Reklama

 

Berlin jest największym miastem uniwersyteckim w Niemczech. W sumie studiuje tam 140 tysięcy osób. Istniejący od 1948 roku Wolny Uniwersytet w Berlinie to jeden z najbardziej elitarnych uniwersytetów w państwie.

Powstanie uniwersytetu

Wolny Uniwersytet w Berlinie (Freie Universität Berlin) powstał w 1948 roku w wyniku konfliktu pomiędzy Wschodem i Zachodem. Z powodu narastających represji wobec studentów oraz wykładowców Uniwersytetu Humboldtów, a także polityki sowieckiej, Zachód chciał mieć swoją własną „wolną” uczelnię. U podstaw filozofii uniwersytetu leżą trzy wartości: Veritas-Iustitia-Libertas czyli „Prawda-Sprawiedliwość-Wolność”. Szkoła wyższa miała działać niezależnie od polityki i filozofii państwa. Freie Universität Berlin jest niewątpliwie uczelnia dla ludzi, które mają coś do powiedzenia.

Współpraca z zagranicą

Na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie studiuje 30 tysięcy studentów, w tym około 17 procent stanowią obcokrajowcy. Powstały kierunki wykładane wyłącznie w języku angielskim przeznaczone dla przyjezdnych i uczestników Erasmusów. Poprzez aktywność międzynarodową uniwersytet zapracował sobie na miano „International Network University”. Został wyróżniony również w ramach projektu „Inicjatywy Doskonałości” rozwijającym talenty i umiejętności młodych. Uczelnia wspiera zagraniczne stypendia oraz pomaga studentom w znalezieniu praktyk, a także możliwości rozwoju poza granicami kraju. Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu czy Uniwersytet Jagielloński to tylko niektóre z uczelni partnerskich, za pośrednictwem których można odbyć semestr nauki na FU Berlin.

Kierunki studiów

Freie Universität jest uczelnią przede wszystkim humanistyczną. Studenci kierunków psychologicznych i filologicznych prowadzą wiele badań oraz projektów w zakresie psycholingwistyki. Do wyboru są też kierunki społeczne, przyrodnicze oraz medyczne. Praktyki i zajęcia praktyczne na kierunkach medycznych odbywają się w jednej z największych klinik w Europie - Charite.

Przyjęcie na studia

Maturzyści i absolwenci studiów pierwszego stopnia mogą ubiegać się o przyjęcie na studia poprzez stronę uni-assist.de. Potrzebne będzie zaświadczenie o znajomości języka oraz przetłumaczone oraz poświadczone dokumenty dotyczące wykształcenia: świadectwo maturalne, dyplom pierwszego stopnia i specjalny formularz w formie elektronicznej. Osoba ubiegająca się o przyjęcie na studia jest zobowiązana uiścić opłatę w wysokości 75EUR za pierwszą uczelnię oraz 15EUR za każdą dodatkową, jeśli ubiegamy się o więcej niż jedno miejsce. Opłata jest związana z kosztami sprawdzenia dokumentów i dotyczy każdego. Dokumenty można składać do 15 czerwca w przypadku semestru zimowego.

Beata Kapelańczyk

Źródła: Wikipedia, http://www.uni-assist.de/, http://www.fu-berlin.de/

Zdjecie: http://www.snf.org

fu_logo.gif

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
5 + 9 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.