ludowy), albo w prywatnych szkołach językowych.

Możliwość dofinansowania nauki zawodu

Istnieje możliwość dofinansowania nauki zawodu. Takie aplikacje składa się w lokalnym urzędzie pracy. Odpowiedni formularz znajdziesz na stronie Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, która ma siedzibę w Warszawie: www.ihk.pl . Szukaj w zakładce szkolenia i kursy/kształcenie zawodowe w systemie dualnym. Poza formularzem znajdziesz tam też dane kontaktowe do osoby z Działu Szkoleń. Jeśli chcesz był na bieżąco informowany zaabonuj bezpłatny newsletter.

Nostryfikacja dyplomów, uznawanie dokumentów

Najbardziej wyczerpujące informacje na temat uznawania dokumentów i nostryfikacji dyplomów w Niemczech znajdziesz pod adresem www.berufliche-anerkennung.de . Ponieważ kompetencje w dziedzinie oświaty w Niemczech podzielone są między rząd i poszczególne landy, poinformuj się, jak przebiega w każdym kraju związkowym procedura uznawania dokumentów i nostryfikacja dyplomów, co jest w tym celu potrzebne i jaka instytucja za to odpowiada.

Inne bardzo przydatne linki::

www.kmk.org/zab/anerkennung-im-schulbereich.html  (świadectwa szkolne)

www.berufliche-anerkennung.de/zustaendige-stellen.html  (dyplomy)

www.uni-assist.de/zulassungsvoraussetzungen/  (infomacje ogólne)

www.anabin.de  (informacje z całego świata)

O tym, jak powinna wyglądać twoja teczka aplikacyjna dowiesz się na stronie www.planet-beruf.de . Na pewno musi się w niej znaleźć list motywacyjny, świadectwo ukończenia szkoły, CV i ewentualnie opinie z odbytych praktyk (wszystko po niemiecku). Zanim wyślesz teczkę aplikacyjną dowiedz się telefonicznie lub mailem, czy oferowane miejsce nauki zawodu jest nadal aktualne. Jeśli jest wolne, umów się na rozmowę kwalifikacyjną.

Jak znaleźć zakwaterowanie i inne praktyczne informacje?

Niemcy mają bardzo rozbudowaną sieć pomocy dla młodzieży zagranicznej. Jeśli masz co najmniej 14 lat i nie ukończyłeś jeszcze lat 27 szukaj jedno- lub dwupokojowej umeblowanej kwatery w ponad 555 domach dla młodzieży na portalu: www.auswaerts-zuhause.de . Możliwości zakwaterowania oferują różne organizacje, związki zawodowe i kościoły. Na stronie, którą zatytułowano „za granicą jak w domu” zamieszczono interaktywną mapę Niemiec, na której znajdziesz w miastach/miasteczkach aktualne oferty zakwaterowania z dokładnym adresem. W takich internatach młodzieżowych pracują ludzie, którzy pomagają cudzoziemcom zaaklimatyzować się w Niemczech, zdobyć konieczne informacje, spędzają z nimi też czas wolny. A to po to, żeby czuli się jak w domu.

Interaktywną mapkę znajdziesz też pod adresem www.jugendmigrationsdienste.de . Tam zamieszono adresy poradni dla imigrantów/obcokrajowców w różnych zakątkach Niemiec.

Dla obcokrajowców, którzy osiedlają się w Niemczech na stałe lub czasowo przygotowano zestaw najważniejszych praktycznych informacji o Niemczech na stronie www.bamf.de  . Jeśli podejmujesz w Niemczech naukę zawodu lub studia, szukaj informacji w zakładce Wilkommen in Deutschland/Bildung. Korzystaj też z portalu Komisji Europejskiej dostępnego również w języku polskim: „Europa dla każdego. Mieszkać, pracować i podróżować w UE”: http://ec.europa.eu/youreurope/citiziens/ .

Barbara Cöllen/copyright Deutsche Welle (przedruk tylko z podaniem źródła)

Red.odp.: Bartosz Dudek

źródło: http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15142589_page_3,00.html

redakcja: Dominika Stopczyńska

Państwo: 
Dział: 

Komentarze

Wysłane przez Karina (niezweryfikowany) w
เว็บตรงพีจีสล็อต ของเรา คือผู้ให้บริการ PGSLOT จากผู้ผลิตโดยตรง สล็อตเว็บตรงPG ที่ได้เปิดให้บริการ slotpg มากกว่า 400 เกม 400 รูปแบบ มาพร้อมโหมดทดลองเล่นสล็อตพีจี ให้ทุกท่าน ได้ศึกษารูปแบบและวิธีการเล่นของ Pg Slot ได้ก่อนวางเดิมพันด้วยเงินจริง สมัครสมาชิกใหม่ตอนนี้ที่ เว็บตรง PG SLOT ของเรา รับโบนัสทันที 100% และโปรโมชั่นอื่นๆอีกมากมาย เปิดประสบการณืใหม่กับการเล่น pg slot ที่ไม่เคยได้รับจากที่ไหนมาก่อน กับทีมงาน เว็บสล็อต ไม่ผิดหวังอย่างแน่นอน PG SLOT เว็บตรง ที่มาแรงที่สุดในปี 2021 สมาชิกมากกว่า 100,000 คน ยินดีให้บริการทุกท่าน ตลอด 24 ชม. SLOT PG

Wysłane przez Brain (niezweryfikowany) w
pg slot พวกเรา คือ เว็บตรงสล็อต ที่เปิดให้บริการ pg slot เป็น PG สล็อตเว็บตรง แหล่งรวมเกม pgslot มากกว่า 200 เกม เว็บสล็อตออนไลน์ ยอดนิยมอันดับ หนึ่ง ฝากเงิน ผ่าน ระบบ ออโต้ ช่วยให้ ธุรกรรมการเงิน ของท่าน ปลอดภัย รวดเร็วทันใจ ภายใน 30 วินาที ร่วมสนุกกับ pgslot ได้อย่างไร้ขีดจำกัด สมัคร สล็อตพีจีเว็บตรง ตอนนี้ รับโปรโมชั่น สล็อตพีจี ต่างๆมากมาย มีโหมดpg slotdemo ให้ทุกท่าน ได้ทดลองเล่น slot pg ก่อนวางเดิมพันด้วยเงินจริง เครดิตฟรี 10,000 บาท เปิดให้บริการ พีจีสล็อต บน เว็บตรงสล็อตพีจี ตลอด 24 ชม. ร่วมสัมผัสประสบการณ์ใหม่กับ SlotPg ที่ เว็บตรงสล็อต กับทางทีมงาน PG เว็บตรงสล็อต ได้อย่างไร้ขีดจำกัด

Wysłane przez Willie (niezweryfikowany) w
สล็อตพีจีเว็บตรง ของเรา คือผู้ให้บริการ pg slot จากผู้ผลิตโดยตรง สล็อตเว็บตรงPG ที่ได้เปิดให้บริการ pg slot มากกว่า 400 เกม 400 รูปแบบ มาพร้อมโหมด PGSLOT demo ให้ทุกท่าน ได้ศึกษารูปแบบและวิธีการเล่นของ PG SLOT ได้ก่อนวางเดิมพันด้วยเงินจริง สมัครสมาชิกใหม่ตอนนี้ที่ เว็บตรง SLOT PG ของเรา รับโบนัสทันที 100% และโปรโมชั่นอื่นๆอีกมากมาย เปิดประสบการณืใหม่กับการเล่น พจี สล็อต ที่ไม่เคยได้รับจากที่ไหนมาก่อน กับทีมงาน เว็บตรงสล็อตพีจี ไม่ผิดหวังอย่างแน่นอน SLOT PG เว็บตรง ที่มาแรงที่สุดในปี 2021 สมาชิกมากกว่า 100,000 คน ยินดีให้บริการทุกท่าน ตลอด 24 ชม. SLOT PG

Wysłane przez Wilford (niezweryfikowany) w
เพื่อนๆคนไหนที่กำลังหาเว็บตรงสล็อตที่ได้มาตราฐานสากล และไม่เคยมีประวัติการโกงเงินในปี 2021 ที่ได้เปิดให้เล่นslot vip ซึ่งเป็นเว็บไซต์ที่รวมทุกค่ายสล็อต ไม่ว่าจะเป็นค่ายดังอย่างLIVE22 SLOT ซึ่งทางเรานั้นเป็นเว็บสล็อตที่ได้มาตราฐานสากลที่มีเกมสล็อตแตกง่าย ภาพเอฟเฟคอักแน่น เพื่อนๆจะรู้สึกสนุกเพลิดเพลินในการเล่นสล็อตตลอดเวลาในการเล่น ซึ่งเพื่อนๆสามารถร่วมสนุกกับเว็บเล่นสล็อต,เว็บพนันสล็อตที่มีเกมให้เลือกเล่นมากกว่า 200 เกมและอีก 200 รูปแบบในการเล่น โดยเกมสล็อตออนไลน์ของเรานั้นเป็นเกมสล็อตออนไลน์มือถือที่สามารถเล่นได้ผ่านหน้าเว็บ หรือเพื่อนๆสามารถเล่นผ่านแอพพลิเคชั่นกับเราก็ได้เรามีการสอนดาวน์โหลด LIVE22พร้อมการติดตั้ง รวดเร็วทันใจลงเสร็จเล่นได้เลยเพียง 5 นาทีเท่านั้น ซึ่งเพื่อนๆคนไหนที่สนใจเล่นสล็อตออนไลน์แตกง่ายจากทางค่ายนี้เราก็มีLIVE22 เข้าสู่ระบบหน้าเว็บ โดยทางเรานั้นรองรับทุกระบบปฎิบัติการไม่ว่าจะเป็น IOS หรือ ANDRIOND ก็สามารถเล่นได้หมด ทางเราเปิดให้บริการสล็อตตลอด 24 ชั่วโมง ไม่มีวันหยุดราชการ เปิดประสบการณ์เล่นกับเราได้แล้ววันนี้ โดยทางเราเว็บสล็อตออนไลน์มีระบบทดลองเล่นสล็อตฟรีให้เพื่อนๆได้ลองเฃล่นก่อนลงเงินเดิมพันจริง ที่มีทั้งโปรโมชั่นสล็อตฟรีเครดิต 100ให้เพื่อนๆได้เลือกใช้เลือกเล่นมากมาย ซึ่งทางค่ายเกมLIVE22ของเรานั้นมีระบบฝาก-ถอน ออโต้รวดเร็วทันใจภายใน10 วินาที สามารถทำธุรกรรมฝากถอนออโต้ที่สามารถทำรายการได้ด้วยตัวเองไม่ต้องส่งสลิปให้แอดมินอีกต่อไป รวดเร็วทันใจแน่นอน มาเปิดประสบการณ์เล่นslot vipได้ทุกวัน หรือเพื่อนๆคนไหนที่อยากติดตามข่าวสารสล็อตออนไลน์เราก็มีบทความสล็อตที่มีข้อมูลดีๆมากมายไม่ว่าจะเป็นสูตรโกงสล็อตเพื่อเพิ่มโอกาสในการได้รางวัลจากสล็อต สามารถสมัครสมาชิกเกมสล็อตกับทางเว็บเล่นสล็อต,เว็บพนันสล็อต พร้อมรับโปรโมชั่นสล็อตเครดิตฟรีต่างๆมากมายตลอด 24 ชั่วโมง ทางเราค่ายเกมSLOTLIVE22ยินดีให้บริการอย่างเต็มที่ ใส่ใจสมาชิกทุกท่านเสมือนครอบครัวแน่นอน ทางเข้าLIVE22

Wysłane przez Melanie (niezweryfikowany) w
สล็อตพีจี พวกผม คือ สล็อตเว็บตรง ที่เปิดให้บริการ SLOTPG เป็น เว็บตรงสล็อตพีจี แหล่งรวมเกม SlotPg มากกว่า 200 เกม เว็บพนันสล็อต ยอดนิยมอันดับ 1 ฝาก - ถอน ด้วย ระบบ AUTO ช่วยให้ การฝากเงิน - ถอนเงิน ของท่าน ปลอดภัย และมั่นคง รวดเร็วทันใจ ภายใน 15 วินาที ร่วมสนุกกับ พีจีสล็อต ได้อย่างไร้ขีดจำกัด สมัคร เว็บสล็อต ตอนนี้ รับโปรโมชั่น พีจี สล็อต ต่างๆมากมาย มีโหมด SLOT PG DEMO ให้ทุกท่าน ได้ทดลองเล่น SLOT PG ก่อนวางเดิมพันด้วยเงินจริง เครดิตฟรี 10,000 บาท เปิดให้บริการ PG SLOT บน สล็อตเว็บตรงPG ตลอด 24 ชม. ร่วมสัมผัสประสบการณ์ใหม่กับ พีจีสล็อต ที่ เว็บพนันสล็อต กับทางทีมงาน SLOT PG เว็บตรง ได้อย่างไร้ขีดจำกัด

Wysłane przez Geneva (niezweryfikowany) w
เพื่อนๆคนไหนที่กำลังหาสล็อตเว็บใหญ่ที่ได้มาตราฐานสากล และไม่เคยมีประวัติการโกงเงินในปี 2021 ที่ได้เปิดให้เล่นslot game ซึ่งเป็นเว็บไซต์ที่รวมค่ายสล็อตในเว็บเดียว ไม่ว่าจะเป็นค่ายดังอย่างSLOT LIVE22 ซึ่งทางเรานั้นเป็นเว็บสล็อตที่ได้มาตราฐานสากลที่มีเกมslots casinoแตกง่าย ภาพเอฟเฟคอักแน่น เพื่อนๆจะรู้สึกสนุกเพลิดเพลินในการเล่นสล็อตตลอดเวลาในการเล่น ซึ่งเพื่อนๆสามารถร่วมสนุกกับเว็บเกมสล็อตออนไลน์ที่มีเกมให้เลือกเล่นมากกว่า 200 เกมและอีก 200 รูปแบบในการเล่น โดยเกมสล็อตออนไลน์ของเรานั้นเป็นเกมสล็อตออนไลน์มือถือที่สามารถเล่นได้ผ่านหน้าเว็บ หรือเพื่อนๆสามารถเล่นผ่านแอพพลิเคชั่นกับเราก็ได้เรามีการสอนโหลด LIVE22พร้อมการติดตั้ง รวดเร็วทันใจลงเสร็จเล่นได้เลยเพียง 5 นาทีเท่านั้น ซึ่งเพื่อนๆคนไหนที่สนใจเล่นสล็อตออนไลน์แตกง่ายจากทางค่ายนี้เราก็มีทางเข้า LIVE22 โดยทางเรานั้นรองรับทุกระบบปฎิบัติการไม่ว่าจะเป็น IOS หรือ ANDRIOND ก็สามารถเล่นได้หมด ทางเราเปิดให้บริการSlot Onlineตลอด 24 ชั่วโมง ไม่มีวันหยุดราชการ เปิดประสบการณ์เล่นกับเราได้แล้ววันนี้ โดยทางเราเว็บสล็อตมีระบบทดลองเล่นเกมสล็อตให้เพื่อนๆได้ลองเฃล่นก่อนลงเงินเดิมพันจริง ที่มีทั้งโปรโมชั่นสล็อต ฟรีเครดิตให้เพื่อนๆได้เลือกใช้เลือกเล่นมากมาย ซึ่งทางค่ายเกมSLOT22ของเรานั้นมีระบบฝากถอนอัตโนมัติรวดเร็วทันใจภายใน5 วินาที สามารถทำธุรกรรมฝากถอนอัตโนมัติที่สามารถทำรายการได้ด้วยตัวเองไม่ต้องส่งสลิปให้แอดมินอีกต่อไป รวดเร็วทันใจแน่นอน มาเปิดประสบการณ์เล่นเกมสล็อตออนไลน์ได้ทุกวัน หรือเพื่อนๆคนไหนที่อยากติดตามข่าวสารสล็อตออนไลน์เราก็มีบทความที่มีข้อมูลดีๆมากมายไม่ว่าจะเป็นสูตรเล่นสล็อตเพื่อเพิ่มโอกาสในการได้รางวัลจากslot machine สามารถสมัครสมาชิกเกมสล็อตกับทางเว็บเล่นสล็อต,เว็บพนันสล็อต พร้อมรับโปรโมชั่นสล็อตเครดิตฟรีต่างๆมากมายตลอด 24 ชั่วโมง ทางเราค่ายเกมLIVE22ยินดีให้บริการอย่างเต็มที่ ใส่ใจสมาชิกทุกท่านเสมือนครอบครัวแน่นอน SLOTLIVE22

Wysłane przez Blythe (niezweryfikowany) w
You're a very practical site; could not make it without ya! https://theadvantages.com/candidate/ilyse-petey

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.